Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Sürüngenler Kategorisi

  • Okunma: 2282 defa

Kaplumbağalar Nasıl Büyütülür?

Evcil hayvan olarak kaplumbağa almayı düşünüyorsanız, kendinize soracağınız en önemli soru muhtemelen yeni evcil hayvanınızın nasıl büyüyeceğidir. Bu soru gerçekten önem taşımaktadır zira kaplumbağaların boyutları türlerine göre çeşitlilik göstermektedir. 

Bazı kaplumbağalar doğduğunda çok küçük boyutlara sahipken bazıları ise 40-50 kg’a kadar büyüyebilmektedir. Kaplumbağanızı almadan önce, fikir sahibi olmak için kaplumbağa türlerini araştırmanız ve hangi türün ne kadar büyüyeceğini bilmeniz faydalı olacaktır. 

YAVAŞ BÜYÜMESİNİ BEKLEYİN

Çoğu kaplumbağa sahibi, kaplumbağalarının hızlı bir şekilde büyümesini ister ancak bu gerçekçi bir beklenti değildir. Uzmanlar kaplumbağaların çok yavaş büyüyecek bir yapıya sahip olduklarını belirtmektedir. İnsanlar onların hızlı bir şekilde büyümesini istemektedir ancak bu sağlıklı bir istek olmamaktadır.  
Bazı etkenler, kaplumbağanızın boyutunu etkileyebilmektedir. Örneğin; kaplumbağanızın ne kadar UV ışını aldığı, sıcaklık ve kuraklık koşulları, beslenme programı vb…

GENEL KAPLUMBAĞA TÜRLERİ VE BU TÜRLERİ VE ULAŞABİLECEĞİ BOYUTLAR

1. Boyalı Kaplumbağa: Kırmızı, sarı ve yeşil renkli bu tür göz alıcı türlerden bir tanesidir. Boyutları 10 ila 25 cm arasında çeşitlilik göstermektedir. 

2. Kızıl Yanaklı Su Kaplumbağası: Su kaplumbağaları içerisinde en yaygın türdür ve boyutu 12 ila 30 cm arasında değişmektedir. Dişi olanları erkeklere göre daha büyük boyutlara ulaşmaktadır. 30 seneden fazla yaşayabilirler. 

3. Terrapene Carolina Carolina: Anavatanları Amerika’nın doğu bölgesidir. Boyutları 10 ila 20 cm arasında değişmektedir. Yaban hayatta, 100 yıldan fazla yaşayabilirler. 

4. Texas Map Turtle: Su kalitesine duyarlıdır. Evcil hayvan olarak beslenirse, Texas Map Turtle’ın bir güneşlenme noktasına sahip olması gerekmektedir. Boyutları 7 ila 22 cm arasında değişmektedir. 

5. Wood Turtles (Glyptemys insculpta): Bu tür, su ve kuru alan gerektirmektedir. Boyutları 23 cm’e kadar ulaşmaktadır. 

İYİ BİR ORTAM HAZIRLAMAK

Kaplumbağa bakımının en önemli noktalarından biri kaplumbağanızın yaşayacağı ve doğal bir şekilde büyüyeceği uygun bir ortam sağlamaktır. Kaplumbağanızın yaklaşık olarak ne kadar büyüyeceğini öğrendiğinizde, sevimli dostunuzun içerisinde yaşayacağı bir akvaryum satın almalısınız. Kaplumbağa akvaryumu mümkün olduğunca büyük olmalıdır. Uzmanlar çoğu kişinin kaplumbağalara yeterli alanı sağlamadığını belirtmektedirler. 
Ayrıca uzmanlar kaplumbağaların doğal ortamının araştırılmasını ve sağlanacak ortamın mümkün olduğunca bu doğal ortama benzetilmesini tavsiye etmektedir. Örneğin, aldığınız kaplumbağa kış uykusuna yatıyorsa, onun bunu yaşamasını sağlamanız gerekmektedir. Cam akvaryumun çevresini şişme çocuk havuzu ile kaplayabilirsiniz. Kaplumbağanızın yaşayacağı ortamı hazırladıktan sonra şu maddeler üzerinde durmanız gerekmektedir:
• UV lamba
• Isıtma lambası
• Kaplumbağanın yaşadığı alanın alt katmanı. Alt katman için ağaç yongaları, kum ve Hindistan cevizi lifleri uygun olacaktır. Akvaryum zemininde kaplumbağanızın yiyebileceği maddeler olmamasına dikkat edin. 
• Ağaç kütüğü (kaplumbağaya saklandığı yerde nemli bir ortam temin etmek için düzenli olarak su ile ıslatılması gerekmektedir).
UV ışığını ihmal etmeyin. UV ışığı güneş ışığını taklit edecektir. Akvaryumun bir bölümüne UV ışığını diğer bölümüne ise ısıtma lambasını yerleştirin. Böylelikle kaplumbağanızın iki ortamdada vakit geçirebilecektir. Kaplumbağaların çoğu güneşlenmeyi sever. UV ışığının altında plastik, plastik cam ya da cam nesneleri bulundurmayın. 
Kaplumbağanın akvaryumunu temizlemek söz konusu olduğunda, akvaryumdaki tüm nesneleri çıkartın, akvaryum zeminindeki malzemeleri yenileri ile değiştirin. Akvaryumun tüm parçalarını seyreltilmiş çamaşır suyu ile silin ve 10 dakika kadar bekletin. Parçaları akvaryuma yerleştirmeden önce iyice durulayın. Temizleme sıklığı akvaryum tipine göre değişebilmektedir. Sulu bir akvaryumsa ayda iki kez, kuru ise birkaç ayda bir temizlik uygun olacaktır. 

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler