Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Köpekler Kategorisi

  • Okunma: 2636 defa

Barınak Köpekleri İle ilgili 5 Efsane

 

Dünyada milyonlarca evsiz köpek var ve şuanda bunların büyük bir kısmı barınaklarda iki seçenek için bekliyor: Birincisi kalıcı bir yuva, ikincisi ise ölüm. Genellikle, insanlar, bazı peşin hükümler nedeniyle barınak köpeklerini sahiplenme konusunda gönülsüz oluyorlar. Şimdi biz, barınak hayvanlarıyla ilgili yanlış bilinen 5 yaygın efsaneyi çürüteceğiz:

1. Barınaktalar, çünkü bir sorunları var

Genel algı şudur: köpekler hayvan barınağında yaşarlar çünkü başıboş köpeklerdir, polis baskınlarında ele geçirilmişlerdir ya da agresiflerdir. Bu nedenle de, kaçmaya meyillidirler, onlara karşı gösterilen davranışlardan ötürü duygusal problemleri mevcuttur ya da hırçınlardır.

Ama gerçekte, köpeklerin hayvan barınağına mahkûm olmasının en büyük nedenlerinden biri, sahiplerinin onlardan vazgeçmesidir. Ailelerin çoğu köpeklerinden vazgeçer, çünkü artık onlara tahammül edememeye başlar ya da köpek beslemenin izin verilmediği başka bir yere taşınmak zorunda kalırlar.

Ayrıca, köpekler beklentilerle gerçekler birbiriyle uyuşmadığında da barınaklara mahkûm kalırlar. Sevgi dışında bir şey verilmeyen köpekler zamanla hiçbir kuralı, hiçbir sınırlandırmayı bilmeyeceklerdir. Bu da onun hareketleriyle başa çıkılamamasına ve barınağa verilmesine neden olacaktır.

2. Hikâyesini asla bilemeyeceksiniz

Bu doğru olabilir, ama bu kötü bir şey değil, çünkü o barınak köpeği de kendi hikâyesini bilmeyecek aslında. Köpekler geçmişte yaşamazlar ve söz konusu köpekler olduğunda, biz de geçmişte yaşamamalıyız.

Köpeğin hikayesi hakkında kısaca bilgi veren barınaklar vardır, ancak bu mantıken iyi bir şey değildir, yineliyoruz, insanlar geçmişte yaşamayı tercih ederler. Çocukların kötü muamelelerine maruz kaldı, bir arabadan aşağıya atıldı, köpek dövüşü ringinden kurtarıldı ya da herhangi bir travmatik olay geçirdi. Bu artık geçmişte kaldı. Köpekler bugünü yaşarlar.

Eğer sürekli, köpeğinizin barınaktan önce neler yaşadığını kurcalayıp duruyorsanız, köpeğinizin geçmişi sadece bir problem olacaktır. En iyisi köpeğinize önceki travmasını tetikleyecek şekilde davranmayarak, ona yaşadığı tüm kötülükleri unutturmanız olacaktır.

3. Belki bir hastalığı var

Evet, bu mümkündür. En yaygın görülen hastalık da barınak hastalığıdır. Ancak, bugün çoğu barınak size bir makbuz ile birlikte, sübvansiyonlu bir fiyatla ya da ücretsiz olarak ilk veteriner ziyareti temin edecektir. Daha yıkıcı hastalıklar için ise barınak tarafından rutin olarak sağlanan aşılar vardır (Distemper, Hepatit, Parvovirüs, Parainfluenza, kuduz aşıları gibi). Ayrıca barınaklar köpeklerde pire ve kurtların olup olmadığını kontrol eder ve köpek sahiplenme sürecinin bir parçası olarak kısırlaştırma hizmetini sağlar.

4. Safkan değiller

Yani…? Eğer bir hayvan yetiştiricisi değilseniz ya da profesyonel bir gösteri köpeği aramıyorsanız, karma ırka sahip bir köpeğe sahip olmanız çok daha iyi olacaktır. Genellikle, bazı safkan ırklarda tipik olan genetik ve davranışsal problemler yaşamazlar (Alman shepherdlerinde görülen kalça displazisi ya da terrierlerde görülen durmak bilmez eşeleme davranışı gibi).

Ayrıca, karma köpek ırkları daha ilginç bir görünüme sahiptir. Çünkü safkanlar için gerekli olan katı kuralları takip etmezler. Sonuç olarak, Pitbull ya da Rottweiler gibi bazı köpek türlerinin yasaklandığı bir yerde yaşıyorsanız, karma bir köpek ırkı besleyerek, köpeğinizin yasadışı olması ile ilgili sorunları engellemiş olursunuz.

5. Çok yaşlılar

Yavru bir köpek sahiplenmek çok cazip bir fikir gibi görünür. Yavru bir dört ayaklıyla temiz bir sayfa açacaksınız ve onu yetiştireceksiniz. Ancak, genellikle insanlar köpeklerin “şirin” tarafına odaklanırlar ve yavru bir köpek yetiştirme gerçeğini unuturlar. Aslında köpek yetiştirmek bir çocuk yetiştirmek kadar sıkı ve güç olabilir ve tam zamanlı bir iştir.

Tabii ki, çocuklar için on sekiz ya da daha fazla sene gerekirken, köpeğinizin yetişmesi bir buçuk yıl alacaktır. Ama bu bir buçuk sene çiğnenmiş ve üzerine çiş yapılmış nesnelerle, sürekli test edilen kurallarınızla ve evin içinde koşturan ve her gün büyüyen bir enerji topuyla dolu olacaktır.

Ayrıca, yavru köpeğinizin yetiştin bir köpek olduğunda neye dönüşeceğinden asla emin olamazsınız.

Özellikle, eğitim için harcayacak çok fazla vaktiniz yoksa, 1 ya da 2 yaşındaki yetişkin bir köpek ideal olacaktır. Genellikle bu köpekler bazı yararlı özellikleri öğrenmiş olarak geleceklerdir:

Tuvalet eğitimli, bazı oyunları bilen, insanlara alışmış köpekler olurlar. Davranışsal problemler yaşarsanız, bu noktada düzeltilmesi çok daha kolay olacaktır.

Ve 7 yaş ve üzeri yaşlı köpekleri göz ardı etmeyin. Yaşlı köpekler ev içerisindeki düşük enerjileriyle ideal olacaktır. Ya da köpek bakımında on ya da on beş senelik bir süre için söz veremeyecek bir durumdaysanız ama yine de sevimli bir dost istiyorsanız, yaşlı köpekler sizin için uygun olacaktır.

Ailenize bir köpek katmak istiyorsanız, köpeğinizi pet shoptan değil barınaktan sahiplenin. Hem bir hayat kurtarın, hem de sadık bir arkadaş edinin. Emin olun ki, bir barınak köpeğinin minnetini ve sadakatini gösterecek başka hiçbir canlı yoktur.

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler