Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Sürüngenler Kategorisi

 • Okunma: 1289 defa

Kaplumbağalar Hakkında

Kaplumbağa (ya da tosbağa) Testudines takımını oluşturan çok sert ve kemiksi bir kabuk içinde yaşayan, ağır yürüyüşlü, dört ayaklı, sürüngen bir hayvandır. 

Hareketleri yönünden ne kadar telaşsız ve ağır hayvanlarsa onların tarih boyunca gelişimi de o kadar yavaş olmuştur.

Kaplumbağalar, öteki sürüngenlerle birlikte Mezozoik'in ilk dönemi olan Trias Çağı'nda ortaya çıktılar. 200 milyon yıldan beri kaplumbağaların vücut yapıları önemli hiçbir değişikliğe uğramamıştır. Halbuki kaplumbağalar, dünyada soyu henüz tükenmemiş en eski hayvanlardandır. 

Açlığa pek dayanıklıdırlar. Çok uzun ömürlüdürler. Yüz, yüzelli yıl kadar yaşarlar.

Yaşadığı çevrede sıcaklık düşmeye başlayınca, bol güneş ışığı alan kuru topraklarda kendine bir delik kazıp bütün kışı orada geçirmek üzere içine girer. Deniz kaplumbağaları ise çukur kazacak yerde kendilerini denizin derinliklerine bırakıp sıcak günlerin gelmesini beklerler. 

Günümüzde, soyunu sürdürmekte olan 250'ye yakın kaplumbağa türü bulunmaktadır.

Kaplumbağalar kara ve su kaplumbağası olarak farklı şekilde beslenirler. Kara kaplumbağası otçul olduğundan, et yememektedir. Su kaplumbağası ise etçil olduğundan et türleri ile beslenebilir.

Bunlar çok obur olduklarından, ne verirseniz yerler. Ancak kafalarının büyüklüğü kadar besin verseniz yeterli olacaktır. Bunu az miktarlarda sıkça vermelisiniz. 

Kaplumbağanız yavruysa günde 3 defa, yetişkinse yazın 2 defa, kışın bir defa verebilirsiniz. Besinlerinin oda sıcaklığında verilmesi önemlidir. Ayrıca yemedikleri besin artıklarını sudan sifonla temizlemelisiniz. Besinlerini bir saat içinde bitirecek kadar koymalısınız. Ayrıca hazır yemleri tek başına vermemelisiniz.

Kaplumbağanıza üzerine kalsiyum ve vitamin eklenmiştatlı su balığı verebilirsiniz. Özellikle taze alabalıkla beslenmeyi severler. Ayrıca kurutulmuş karides ve un kurdu sevdiği besinler arasındadır. İştahlarını açmak için kurtçuklardan faydalanabilirsiniz. Bunu yavru kaplumbağaları beslemek içinde kullanabilirsiniz. Bağırsakları için uygun olacak minik çubuklar halinde hazırlanmış olan yemlerde seçenekleriniz arasında olabilir. Haftada 3-5 tane içinde vitamin ilavesi olan yemlerde verilebilir. 

Mayalı ve yağlı olan besinlerden uzak durmalısınız.

Yavru kaplumbağalar daha çok etle beslenmekten hoşlanırken, ergen olanlar sebze ağırlıklı beslenmekten hoşlanırlar. Bilinenin aksine ergen olan kaplumbağaların yavrulardan daha fazla kalsiyuma ihtiyaçları vardır. Fakat genel olarak kaplumbağalara yaşamları boyunca kalsiyum alması gerekir. Bu yüzden tatlı su balıkları, sebzeler ve yumurta beyazı verilmesi gerekir. Bunu hazır olarak satılan yemlerle de giderebilirsiniz. Bu sayede kaplumbağanızın vitamin ihtiyacını da karşılayabilirsiniz. Bazı zamanlarda vitamin ABD3E karışımından verebilirsiniz. Yavru kaplumbağanız sebze sevmediğnden, vitaminli yemlerle ve bol güneşle hızlı büyümelerini sağlayabilirsiniz.

Akvaryumunuzda kaplumbağa ile birlikte balık beslerseniz, bir süre sonra bunları kaplumbağanıza yem yapabilirsiniz. Bunun dışında onlara canlı balık verdiğinizde parazit taşımamalarına dikkat etmelisiniz. Suyu kirletmemek için, yemi başka bir kabın içinde verebilirsiniz. Yemlerini karada yiyemezler. Akvaryumda hızlı çoğalan küçük balıklar beslenmelerinde faydalı olur. 

Yumurta kabuğu, haşlanmış yumurta beyazı, mürekkep balığı kemiği kaplumbağa için önemli kalsiyum kaynaklarıdır. Toz haline getirdiğiniz yumurta kabuğu ve mürekkep balığı kemiğini besinlerinin üzerine serpebilirsiniz. Ayrıca marulun sadece yeşil kısımlarından kaplumbağalara verebilirsiniz.

Kaplumbağalar türlerine göre farklı beslenme şekline sahip olduğundan, hepsi için dana yüreği uygun olmaz. Bu sindirim sırasında kalsiyumu yok edebilir. 

Tavuk ciğeri de onlar için zararlıdır. Deniz balığını da az miktarlarda vermelisiniz. Bunların içindeki tuz oranı böbrekleri için zararlı olacaktır. Ette doğal besinleri olmadığından, hem kara kaplumbağalarına, hem de su kaplumbağalarına zaman içinde zarar verecektir. Bu vücutlarındaki kalsiyumun harcanmasına neden olur. Sakatat, et ve tavuk eti gibi yağlı ve proteinli besinler fazla verildiğinde, kaplumbağaların gut olmasına neden olabilir. Bu nedenle dozunda verilmelidir. Kaplumbağaların devamlı olarak yeşillik yemesi de, iyi değildir. Bir anda yemek yememeye başlamaları ya da beslenmelerinde değişikliğe gitmeleri bir sorun olduğunu gösterir. Kaplumbağaların sağlıklı olmaları için, verdiğiniz yiyeceklere muhtaç olduğunu unutmamalısınız. Dengesiz bir beslenme şekli ve besinlerin aksatılması halinde, hastalıklardan ve ölümden etkilenecekleri bilinmelidir.

 

1 yorum

 • Nesrin
  Nesrin Perşembe, 08 Ekim 2015 12:54 Yorum Linki Raporla

  Kaplumbağa beslemeyi daha kolay sanıyordum, ne kadar zor bir işmiş... bir tane sahiplenmeyi düşünüyordum ama şimdi iyice emin olmam gerektiğini anladım. Yazınız ve uyarınız için teşekkür ederim.

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


 • bilgi@petsinlife.com
 • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
  Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
  34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler