Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Kuşlar Kategorisi

  • Okunma: 13991 defa

Sultan Papağanı Hakkında...

 

Sultan Papağanı’nın sekiz türe sahip olduğu bilinmektedir ve bunlardan bazıları melezdir. Bakımı gayet basit olan Sultan Papağanı beslerken bazı şeylere dikkat etmek gerekir. Sultan Papağanı’nı diğer kuşlardan ayıran özelliği evcilleşme ve konuşmaya olan yatkınlıkları ile diğer kuş türlerine göre daha az ötmesidir. En az rastlanan Sultan Papağanı türü Albino iken, diğer türler ise Grey, Lutino, Cinnamon, Whiteface, Pied, Pearl ve Silver’dir.

Sultan Papağanı özellikle sevgi ve ilgi gerektiren bir canlıdır. Soğuğa fazla dayanamadıkları için oda sıcaklığını 15 derecenin altına düşürmemeye dikkat etmelidir. Kafes boyutların 50 x 50 x 50 olmasına özen gösterilmelidir, ayrıca kafes tellerinin yatay bir şekle sahip olması tercih edilmelidir. Kafeslerinde tünemeleri açısından tahta bir tünek bulundurulmalı ve bu tüneklerin üzerinde ise kaka yapmalarını engelleyen bir düzenek sağlanmalıdır. Sultan Papağanını hastalıklardan uzak tutmak amacıyla kafeslerinin temizliği düzenli olarak yapılmalıdır.

Hayvanların özellikle insanların gösterdikleri sevgiden anladıkları kanıtlanmıştır. Sultan Papağanı gösterilen sevgiden çok memnun kalacaktır. Beslenmesi darı ve çiğdem ile yapılan Sultan Papağanı lahana, salatalık ve marul gibi sebzeleri de tüketir. Sultan Papağanlarının tırnak ya da gagaları kesilmez ya da temizlenmez, bu işlemi kendileri halletmektedir. Sultan Papağanı'nın yaşama süresi ortalama olarak 20-30 yıl iken, sizler iyi bir bakım ve göstereceğiniz özen ile papağanın daha uzun süre yaşamasını sağlayabilirsiniz. Sultan Papağanı konuşamayan bir türdür. Erkek türleri insan sesine benzer bir ses çıkarabilirken dişi Sultan Papağanlar ise hiç konuşamama özelliğine sahiptir. 

Sultan Papağanları eş seçerken renk konusunu önemsemezler ve her renk sultan diğeri ile kolaylıkla çiftleşir. Sultan Papağanları doğal hayatta 20-25 yıl ev hayatında ise daha kısa yaşarlar. Ağırlıkları ortalama 90 - 100 gram kadardır. Sultan Papağanları, 12 saatten daha uzun bir süre yalnız kalmamalıdır. Tatiliniz uzun sürecekse, bir veya iki haftadan daha uzun süre  evden uzakta olacaksanız, papağanınızı yanınızda götürmeniz faydalı olacaktır. Sultan Papağanları hiçbir başka tür ile beraber yaşamaya müsait değildir. Uyku ve dinlenme düzenleri ve sosyal ilişki yapıları diğer kuştan farklı olacağından kısa sürede psikolojik problemler yaşayacaktır. Özellikle muhabbet kuşları ile yaşatılması hiç sağlıklı değildir. 

Sultan papağanının dişileri, ses konusunda fakirlerdir. Sadece curk curk şeklinde bir ses çıkartabilirler. Dolayısıyla konuşmaları ya da ıslık çalmaları, bazı melodileri taklit etmeleri imkansızdır. Burada karıştırılmaması gereken şey, erkek sultanlarında ilgili ses taklitlerini 1 yaşından sonra yapmaya başlayacağıdır. Yani kuşunuz eğer daha yavru ise erkek bile olsa dişi gibi sadece curk curk eder.

0-1 Yaş arası yavrular; yusyuvarlak gözlü, ince ayak parmaklı olurlar. Gagalar pürüssüzdür.

1-8 Yaş arası genç sultanlar; yavrulara göre daha büyük olur. Ayakları her yıl kalınlaşır ve pütürleşir. Aynı şekilde gagada da katmanlar oluşmaya başlar. Kuş en gösterişli yıllarındadır.
8-16 Yaş arası olgun sultanlar; artık kuş yavaşlamaya ve durgunlaşmaya başlamıştır. Gaga ve ayaklarda ki kalınlık ve pütürler çoğalmıştır. Kuş daha az yer ve daha az hareket eder.
16 Yaş üstü yaşlı sultanlar; kuşta sağlık problemleri oluşmaya başlar ve günün 18 saatine kadarını uyuyarak geçirir. Bu noktada kuş daha yumuşak gıdaları tercih eder.

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler