Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Kuşlar Kategorisi

  • Okunma: 2807 defa

Kanaryalarda Yaygın Olarak Görülen Hastalıklar

Kanaryalar neşeli, aktif küçük kuşlardır, bu nedenle, bir kanaryanın sağlığının kötü durumda olduğunu gösteren ilk işaret bu özelliklerindeki değişikliklerdir. Günün beklenmedik saatlerinde, kabararak kuyruklu bir tenis topu gibi görünen bir kanaryayla karşılaşırsanız, bir şeylerin ters gittiğinden şüphe etmelisiniz. Bazen ortada görülecek bir emare yoktur, ancak kuşlar birdenbire ölüverirler. Bununla birlikte, kanaryalarınızı gözlemlemeniz, ters giden şeyleri farkına varmanızda ve çözmenizde size yardımcı olabilecektir.

CANARYPOX VİRÜSÜ (KANARYALARDA ÇİÇEK HASTALIĞI)

Pox virüsü, farklı kuş türlerini de etkileyen, korkunç bir virüstür. Sivrisinek ve yabani kuşlardan bulaşabilir ve iki şekilde seyreder. Görme problemleri, göz ve gaga etrafında, bacak ve ayaklarda görülen kabuklu yaralar gibi semptomlarıyla en yaygın görülen formu kuru formdur. Islak form, dil, boğaz ve yutak lezyonları ile daha da grafiktir. Hızlı kilo kaybı, nefes darlığı, huzursuzluk ve kabarık tüyler diğer belirtiler arasında sayılabilir.

Bu aşamada, bu hastalık için bir tedavi mevcut değildir ve ölüm oranı %80'dir. Veterinere göründükten sonra, iyileşme sürecini en iyi şekilde geçirebilmesi için, kuşunuzu yiyeceğe ve suya kolay ulaşabileceği, onun için sessiz ve düşük stresli olabilecek bir ortamda sıcak tutun. Antibiyotikler, herhangi bir sekonder enfeksiyona karşı savaşmak için verilir. Ancak antibiyotikler pox virüsüne etki etmeyecektir. Bazı kaynaklar, bağışıklık sistemlerinin güçlendirilmesi ve hastalıklarla savaşmalarını sağlamak için kuşlara probiyotik verilmesini tavsiye etmektedir.

PAMUKÇUK

Pamukçuk hastalığına Trichomonas Protozoa neden olmaktadır ve kanaryalarda olduğu kadar kafes kuşlarının diğer türlerinde de ölüme sebebiyet verebilmektedir. Cilt lezyonları, kusma, normal şekilde yediği halde kilo kaybı ve gagada köpürme görülebilecek semptomlar arasındadır. Kafese yeni dâhil edilmiş bir kuş ile gelebilir ya da bazen kafeste fazla sayıda kuş barınması ya da düşük hijyen koşulları nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Hastalığın tedavisi için veterinerinizin tavsiye edebileceği tedaviler mevcuttur ancak hastalığı önlemek en iyi yöntem olacaktır. Yemek ve su kaplarını kuşlar için özel olarak üretilmiş uygun bir dezenfektanla dezenfekte etmek ve kafesi düzenli olarak temizlemek iyi bir önlem olacaktır. Hastalığın herhangi bir belirtisini ilk gördüğünüz anda, belirti gösteren kuşu diğerlerinden ayırarak karantinaya almanız da bir diğer önlem olacaktır.

PARAZİTLER

Parazitler, kanaryalarda görülen hastalıkların yaklaşık %90'ını oluşturur. En sık görülenler; hava kesesi bitleri, yüz ve bacaklarda görülen pullu parazitler, tüy akarları ve kırmızı bitlerdir.

Hava kesesi bitleri kuşların boğazlarında, akciğerlerinde ve burun deliklerinde barınan ve kan emen böceklerdir. O kadar hızlı bir şekilde ürerler ki, kuşun her tarafını sararak ölümüne yol açabilirler.

Erken evrede görülebilecek semptomlar; kuşun şakımamaya başlaması, tüylerini kabartıp oturması ya da tüylerinin parlaklığını yitirmesi olabilir. Ağır semptomlar ise, solunum güçlükleri, ağzı açık nefes alma ve göğüs kafesine doğru eğildiğinde tıkır tıkır sesler çıkarması olarak sayılabilir. Parazitler ölüme yol açabilmektedir. Ancak çoğu hayvan erken aşamada, hayvanlara özel ürünlerin satıldığı yerlerden temin edilen çeşitli tedavilerle tedavi edilebilmektedir. Ancak, bu ürünler hızlı bir şekilde işe yaramıyorsa ya da kuşun durumu daha da kötüye gidiyorsa, bir veterinerle iletişime geçmek en iyisidir.

Yüz ve bacaklarda görülen pullu parazitler, cilt altında gizlenirler ve kuşun yüz ve bacaklarında olduğu gibi göz ve gaga çevresinde de yerleşebilirler. Eğer gaga ve göz çevresinde kuru pullu yapılar meydana gelmişse, acil tedavi gerekmektedir. Bunun için spreyler mevcuttur ancak bu spreyler parazitlerin yumurtalarını öldürmeyebilir. Bununla birlikte, bu spreyler parazitlerin yayılmasını önlemek için kafes temizliğinde kullanılabilmektedir.

Tüy akarları, adından da anlaşılacağı üzere kuşların tüylerinde yaşarlar. Ve tüylerin içinde gizlenebilir, tüylerin kökünden kaybedilmesine neden olabilirler. Kel kalan bölgeler, tüy dökme dönemi dışında, bir semptom olarak kabul edilmektedir. Akar spreyleri, parazitleri öldürecektir ancak gizlenmiş parazit kalmadığından emin olabilmek için kafesin etrafında yer alan tüm boşlukları spreylemek oldukça önemlidir. Ayrıca, parazite dair hiçbir işaret olmasa da, geri gelmelerini önlemek amacıyla üç ayda bir kafesin parazit karşıtı ürünlerle temizlenmesi tavsiye edilmektedir.

Kırmızı bitler, geceleri kanaryaların kanlarını emen, gündüzleri kafesteki çeşitli boşluklara gizlenen küçük parazitlerdir. Bir kaç tane kırmızı bit çok büyük bir risk arz etmeyebilir ancak çok hızlı üreyebilir ve kuşta kansızlığa ve halsizliğe neden olabilirler. Kuşunuz bu parazitlerden muzdarip olup olmadığını kontrol etmenin yollarından biri, geceleri kafesin zeminine beyaz bir kumaş yaymak ve öğlen saatlerinde bu kumaşı incelemektir. Eğer kumaş üzerinde minik, kırmızı noktalar var ise, bunlar, kuşunuzun kanıyla dolu parazitlerdir. Yine, akar spreyleri bu parazitleri öldürebilmekte ancak yumurtalarını öldürmemektedir.

Sonuç

Hastalıklar bazen kaçınılmazdır ve bazı durumlarda en yoğun çabalarınız bile başarısızlıkla sonuçlanabilmektedir. Ancak, potansiyel hastalığı bilirseniz, onu tedavi etmek için neler yapmanız gerektiğini hesaplamanız da daha kolay olacaktır. Parazitler gibi bazı hastalıklar genellikle evde spreylerle tedavi edilebilmektedir. Bu spreyler internetten ya da evcil hayvan ürünleri satan yerlerden temin edilebilmektedir. Diğer hastalıklar için ise profesyonel tedavi uygulanması en iyi çözüm olacaktır. Tedavisi gerçekleşen kanaryalarınız iyileşecek ve hemen şakımaya başlayacaktır. 

 

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler