Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Kuşlar Kategorisi

  • Okunma: 1337 defa

Kuşlarla Yaşam çok Kolay:

Eğer ailenize bir evcil hayvan katmak istiyorsanız, yaşam tarzınızı ve genel rutininizi hesaba katarak karar vermeniz doğru olacaktır. Belki çok küçük bir apartman dairesinde yaşıyorsunuz, belki köpeği günlük yürüyüşlere çıkaramayacak kadar çok çalışıyorsunuz veya sık seyehat ediyorsunuz. Ama illaki evinizde farklı bir nefes, bir can istiyorsanız, kuşlar sizin için en uygun alternatif olabilir.

1. Kuşlar zeki hayvanlardır. Konu zeka olduğunda, kuşlar sıralamanın üstlerinde yeralır. Öğrenme kapasiteleri ve meraklı doğaları onları büyüleyici yapan şeylerdendir. Sahiplerine bağlanan kuşlar, insan davranışlarını taklit ederler, ilginç davranışları ile sahiplerini şaşırtırlar. Bir düşünün, en son ne zaman bir kopek size baktı ve “Merhaba” dedi ☺.

2. Bakımları nispeten kolaydır. Dört ayaklı dostlarımızın aksine, kuşların bakımlar daha kolaydır. Siz işteyken veya meşgulken, kafeslerinin içinde gayet mutludurlar. Günlük olarak yürüyüş ihtiyacı yoktur, evi dağıtmazlar. Kafeslerini günde sadece bir kere temizlemek yeterlidir.

3. Kuşları eğitmek kolaydır. Ortalamanın üzerinde zekaları sayesinde, kuşları eğitmek çok kolay ve eğlencelidir. Zaten onlar da sahiplerinden yeni şeyler öğrenmeye isteklidir. Kuşlar nispeten küçük olduğundan, onları eğitmek daha az fiziksel aktivite gerektirir. Bu yüzden, yaşlılar veya engelliler için uygun bir can yoldaşı olabilirler.

4. Kuşların tüyleri traşlanmaya gerek duymaz. Kuşlar doğuştan çok hijyenik hayvanlardır, her gün tüylerini gagaları ile temizlerler. Kuş sahipleri, pahalı şampuanlar, pire tozları, pahalı tüy kesimleri ile uğraşmak zorunda değildir. Ayda birkaç kere tırnaklarını kesmek ve haftada bir veya iki kere banyo suyu koymak yeterlidir.

5. Kuşlar son derece sosyal yaratıklardır. Yanınızda güçlü bağ oluşturacak bir evcil hayvan istiyorsanız, kuşlar harika bir seçimdir. Doğru eğitim ve sosyalleşme süreci ile bi kuş da en az bir kedi ya da kopek kadar sevgi dolu ve şefkatli olabilir. Birçok kuş sahiplerinden ayrılmak istemez. Hatta, günlük aktivitelerinde onlara eşlik ederler. Bankada veya manavda omzunda kuşlu biri gördüğünüzde şaşırmayın!

6. Kuşların beslenmesi çok ucuzdur. Kuşlarınızı taneli kuş yemleri ile beslemek önemlidir, ancak kuşlar sizing yediğiniz besinlerden de faydalanabilirler. Eve taze sebze veya meyve aldığınızda, bir parça da kuşunuzun kafesine koyabilirsiniz.

7. Kuşlar, küçük bir alanda muhafaza edilebilirler. Küçük papağanlar , kanarya ve ispinoz gibi küçük kuş türleri , sınırlı alana sahip dairelerde yaşayanlar için harika hayvanlardır. Büyük evcil hayvanlar oynamak, koşup zıplamak için geniş alanlara ihtiyaç duyarken, kuşlar için ufacık kafesler yeterlidir.

8. Kuşlar, birçok kiralık daire ilanında evcil hayvan statüsüne konmazlar. Daire sahipler, kedi veya kopek sahibi kiracılarından aylık evcil hayvan ücreti talep edebilmektedir. Birçok ev sahibi, kuşları evcil hayvan kategorisinin dışında tutmaktadır. Bu da özellikle kiralık ev arayan, yeni bir eve taşınmak isteyen kişileri rahatlatmaktadır.

9. Kuşlar, seyretmesi keyifli canlılardır. Kuş sahibi olmanın estetik değeri gözardı edilmemelidir. Kuşlar, birbirinden güzel renkleri ve komik davranış şekilleri ile izlemesi keyifli canlılardır. İnsanlarda stres seviyesini düşürdüğü kanıtlanmıştır. Kuşların, evlerine belirli bir yaşam kalitesi ve canlılık getirdiği gözardı edilemez.

10. Kuşlar uzun ömürlü arkadaşlardır. Tüylü dostlarını kaybeden insanlar çoğunlukla yeni bir evcil hayvan almaya istekli değildir. Birçok kuş türü, olağanüstü uzun yaşarlar, bazı türlerin 100 yıldan fazla yaşadığı bilinmektedir. Bu durum çoğunlukla, uzun soluklu bir evcil hayvan sahibi olma fikrindeki kişilerin kaygılarını gidermektedir.

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler