Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Köpekler Kategorisi

  • Okunma: 4522 defa

Uzun Ömürlü 10 Köpek Irkı

 

Köpeklerimizin uzun yıllar boyunca bizimle hayatı paylaşmalarını isteriz. Bu, büyük ölçüde iyi beslenme ve veteriner bakımları gibi faktörlere bağlı olsa da (araba çarpması gibi kazalardan korumadan bahsetmeye gerek bile yok), genetik de köpeklerin uzun ömürlü olmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bazı ırkların daha uzun yaşamak için yaratıldığı görülmektedir. Sizler için listelediğimiz bu ırklardan bir köpek edinirseniz, muhtemelen sizinle uzun bir ömür geçirecektir:

1. Chihuahua (Şivava): Şımarık ve zeki olan bu ırk aynı zamanda korkusuz bir doğaya sahiptir. Bu minik köpekler 1800-2750 gram ağırlığındadır, bazıları daha fazla kiloya sahip olabilmektedir ve 20 yıldan fazla yaşayabilmektedir. Yaşasın Chihuahua!

2. Dakhund: Sadece uzun gövdeleri ve kısa bacakları için değil aynı zamanda zekâları, sadakatleri ve uzun ömürlülükleri için de tercih edilmektedir. 12 ila 17 yıl arası yaşarlar, bazen daha bile fazla. Fırça tüylü bir Dakhund köpeğinin tam 21 yıl yaşadığı bilinmektedir. Bu ırkı standart ya da minyatür boyutlarda görebiliriz. Dakhundların tüyleri düz, uzun ya da fırça gibi olabilir. Ve çeşitli renk ve desende olabilirler, tek renk, benekli ve çizgili gibi…

3. Pomeranian: Bu ışıl ışıl gözlere sahip ırk boy pos açısından küçük olsa da, hafife alınmamalı. Cesur ve aktiftir. Ufak tefek Pomeranian köpeğinizle 15 yıldan fazla sürecek, eğlenceli bir birliktelik yaşama şansına sahip olabilirsiniz.

4. Lhasa Apso: Tibet kökenli olan Lhasa Apso inatçı, güvenilir ve sadıktır. İşitme duyuları üst düzeydedir. İsmi kutsal bir kent olan Lhasa’dan gelmektedir. Bu ırk 12 ila 15 yıl kadar yaşamaktadır, nadiren 20 yıl ya da daha fazla kadar da yaşayabilirler.

5. Toy Poodle: Çok zeki ve bir o kadar da sevimli olan Toy Poodle ırkı her daim popülerdir. Çünkü hem sadık hem de eğitilmesi kolaydır. Tabii ki uzun ömürlü oluşlarının da etkisi büyüktür. Bir Toy Poodle 14 ila 18 yıl kadar yaşayabilmektedir. Hatta içlerinde 20 yıla kadar yaşayanları bile vardır.

6. Shih Tzu: Çin hükümdarlarına eşlik etmesi için yetiştirilmiş olmalarına rağmen, Shih Tzu ırkı tüm dünyada ilgi görmüştür. Shih Tzu köpeğiniz size 18 yıl kadar haylaz bir oyun arkadaşı olabilir.

7. Avustralya Sığır Çobanı Köpeği: Guiness Rekorlar Kitabı’na en uzun yaşayan köpek olarak giren köpek bir Avustralya Sığır Çobanı köpeğiydi. Bluey isimli köpek tam 29 sene yaşamıştı. Harika değil mi? Bu rekora ulaşan bu ırka ait başka bir köpek var mı bilmiyoruz ancak bu ırkın 12 ila 15 yıla kadar yaşamaktadır. Birlikte geçireceğiniz yılların keyifli ancak biraz da zorlu olacağını bilmelisiniz. Çünkü korkunç derecede zeki olan bu köpekler bazen yüksek enerji seviyesine sahip inatçı köpeklere dönüşebilmektedir.

8. Cardigan Welsh Corgi: Aktif ve iyi huylu bir ırk olan Cardigan’ın çalışmaya güçlü bir isteği vardır. Belki de bu karakteri yola devam etmesini sağlamaktadır. Genellikle 12 ila 14 yıl kadar yaşarlar. Ancak 17 yıl kadar yaşayanlar da bilinmektedir.

9. Pembroke Welsh Corgi: Cardigan ırkının akrabasıdır. Kuyruksuz bir Corgi türüdür. Cardigan’a göre daha fazla tilki görünümüne sahiptir. Küçük bir ırk olmasına rağmen 12-14 yıl hatta daha bile fazla ömre sahiptir.

10. Podengo Pequeno: Merak etmeyin; biz de bu ırkın ismini telaffuz ederken biraz zorlanıyoruz. Bu küçük Portekiz köpeği kolay adapte olabilen, enerjik ve öğrenmeye açıktır. Daha da iyisi: 12 ila 16 yıl yaşama potansiyeline sahiptir.

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler