Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Kuşlar Kategorisi

  • Okunma: 3743 defa

Şapkalı Şirin Gloster'lar

Hem sempatik, hem değişik görünüşüyle bu kuşu beslemek isteyenler, yazımız tam size göre..

1920′ lerde İngiltere’de Gloncestershire kentinde üretilmiştir. İngiltere’de çok yetiştirilir. Gloster’in iki çeşidi vardır: Corona; başında yuvarlak ayrılmamış tepesi olana, Consord; şapkasız olana denmektedir. Tepe enseyle iyice kaynaşır, merkezi noktası kafanın ortasında, tepe gözleri örtmez. Kafa iyice geniş, yuvarlak, belirgin bir kas vardır, göğüs geniş ve yuvarlak olup boyun kısa ve sağlam, tüyler vücuda yapışır. Boy en çok 11.5 santim olmalıdır. Duruşu 45 derecelik acıyladır ve baldırları görülmez. Ortalama ömrü 10 yıldır. Bu minyon tipli kuşu temin etmek hiçte zor değil, fiyatı diğer ırklara göre daha ucuz ve bol yavru veren bir kus, bu sadece kendi ülkesinde değil Dünyanın her yerinde tanınan, sevilen bir kanaryadır.

Ükemizde de çok sevilir ve yaygın biçimde yetiştirilir. Bu cinsin oluşturulmasında Crest-Crestberd,Border ve tepeli Harz Roller kanaryalarının büyük katkısı olmuştur.Glosterin bulunuşu,ayrı bir cins olarak kabul edilmesi ve yaygınlaşması Mrs.A.Rogerson sayesinde olmuştur.Bu bayan bütün üreticilere bir tane Gloster göndererek tanınmasını sağlamıştır.O dönemin iyi yetiştiricileri arasında sayılan A.W.Smith’in teşviki ve hamiliği ile Mrs Rogerson ve İskoç yetiştirici Jhon McLay yaptıkları çalışmalar sonuçunda Glosterleri yeni bir cins olarak kanarya severlere sunmuşlardır. Küçüklüğü, muntazam tepesi,verimliliği onun çok sevilmesinde ki başlıca etkenlerdir.Kırmızı faktör dışında her renk kabul görür. Eşleştirme diğer kanaryalar da olduğu gibi tüy tiplerine göre yapılmalı, iki tepeli eşleştirilmesi yavru ölümlerine neden olacağından asla yapılmamalıdır. Eşleştirmede tepelinin erkek veya dişi olması önemli değildir.Son yıllarda en çok rağbet ise ‘’schecken’’ leredir. (Schecken; parçalı (benekli-çapar) olan kuşlar için kullanılır) Özellikle tek renk beyaz şapkalılara ilgi çoktur. İlk standartları 1925 yılında belirlenmiştir. COM’un düzenlediği Dünya şampiyonalarında tepeli ve kabaklar, teklerde ve takım olarak yarışırlar. 2005 Dünya şampiyonasın da Sayın Ahmet Oğuz Alaylı consord dalında ikinci olarak yüzümüzü güldürmüştür. Bilezik ölcüsü 3mm. dir. (Bazı ülkelerde 2,80 mm)

Özellikleri

Gloster Kanarya da diğer tüm kanarya ırkları gibi ispinozgiller familyasına girmektedir. Evcil hale getirilebilmesi mümkün olan Gloster Kanarya, güzel ötüşlü fiziksel olarak güzel görünümlü bir kuş ırkıdır. Fiziksel anlamda diğer kanarya ırklarından farklı özelliklere sahiptirler. Kendi ülkesi olan İngiltere dışında diğer tüm ülkelerde de yaşamını sürdürebilir, zaten bütün dünyaca tanınması da bu özelliği sayesinde olmuştur. Kırmızı renk dışında he renkte kabul görülebilen Gloster Kanarya, zamanın önemli yetiştiricileri sayesinde ortaya çıkmış bir türdür. İlk standartları ise 1925 yılında belirlenmiştir. 

Yaşantıları

Gloster kanarya, doğada yaşayabildiği gibi aynı zamanda kafeslerde de yaşayabilen bir ırktır. Küçük sürüler halinde görülebilmesi mümkündür. Etrafı ağaçlar ile çevrili olan göl gibi sulak alanlarda yaşarlar. Yaşantılarını bu şekilde sürdüren kanaryalar, bütün dünyada tanınmış olup oldukça sevilmektedir. Ötüşleri ile insanlarda hayranlık uyandıran gloster kanaryalar, gerek yaşantıları gerek ise beslenme şekilleri ile diğer kanarya ırklarına benzerlik gösterebilmektedirler. Kanarya çeşitleri arasında ne iyi tanınan ve bilinen bir tür olma özelliği de taşımaktadır.

Gloster'larda Besleme Nasıldır?

Gloster ve diğer kanarya türlerinde alışık olduğu besin programını çok fazla değiştirmemekte fayda var …
Yine de yeni besinlerle kuşları tanıştıracaksınız alıştırarak geçiş yapmak kuşun sağlığı açısından iyi olacaktır , Aşağıda Gloster kanaryanız için başlıca besin maddeleri bulabilirsiniz….

Tohumlar ( Yemler )

Tohumlar kanaryaların ana gıdalarını oluştururlar. Her tohumun özelliği farklıdır. Tohumların bir kısmı yağlı, bir kısmı unlu, bir kısmıda mülayim tutucudur.
Yapılacak karışımlardaki oranlar çok önemlidir. Ama artık bu işe uzun yıllar vermiş yemcilerin hazırladığı yemleri piyasada bulabiliriz.
Sıcak iklimli bir yerde yaz aylarında turp, kenevir, keten, susam verirsek kuşu şişmanlatır veya zamansız kızgınlaşmasını sağlarız.
Yulaf gibi kuvvetli tohumların sade ve fazla olarak verilmesi kuşun zamansız tüy dökümüne sebebiyet verir.

Sade yem, kenevir tohumu, keten tohumu, şalgam tohumu, nijer tohumu, yulaf

Kanarya Beslenmesinde Su

Her canlı gibi kuşlarında en büyük gereksinimidir Su verilecek sulukların kir ve pislik tutmayacak kalitede dıştan takılabilir özellikte olması gerekir.Plastik suluklarda ışığında etkisi ile yosun tutabilir. Bu nedenle her gün suyu tazelenmelidir. Su berrak,temiz ve içilebilecek nitelikte olmalıdır.Ben suyun PH ını düşürmek için 2 litre suya 6 ml kadar Elma sirkesi koyup bir gün suyu dinlendiriyorum.. Hafta da bir kere az miktarda maden suyu koymak , sindirim sisteminde olumlu etkiye sebep olur.Haftada bir yada iki kere banyo yapması için geniş bir kap içinde su konmalıdır,Tabi banyo suyunada bir miktar Elma sirkesi konulması özelllikle tüy döneminde faydalı olacaktır.. Kanaryanız üstündeki tozlardan ,ayaklarındaki pisliklerden arınır. Kanaryanızın suyunu temiz tutmanız çok ama çok önemlidir , birçok bakteri suda çoğalır !

Kum ve Mineraller

Kanaryalar ve birçok kuş ,kumu yemleri öğütmek için kullanır , bu yüzden kum , yem kadar önemlidir..
Gloster için Mürekkep balığı kemiği ile birlikte,meşe kömürü ve iri taneli kum kafesiniz de mutlaka bulunmalı , toz ve pislikten arındırılmalıdır ( Ben kumu sulukla veriyorum )
Ayrıca yumurta maması verirken kabuğunu da ezerek mama üzerine biraz atmanız üretim zamanı kalsiyum takviyesi için yararlı olacaktır….

Mamalar ve Yeşillik

Besin değerini çok iyi ayarlayamadığımız için mama tariflerini çok dikkate almadım ..
Hazır Satılan yumurtalı mamaları kullanıyorum ,duruma göre az nijer , kenevir ve perilla karıştırıyorum…
Kuru mama verirken ; brokoli ,elma,havuç kabak ya da yumurta rendeleyip veriyorum ..
Ayrıca hafta bir yada en fazla iki kez mevsime göre; elma, kabak ,brokoli, havuç, lahana, kara lahana, marul veriyorum…

Tüy Yapısı Nasıldır?

Ultra İnce Tüy :En uç noktaki tüy kalitesidir.Tüy hem dar hem kısadır fakat renk pigmenti çok koyu ve göz alıcıdır. Bu tüy şekli sadece Giboso ve Gibber gibi ırk kuşlarında iyi tüy olarak algılanır. Fakat sürekli ince tüy X kalın tüy şeklinde eşleme yapılan Yorkshire, Border, Fife ve Norwich ırkı kuşlarda damızlık çok önemlidir. Bu tüy şeklinde göz kenarlarında tüy eksikliği derinin görünmesi veya baldırlarının tamamının görünmesi karekteristlik özelliktir.Tüy çık kısa olduğu için kuşun boyuda kısa görünür. Bazen kuşun gibber ve giboso da olduğu gibi kemiği bile kısmen görünür.

Süper İnce Tüy : İnce tüy şeklinin en kaliteli olan formudur. Kuşun tüyü ultra tüye göre biraz geniş biraz uzun fakat gene çok renkli ve parlaktır. Bu tüy şeklinde kuşların göz çevresinde derilerinin görünmesi olmadığı gibi kuşun şekli ve modeli çok güzel ve belirgindir. Ekstra olarak tüyün uzunluğundan dolayı kuşun çok küçük olma sorunu bu tüy kalitesinde görünmez.

İnce Tüy : Bu tüy şekli ince tüyün en geniş ve en uzun formudur.Butüy şeklinin en büyük problemi tüydeki renk pigmentlerinin azalması ve tüyün çok renkli ve parlak görünmemesidir. Bu Yorkshire , Border , Fife gibi rengin önemli olduğu kuşlarda dezavantaj olsada, Norwich, Gloster gibi vücud şeklinin önemli olduğu ırklarda avantajdır.

Ara Tüy (AB) : Bu tüy şeklinin hem ince hem kalın tüy şeklide görülebilir. Ayrımını yapmak tecrübe ve bilgi ister. Fakat en kolay şeklide İnce tüy AB kuşlarda kuşların sırtında görülen harelerdir. Bu hareler Yorkshire, Border, Fife gibi ırklarda daha çok görülür. AB incetüy kuşların renkleri istenildiği kadar renkli ve parlak değildir. Bu da renk puanı olan özellikle Border, Yorkshire , ve fife fancy ırklarında dezavantajdır. Aynı zamanda gene bu ırklar da baldırlar istenildiği gibi görünmez bu da kuşun görünümünü olumsuz olarak etkiler. AB ince tüy vücut şekli ve tipi yüksek puan olan kuşlarda Norwich ve Glosterlerde avantajdır. Zira ince tüyün en uzun hali bu tüy şeklinde görülmektedir. Gloster ve Norwich lerde ayakların mümkün olduğu kadar az görünmesini istediğimiz için ince tüy şekli tamamen avantaja dönüşmektedir. Ara tüyün kalın tüy formu bu tüy şeklinde tüy kalın tüy gibi görünmektedir. Fakat kalın tüyün en kısa ve en dar hali olduğu için yarışmalarda bazı ırklar için dezavantaj olmaktadır. Zira kalın tüyün vücüt şekli ve modeli azametli ve göşterişli istenmektedir. Bu sebeplerden dolayı kalın tüy show kuşu olarak yarışmalarda pek şansı olmaz fakat damızlık için önemli kuşlardır. Zira bu tüy şeklinde kalın tüyün en güzel ve belirgin renkleri görülmektedir. Fakat renk surat , gögüs ve kanat uçlarında biraz daha koyu olacağı için istenen homojen renklenme sağlanamaz. Özellikle Gloster ve fife fancy damızlıkları ve yarışma kuşları için istenen ve aranan tüy şeklidir.

Kalın Tüy : Klasik kalın tüy tanımındaki tüy şeklidir. Yarışmalarda özellikle büyüklük sınırı olmayan kuşlarda dezavantajdır.Zira kalın tüyün kısa ve dar bir formu olduğu için kuşun istenilen kadar uzun olmasını sağlayamaz. Fakat tip , form, vücüt ve kısalığın ön plana çıktığı ırklarda önemli avantaj sağlar.Tüm kuş ırklarında en çok görülen tüy şeklidir.
Süper Kalın Tüy : Tüm ırklarda en avantajlı kalın tüy şeklidir. Gloster ırkında tepe tepe büyüklüğünü kafa iriliğini aynı zamanda vücut genişliği ve şeklini en belirgin şekilde gösteren bu tüy şekli aynı zamanda tüy renginin de tamamen kaybolmamasını sağladığı için kuşun bir basamak daha öne çıkmasını sağlar. Gloster için en büyük dezavantajı kuşun biraz uzun görülmesine sebep olmasıdır. Boy kısıtlaması olmayan ırklarda kuşu gösterişli ve azametli gösterdiği için çok büyük avantaj sağlar. Fakat elde edilmesi en zor olan tüy şeklidir. Bu tüy şeklini yakalayabilmek için çok dikketli eşleme yapılması gerekmektedir.

Ultra Kalın Tüy : Kalın tüyün en uzun ve geniş halidir. Tüm ırklarda damızlık için çok önemli olan bu tüy şeklinin yarışma kuşlarında dezavantaj yarattığını unutmak gerekir.Özellikle boy sıralaması olan ırklarda kuşların istenen boydan uzun olmasının en önemli sebebidir. Aynı zamanda kuşun şekil bütünlüğünü bozacak tüy problemlerinin görünmesinin kaynağıdır. Kuşun altında ve yan talaz bölgelerinde istenmeyen uzunlukta tüyler görünmesi. Kuyruğun normalden uzun ve açık olması sırttan sarkan tüyler , yanaklarda uzun ve dönük tüyler gibi bir çok tüy problemine sebep olmaktadır. Yorkshire , Border gibi pozisyon kuşlarında yukarıda anlatılan tüy problemlerinin yanı sıra baldırların görülmemesi renk kalitesinin çok düşmesi boyun ve göz çevresinde çizgilerin ortaya gibi bir çok istenmeyenleri göstermektedir.Bunlara birde ur çıkarma riskini eklemek gerekir. Bu kadar handikabının yanında uzunluk sınırı olmayan Yorkshire,Crest;Parisien,Lankshire, AGİ dallarını üreten üreticiler için en önemli tüy şeklidir ve elde edilmesi uzun yıllar almaktadır.

Kaynaklar: Ertuğrul Görüşük
Oguz Özkaya
http://www.gloster.web.tr/besleme/

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler