Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Kuşlar Kategorisi

  • Okunma: 15659 defa

Papağanınızı Doğru Beslemek İçin

Şimdi papağanlarımız için en önemli konulardan birine geldi sıra. Kötü beslenen bir papağana, dünyanın en güzel oyun bahçesini verseniz, en büyük kafesini alsanız, en bol ve güzel oyuncakları temin etseniz bile boşunadır.

Çünkü kötü beslenen bir papağan hastalıklara karşı dirençsizdir, ve yaşam ömrü yarı yarıya azalır. Ayrıca kötü beslenme bir çok başka sorunu da beraberinde getirir; tüy yolmadan tutun, iç organ yağlanmasına, solunum yolu enfeksiyonlarına kadar. İşin aslı sizlere önereceğimiz her tür yiyecekten önce, Harrison's Food gibi papağanlar için özel ve doğal imal edilmiş pellet mamaları tavsiye etmektir ancak bunları bulabilmenizin tek yolu yurtdışından sipariş etmek. Elbette pellet mamalar sadece bir yan besindir, çünkü pellet mamalar da tek başına yeterli değil. Papağanınızın taze meyve ve sebzeye, bazı tohumlara ihtiyacı var. Eh, yurtdışında ülkemizdeki kadar ucuz ve bol meyve sebze bulmak çok zor. Dolayısıyla onların papağanlarını düzgün beslemek için pelletlere bizden daha çok ihtiyaçları var. Pelletlerin tek bir artısı var, papağanların ihtiyacı olan "doğru vitamin ve mineralleri" sağlamak. Ve bu, inanın, tahmin ettiğinizden daha zor bir iş.

Evet. Papağanım her vitaminden almalı, şunu da yesin bunu da yesin diye düşünebilirsiniz.Ancak her papağan farklı tür vitamin ve minerallere farklı miktarda ihtiyaç duyar.

Peki papağanların sevdiği yemler hangileridir, yem haricinde hangi besinler faydalıdır, genellikle bu tür sorular merak edilen konuların başında gelir.

İşte bir papağanın beslenmesi:

Papağanımıza Hangi Marka yem vermeliyiz;
Piyasada kolaylıkla bulunan Witte Molen, Dr. Sacchi, Bonnie, Champions, Vitakraft vb. markaların
üretmiş olduğu papağan yemi karışımları kullanılabilir. Benzer bir yem açık satılan tohumların
karıştırılması ile de hazırlanabilir ancak temiz ve tozdan arındırılmış olması şarttır. Bu da biraz zor olabilir. Örnek bir karışım şu şekilde olmalıdır:
%65 siyah –beyaz ay çekirdeği
%3 buğday
%9 yulaf
%5 mısır(yumuşak)
%3 kenevir
%5 kabuklu fıstık
%3 burçak
%3 pirinç
%4 aspir
Yem bir kez sabah bir kez de akşam olmak üzere günde iki kez yenilenmelidir.

Meyve- Sebze

Mandalina, portakal, elma, muz, ayva, yenidünya, kiwi, kayısı, incir, armut, çilek, üzüm, erik, şeftali, kiraz, vişne, havuç, brokoli (az miktarda), marul (iyice yıkanmış ve kuru olarak),

mısır, maydanoz sapı, ıspanak(iyice yıkanmış ve kuru olarak) ve yeşil biber toplam bir yem kabını geçmeyecek şekilde günlük olarak verilmelidir. Meyve çekirdekleri bazı tehlikeli kimyasallar içerdiklerinden kesinlikle verilmemelidir.

Filiz

Kolza, ayçiçeği, fasulye türleri, bezelye, kuş yemi, ak darı, buğday gibi tohumların filizleri yüksek besin değerine sahip olduğundan haftada 1-2 kez verilmesi yararlıdır. Tohumlar 12 saat
suyun içerisinde durduktan sonra iyice durulanmalı ve bir kap içerisine konularak üzeri ıslatılmış kağıt havlu ile kapatılmalıdır.
Tohumlar mümkün olduğu kadar sık (en azından 4-5
saatte bir) yıkanmalı ve kağıt havlular değiştirilmelidir. Filiz, tohum boyu kadar olunca verilmek için uygun hale gelmiş demektir. Filizleri vermeden önce 1.5 lt su, 10 sirke ile yıkamanız ve bol su ile durulamanız tavsiye olunur. Bu işlem filizlerin
dezenfekte edilmesini sağlar. Filizlendirme işlemleri tamamıyla karanlıkta ve havadar bir ortamda yapılmalı ve en ufak bir kötü koku ya da küf belirtisinde tüm filizler atılarak yenisi
hazırlanmalıdır. Filizler her defasında taze olarak hazırlanmalı ve birkaç saatten fazla bekletilmemelidir aksi bir durum zehirlenmelere ve hatta ölümlere yol açabilir.

Not: Filizlendirilecek tohumun ilaçlı olmaması hayati öneme sahiptir. Zira tarım amaçlı olarak
üretilen bazı tohumlarda böceklere karşı ilaç kullanılmaktadır. Bu ilaçlar papağanınızın ölümüne yol açabilir.

Su

Su, oda ısısında ve mümkünse dinlendirilmiş olarak verilmeli ve günde 1 kez yenilenmelidir.

Ek Besinler
Fındık, yer fıstığı, ceviz, badem aşırıya kaçmamak kaydıyla verilebilir. Bazı kuruyemişlerde ve
özellikle yer fıstığında aflatoxin (bir tür küf) bulunabileceğinden kaliteli ve markalı
ürünlerin tercih edilmesinde yarar vardır. Çok iyi haşlanmış bir yumurtanın çeyreği haftada bir kez, çok az miktarda iyi pişmiş tavuk veya balık eti ise 3-4 haftada bir verilebilir. Az miktarda olmak kaydıyla haşlanmış ve yağsız makarna verilebilir. Çok az miktarda tuzsuz ve az yağlı beyaz peynir çok ender olarak verilebilir.

Vitamin

Amazon papağanları en çok kalsiyuma ihtiyaç duyar. Ancak ne kadar kalsiyuma, ne kadar A vitaminine? Aşırı vitamin yüklemesi de papağanları ölüme ve çok kötü hastalıklara sürükleyebileceği gibi, vitamin azlığı da aynı şekilde büyük sorunlara davetiyedir. Bu nedenle hangi besinin hangi vitaminleri, ne kadar içerdiğini, hangi minerallerin hangi yiyecekte olduğunu bilmemiz şarttır, ki aynı vitamini fazlasıyla içeren besinleri üstüste yedirmeyelim.

Papağanınıza verebileceğiniz her tür sebze meyvenin üstüne güzel bir tohum diyeti sağlıyorsunuz. Ölçüsünü bilemediğiniz için belki E vitaminini belki B vitaminini ihtiyaç duyduğundan fazla veriyorsunuz. Ancak farkında olmadan, A vitamini ihtiyacının hepsi karşılanıyor. Ancak kendinizden emin olamadığınız için papağanınıza eksik vitaminlerini karşılasın diye bir vitamin damlası da aldınız. Hani şu petshoplarda satılanlardan. Düşüncenize göre papağanınızın tüm vitamin ve mineral ihtiyacı karşılanmakta. Aslında durum hiç öyle değil. Çünkü yapay vitamin katkısı "hiçbir zaman" papağanının ihtiyaç duyduğu miktarda vitamin/minerali sağlamaz. Vitamin desteği kullanarak eksik kalmış B ve E vitaminlerini normal seviyeye çıkardınız belki, ancak bu defa da papağanınıza aşırı derecede A vitamini yüklemiş oldunuz. Ve A vitamin fazlalığı, papağanlarda ağır hasara yol açar, ve papağanınız "ağır ağır" A vitamini fazlalığı sorunlarını göstermeye başlar. Sorunlar birden ortaya çıkmadığı içinde, papağanınızın sorunun ne olduğunu hiç bir zaman anlayamazsınız. "Neden bilmiyorum, papağanımın gagasında falan oldu, neden bilmiyorum, papağanım uçamamaya başladı vs." Bizim tavsiyem, papağanınıza düzgün, sağlıklı ve çeşitli gıdalar verin, ve verdiğiniz gıdaların içeriğinde ne olduğuna dikkat edin yeterli. Yapay vitamin desteği ancak size bağlı olmayan nedenlerle henüz "iyi beslenmemekte olan" papağanlara haftada bir defadan fazla olmamak kaydıyla kullanılır. Her gün değil! Ancak en kısa zamanda beslenme düzeninin değiştirilmesi gerekir, ve yapay vitamin/mineral damlaları sadece geçici olarak kullanılmalıdır.
Papağanlarda su tüketimi en fazla yem tüketimini takibendir. Dolayısıyla suyun yem verilmeden hemen önce hazırlanarak verilmesi ve 4-5
saatlik sürenin ardından dökülerek suluğun temizlenmesi gerekmektedir. Sürenin çok fazla uzaması suda çeşitli bakterilerin üremesine yol açmakta ve papağanınızın sağlığını tehdit etmektedir.
Ayrıca tam verim alınabilmesi için vitamin katkılı suyun direkt güneş ışığından korunması gerekmektedir.
Papağanlar hızlı işleyen sindirim sistemleri dolayısıyla sularına katılan vitaminleri ve özellikle B vitaminini hızla vucuttan atmaktadırlar dolayısıyla bahsi geçen vitaminler doğal sebze ve meyvelerin yerini tutmamakta, sadece bir kısım eksiklikleri telafi etmektedir.
Papağanınıza özellikle erken dönemlerde sebze / meyve yeme alışkanlığı kazandırmanız şiddetle tavsiye edilir.

Piyasada Vetaş firmasının Vetavit fort (100gr) , Eczacıbaşı firmasının Polivitamin Forte (100
gr), Biyoteknik firmasının Viosol (20gr) ve daha pekçok markanın benzer ürünlerini kolaylıkla bulabilirsiniz. Genel olarak vitamin tozlarının pek çoğu aynı etkiye sahiptir ancak amino asit
katkılı ürünleri tercih etmeniz tavsiye olunur.
Not: Papağanınızı ilk aldığınızda bir hafta boyunca her gün vitamin vermeniz yararlı olabilir.
Yer değişikliği gibi nedenler stres seviyesini yükselttiğinden, papağanların bağışıklık seviyeleri düşmekte ve hastalıklara açık hale gelmektedirler. Vitamin takviyesi bu gibi istenmeyen durumları engellemektedir.

Her yiyecek papağanlarımıza uygun değildir. Onlara yediğimiz herşeyi veremeyiz. Papağanların hazmedemeyeceği yada bize yararlı, onlara toksin gelecek yiyeceklere dikkat edilmesi gerekmektedir. Bazen de, bir parçası yararlı bir parçası zararlı yiyecekler vardır. Portakal gibi. Portakal suyu bilhassa küçük papağanlara zararlıdır! Bu meyvelerin suyu küçük papağancıkların midesine hiç de iyi gelmeyecek asitlerle doludur. Ancak portakalın dış kabuğuyla içi arasında bulunan beyaz zar, her tür papağan için son derece faydalıdır. Muzun kendisi yararlıdır, ancak muzun kabuğu papağanlara verilmemelidir. vb.

Papağanların neyden ne kadar yemeleri gerektiği türe göre değişmektedir. Bu konu daha ayrıntılı olarak türler kısmında papağanın cinsine göre ele alınacak. Ancak şimdi çok genel bir bilgi verelim. Papağanları beslenme ihtiyaçlarına göre (genel olarak) ikiye ayırabiliriz.

Tohum/çekirdek ağırlıklı beslenen papağanlar:

Sultan papağanları, muhabbet kuşları, sevda papağanları, hindistan papağanları vs. Bu papağanların besinlerinin %70'ini çeşitli tohumlar, çekirdekler, tahıl ürünleri ve nut türleri (fındık, ceviz, kaju vs.) oluşturmalıdır. Geriye kalan %30 meyve ve sebzeye ayrılmalıdır.
Eğer papağanınızı pellet mamayla besliyorsanız, besininin %25'ini pellet, % 30 meyve sebze, %45 tohum, çekirdek, tahıl ve nut oluşturmalı.

Meyve/sebze ağırlıklı beslenen papağanlar:
Afrika Griler, Kakadular, Eclectuslar, Aralar, Konurlar, Senegal papağanları vs. Bu papağanların besinlerinin %70'ini meyve sebze, %25 tohum, çekirdek(ay çekirdeğinden bahsetmiyorum) ve tahıllar, %5'ini nut türü fındık, ceviz, kaju, şam fıstığı türünde gıdalar oluşturmalıdır.
Eğer papağanınızı pellet mamayla besliyorsanız, besininin %25'i pellet, %10'u tohum, çekirdek, tahıl, % 5 nut ve % 60'ını meyve sebze oluşturmalıdır.


Mineral

Papağanların mineral ihtiyaçlarını karşılamak üzere Vetaş firmasının Depomin ve diğer veteriner
ilaçları üreten firmaların benzer mineral solüsyonları kullanılabilir. Orta boy papağanlarda ayda bir kez, üst üste 4-5 gün 15 damla solüsyon suyuna katılarak verilmelidir. Küçük papağanlarda bu miktar 5 damla, büyük papağanlarda ise 20 damla olarak verilebilir. Günde iki kez olmak üzere su kabının yıkanması, ardından suyun değiştirilmesi ve her defasında solüsyon katılması gerekmektedir. Tüy ve kemik sağlığı açısından mineral takviyesi gereklidir. 

Yumurtlama
döneminde mineral katkısı biraz artırılabilir. Piyasada bulunan bu solüsyonların yerine gaz alınmış soda da kullanılabilir, ancak mineral solüsyonlarının tercih edilmesinde fayda vardır.
Yumurtlama döneminde doğacak yoğun kalsiyum ihtiyacını karşılamak amacıyla çok iyi haşlanmış bir yumurtanın kabuğu, zarı alınarak ve çok küçük parçalara ayrılarak verilmelidir. Bu toz,
verilecek meyve ve sebzelerin üstüne serpilebileceği gibi meyve ve sebzeler rendelendikten sonra karıştırılarak da verilebilir. Bu şekilde tüketilmemesi halinde iyi haşlanmış bir yumurtanın
yarısı kabuğu ile birlikte de verilebilir. Hazırlanacak karışımlar ve haşlanmış yumurta birkaç saat içerisinde bozulduğundan her defasında taze olarak hazırlanması ve kafes içerisinde fazla
bekletilmemesi gerekmektedir.
Kafese koyacağınız mineral katkılı gaga taşı hem papağanın gagasının fazla uzamasını engellemekte hem de kafes ortamında mahrum kaldığı bazı mineralleri sağlamaktadır.

Not: Papağanınızı ilk aldığınızda vitamin takviyesinin ardından bir hafta boyunca her gün mineral vermeniz yararlı olabilir.

Kum

Papağanlar, üst gagalarının iç kısmında bulunan pütürlü yüzey sayesinde yiyecekleri çok küçük parçalara ayırabilmekte ve kanarya, saka vb. kuş türlerinin aksine kuma çok az miktarda ihtiyaç duymaktadırlar. Birkaç ayda bir, yemin üzerine bir miktar kum dökerek ya da ayrı bir kap içerisin kafesine asarak bu ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.

Kesinlikle verilmemesi gereken yiyecekler

Avokado
Çikolata
Tuzlu gıdalar (çips, tuzlu kuruyemiş)
Yağlı gıdalar
Her tür alkol
Gazlı içecekler
Hazır meyve suları
Meyvelerin çekirdekleri
Maydanoz yaprakları(sap kısımları verilebilir)
Hurma (cennet meyvesi)
Soğan
Mantar
Patlıcan

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler