Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Sürüngenler Kategorisi

  • Okunma: 1816 defa

Kaplumbağa Beslemek İsteyenler...

 

Kaplumbağalar cazip görünen hayvanlar olsa da, çok özel bir bakıma ve rahat bir ortama ihtiyaç duyarlar. Kaplumbağalar belki de en çok sevilen sürüngen türlerinden bir tanesidir. Nasıl sevilmesinler ki? Tatlı yüz ifadeleri, kabukları üzerindeki güzel desenleri ve yumuşak karakterleri ile bu hayvanlara hayran olmamak elde değil.

Her tür ayrı bir bakım gerektirse de, temel bakım prosedürü çoğu insan için altından kalkılabilecek derecededir. Bir kaplumbağa beslemeye karar verdiyseniz, bunun uzun vadeli bir dostluk ve sorumluluk olduğunu bilmelisiniz. 

15 cm civarındaki yavru kaplumbağalar ev ortamında, cam havuzlar içerisinde beslenebilmektedir. En küçük boyuttaki bir kaplumbağa için minimum havuz boyutu 120 cm x 45 cm x 45 cm olmalıdır. 

Daha büyük kaplumbağalar 150 cm x 60 cm x 6 0cm boyutlarında bir havuzda beslenmelidir. 

Kaplumbağalar yüzebilecekleri, tırmanabilecekleri ya da yürüyebilecekleri güvenli alanlara ihtiyaç duyarlar. Kaplumbağa havuzunun alt tabanı için çakıl temin edilmelidir. Ayrıca havuzun içine küçük adalar da konulmalıdır. Su filtresi ve suya batırılabilen su ısıtıcısı kaplumbağa bakımının olmazsa olmazlarındandır. Çakılları temizlemek için vakumlu temizleyici edinmeniz gerekecektir. 

Çoğu kaplumbağa türünün suyuna akvaryum tuzu eklemek iyi bir fikir olacaktır. Fitzroy River kaplumbağası gibi bazı kaplumbağalar için istisnalar vardır. Bu nedenle, kaplumbağanızın suyuna tuz eklemeden önce, kaplumbağanızın türü ile ilgili bilgi edinmeniz doğru olacaktır. 

Kaplumbağaların çoğu insanda bıraktığı ilk izlenim çok fazla egzersize ihtiyaç duymadıklarıdır. Aslında bu doğru bir izlenimdir. Kaplumbağanızın, havuzunda, yürümek ve tırmanmak için yeterli alana sahip olduğundan emin olun. 

Kaplumbağaların beslenmesi ile ilgili temel kural şudur: Yavru kaplumbağalar etobur, yetişkin kaplumbağalar ise hem etobur hem de otoburdur. Kaplumbağalara çeşitli yiyecekler verilebilmektedir. Herhangi bir zamanda kaplumbağanıza vermek üzere 6-7 çeşit yiyecek bulundurmalısınız. Yüksek kaliteli kaplumbağa yemleri beslenme programının temelini oluşturur. Bunun yanında az tuzlu kedi maması, çilek, yapraklı sebzeler, su otu, balık, ezilmiş kanatlılar(zehirli olmayanları), karides ve böcek larvaları da verebilirsiniz.

Tatlı su kaplumbağaları ile yaban kaplumbağaları arasındaki hayati fark beslenme konusunda ortaya çıkar. Tatlısu kaplumbağaları yemekten ziyade, suyun içine dalmaya ihtiyaç duyarlar. Eğer uzun süre sudan uzak kalırlarsa, kuruyup ölürler. 

Bu nedenle kaplumbağanızın devamlı suyla temas halinde olacağı ve sudan çıktığında dinlenebileceği bir ortam hazırlamalısınız. 

Kaplumbağanızın sağlığı için gerekli ilk unsur temizliktir. Kaplumbağanızın suyunun kirlenmesi ile birlikte birçok hastalık ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi çok zor olabilmektedir. Bu nedenle sevimli dostunuzun barındığı ortamı daima temiz tutmalısınız. 

Kaplumbağanızı elinize almadan önce ve aldıktan sonra ellerinizi yıkayın. Bu işlem, ondan size ve sizden ona bakteri geçişinin önüne geçecektir. 

Kaplumbağalar neredeyse her türlü ev ortamında yaşamlarını sürdürebilirler. 
Eğer kaplumbağanız evinizin zemininde dolaşmak isterse, çevresinde üzerine basacak kimsenin olmamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca sallanan sandalye ya da tekerlekli sandalye bulunan ortamlarda dolaşmasına engel olmalısınız. Bu sandalyeler kaplumbağanıza ciddi zararlar verebilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, kaplumbağanızı hemen veterinere götürmelisiniz. 

Kaplumbağalar fazla eğitim gerektirmezler. Kaplumbağalar öğrenmeye açık hayvanlardır ancak genellikle oyun sergileyen hayvanlar değillerdir. 

Gelecek adımı merak ediyorsunuz değil mi? Artık gerekli ekipmanları temin etmenin vakti gelmiştir. Bu süre içerisinde kaplumbağa bakımı ile araştırmalar yapmanız da yararınıza olacaktır. 

Kaynak: https://www.lovethatpet.com/small-pets/turtles/

 

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler