Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Genel Bilgiler Kategorisi

  • Okunma: 7075 defa

En Ciddi Evcil Hayvan Hastalıkları

 

Her yıl, evcil dostunuzu check-up için veterinere götürdüğünüzde, veterineriniz size aşılardan bahseder ve evcil dostunuzu güzelce muayene eder. Veterineriniz kan alabilir ya da size diş temizliği ve genel temizlik gibi konularda önleyici bakım rutinlerini tavsiye edebilir. Ancak veterinerinizin size önleme ve kontrol etme aşamasında yardım etmek isteyeceği, kedi ve köpeklerde en yaygın görülen ciddi hastalıkların neler olduğunu merak ediyor musunuz?

10. Böbrek Hastalıkları: Böbrek hastalıkları yaşlı kedilerde yaygındır, ancak her yaştaki kedi ve köpeklerde görülebilir. Böbrek hastalıkları doğuştan olabileceği gibi, hayvan yaşlandıkça da gelişebilir. Böbrek hastası olan kediler tedavi edilebilmelerine ve çoğu durumda bir kaç yıl boyunca sağlıklı bir hayat sürebilmelerine rağmen, köpeklerin sağlık durumları genellikle hızlı bir şekilde kötüye gitmektedir. Böbrek sağlığı genellikle veterinerinizin yıllık olarak yapacağı kan tahlilleri ile değerlendirilmektedir.

9. Diyabet: İnsanlarda olduğu gibi, evcil hayvanlarda da yaşlanma sürecinin bir parçası olarak diyabet gelişebilir. Kedilerde ve köpeklerde diyabet çoğunlukla diyet programları ve egzersizlerle kontrol altına alınabilirken, bazı evcil hayvanlar, düzenli olarak insülin iğnesine ihtiyaç duyabilir.

8. Artrit: Artrit yaşlı olan evcil hayvanlarda bir ritüel olarak görülmektedir. Bu evcil hayvanlar sabahları kalkarken yavaş hareket ederler ya da koltuktaki en sevdikleri noktaya zıplarken isteksiz görünebilirler. Rutin muayene esnasında veterineriniz artritin birçok çeşidini teşhis edebilir ancak diğer problemleri hariç tutabilmek ya da eklemlerin ne kadar iltihaplı olduğunu değerlendirmek için röntgen de tavsiye edebilir. Artritin tedavisi yoktur. Eklemler için takviyeler ve hatta akupunktur gibi tedaviler mevcuttur. Bu sayede, evcil hayvanınızın mümkün olabildiğince hareketli olmasına yardımcı olabilirsiniz.

7. Pire ve kenelerden geçen hastalıklar: Şüphesiz, pire ve keneler evcil hayvanların tüylerindeki istenmeyen misafirlerdir. Ancak bunlar istenmeyen börtü böceklerden daha fazlasıdır. Bu minik misafirler, hem evcil hayvanlarda hem de insanlarda ciddi hastalıkların gelişmesine neden olabilirler. Kedinizin, köpeğinizin ve ailenizin sağlığını korumak mı istiyorsunuz? Ayda bir kez,  pire ve kene önleyici kullanın. Düzenli olarak elektrik süpürgesi kullanın ve diğer hayvanlarla oynadıktan sonra ya da çimenlik alanlarda evcil hayvanınızı ve kendinizi kontrol edin.

6. Kuduz: Son yıllarda kuduz aşısının yaygın kullanımı sayesinde, evcil hayvanlarda kuduz hastalığı oldukça nadir görülmektedir. Ancak bu hastalık, yabani hayvan nüfusunda halen mevcuttur. Kuduz hastalığı öldürücü olduğundan, evcil hayvanınızın kuduz aşılarının yaptırılması son derece hayati bir önem taşımaktadır.

5. Köpek Gençlik Hastalığı (Distemper): Distemper, köpeklerde ve yavru köpeklerde görülen trajik, genellikle öldürücü olabilen bir hastalıktır. Distemper virüsü, yavru köpeklerin tipik aşı serisinin bir parçasıdır. Aşı için çok küçük olan yavru köpekler ve hiç aşı olmamış köpekler distemper hastalığına karşı daha savunmasızdır. Virüse genellikle nörolojik semptomlar, burun akıntısı ve yüksek ateş eşlik etmektedir. Ayrıca bu hastalık yüksek ölüm oranına sahiptir. Hayatta kalmayı başarabilen az sayıdaki köpekler sıklıkla kriz ve sert pati tabanları gibi uzun vadeli etkilere maruz kalmaktadır.

4. Parvovirüs: Genellikle "parvo" olarak bilinen bu virüs düşük aşı oranına sahip bölgelerde korkunç derecede yaygındır. Kedilerde ve köpeklerde görülebilmektedir (türler arası bulaşan bir virüs olmamasına rağmen). Parvo en çok, henüz aşı olmamış yavru kedilerde ve yavru köpeklerde görülmektedir. Ölüm oranı, hayvan sahibinin semptomları ne kadar erken fark edebildiğine, veterinerle ne kadar çabuk iletişime geçebildiğine ve de hayvanın bağışıklık sistemine bağlıdır. Hayatta kalan hayvanların çoğu, uzun vadeli etkileri bünyelerinde barındırmamaktadır.

3. Diş Hastalıkları: Hem kedilerde hem de köpeklerde profesyonel diş temizliği gerektiren tartar, dişeti hastalıkları ve çürükler meydana gelmektedir. Diş hastalıkları "tedbir tedaviden iyidir" sözüne verilebilecek en iyi örneklerdendir. Çünkü kötü bir ağız sağlığı tehlikeli kalp ve böbrek koşullarını da beraberinde getirebilmektedir. Yavru kedinize ya da köpeğinize diş fırçalamanın rutin temizliğin normal bir parçası olduğunu öğretin.

2. Kalp kurdu: Kalpkurdu, sivrisineklerden bulaşan bir hastalıktır. Daha çok köpeklerde yaygın olmasına rağmen, kediler de bu hastalığa yakalanabilirler. Enfeksiyon köpeklerde yeterli derecede erken fark edilirse, genellikle tedavi edilebilir. Ancak kedilerde gelişen kalpkurdunun tedavisi yoktur. Ayrıca evcil hayvanınızı kalpkurdundan uzak tutabilmenizin en iyi yolu, veterinerinizin yazacağı, ayda bir kullanacağınız önleyici ilaçlardır.

1. Obezite: Obezite, insanlar için olduğu gibi, evcil hayvanlarımız için de ciddi bir problem teşkil etmektedir. Ne yazık ki, aşırı kilolu evcil hayvanlar kalp hastalıklarına, diyabete, artrite ve erken ölümlere daha yatkındır. Ancak altta yatan hastalık ya da yavaş metabolizma obeziteye neden olan faktörler arasında yer alsa da, evcil hayvan obezitesine kedilerine ya da köpeklerine aşırı miktarda yemek yediren ve az egzersiz yaptıran hayvan sahipleri neden olmaktadır. Obezite için anlık geliştirilebilecek bir çözüm yoktur. İnsanlarda uygulanan diyetlerde olduğu gibi, beslenme ve egzersiz önerileri için veterinerinize danışabilirsiniz. Çözüm, köpek ödüllerini taze fasulyeyle değiştirmek ya da kedinizi yatmadan önce lazer ışığı peşinde beş dakika koşturmak kadar basit olabilir. Evcil hayvanlarınızın beslenmelerine dikkat ederek ve onlara ihtiyaçları olan egzersizi yaptırarak uzun yıllar yaşamalarına yardımcı olabilirsiniz.

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler