Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Sürüngenler Kategorisi

  • Okunma: 2389 defa

Kurbağa Bakım Rehberi

 

Kurbağalar tatlı oldukları kadar, bakımlarında doğru ev ortamı ve doğru beslenme gerektiren hayvanlardır. Kurbağaların kocaman gözlerine ve şirin yüz ifadelerine kim hayır diyebilir ki? Kurbağalara rahat bir ortam ve tabiatlarına uygun bir teraryum temin edilirse evlerde rahatlıkla beslenebilmektedir. 

Teraryum temizliğini gerçekleştirmek ve kurbağa beslemek çok kolay değildir. Ancak doğru seçimlerle bu kocaman gözlü arkadaşınızın 25 yıldan fazla mutlu bir şekilde yaşamasını sağlayabilirsiniz. 

Günümüzde kurbağanızın tabiatına uygun ortamı sağlamak kolaydır. Bu ortamı oluşturabilmek şunlara ihtiyacınız olacaktır: 

• Kapaklı ve ışıklı cam teraryum. Ön kısımdan açılabilen ve güvenlik mandalı olan teraryumlar çoğu kurbağa türü için uygun olacaktır. Bazı kurbağa türleri ise iki bölmeli tanklara ihtiyaç duymaktadır. Bu iki bölmenin bir tanesi su bir tanesi ise kara bölmesi olmalıdır. 

• Teraryumun kapağına yapay ışık yerleştirilmelidir. Bazı kurbağa türleri doğal ışığın yanı sıra ultraviyole-B ışınlarına ihtiyaç duyarlar. 

• Taban malzemeleri: Akvaryum kumu ve çakılı, malç benzeri maddeler ve turba yosunu. En iyi taban malzemesi beslemek istediğiniz kurbağanın türüne bağlıdır. Örneğin; ağaç kurbağası malç ve kuma ihtiyaç duymaktadır. 

• Eğer kurbağanız tamamen suda yaşayan bir tür değilse, bir su kabı

• Saklanması ve tırmanması için bitkiler, kayalar ve dal parçaları (gerçek ya da yapay) 

• Su filtresi

• Termometre ve higrometre

• Suya batırılabilen akvaryum ısıtıcısı (bazı kurbağalar için gereklidir bazılar için değildir)

• Su pompası ve yapay şelale ya da sis makinesi (bazı türler için opsiyonelken bazı türler için hayatidir)

• Yiyecek kabı

• Gizli bölmeler

• Veteriner ziyaretleri, karantina ya da ana tank temizliği sırasında kullanılacak taşıma kabı.

Teraryum, kurbağanızın atlamalarına ve tırmanmalarına izin verecek alana sahip olmalıdır. Teraryum kurbağanızın türüne uygun bir şekilde donatılmışsa, kurbağanızın ihtiyacı olan egzersizleri gerçekleştireceği konusunda endişe duymanıza gerek yoktur. 

Taze ve temiz su her zaman mevcut olmalıdır. Teraryumların temin edildiği dükkânlardan kurbağalar için üretilmiş su kapları alabilirsiniz. Bu su kaplarından en az iki tane alın. Bu sayede su kabı değişimlerinde zorluk çekmemiş olursunuz. Bir şişe su şartlandırıcı şebeke suyundaki yaygın kimyasalları nötralize etmek için faydalı olacaktır. 

Kurbağalar etçil hayvanlardır. Yiyecekleri daha canlıyken yerler. Çeşitli kurt türleri, tırtıllar, güve ve sinek larvaları kurbağalar için uygun yiyeceklerdir. Kurbağaların bazı büyük türleri fare, balık ve diğer kurbağaları yiyebilmektedirler.

Her hayvan için olduğu gibi kurbağalar için de temizlik son derece önemlidir. Zararlı maddeler derileri yoluyla vücutlarına girebilmektedir. Örneğin elinizdeki losyon, kurbağanızın zehirlenmesine neden olabilmektedir. Kurbağanıza dokunmadan önce her zaman ellerinizi yıkamalısınız. Ayrıca ellerinizdeki sabun iyice arınana kadar ellerinizi iyice durulamalısınız.

Ayrıca, kendi sağlığınız için kurbağanıza dokunduktan sonra da ellerinizi mutlaka yıkamalısınız. 

Kurbağanız zaman zaman deri dökebilir. Eğer kurbağanız bu durumdan rahatsız görünüyorsa ya da bu durum normalden uzun sürdüyse veterinerinize danışın. 

Kurbağanız çoğu zamanını ya da tüm zamanını teraryumunda geçirecektir. Teraryumu direkt olarak güneş ışığına maruz bırakmamalısınız. Ayrıca kurbağanızı mutfaktan uzak tutmalısınız çünkü pişirme esnasında oluşan bazı dumanlar kurbağanıza zarar verebilir. Eğer ailenizde sprey ürünler kullananlar varsa (sprey boya, saç spreyi vb…) teraryumu bu sprey ürünlerin kullanıldığı alanlardan uzak tutmalısınız. Bu şartlar sağlandığında kurbağanız her ev ortamında mutlu bir şekilde yaşayabilir. 

Kurbağaları çok fazla ele almamak gerekir. Kurbağalara çok fazla dokunmak hassas vücutlarına zarar verecektir. Kurbağalarla oyun oynamak yerine onları izlemeyi tercih etmelisiniz. Herhangi bir eğitime ihtiyaç duymamaktadırlar.

Avusturalya’da kurbağaları evcil hayvan olarak beslemek için lisans gereklidir. Her hükümet farklı düzenlemelere sahiptir. Bu nedenle, gerekli düzenleme ve lisanslarla ilgili bilgi edinmek çok önemlidir. 

Kaynak: https://www.lovethatpet.com/small-pets/frogs/ 

 

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler