Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Köpekler Kategorisi

 • Okunma: 9516 defa

Köpekler Neden Havlar?

 

Köpeklerin, doğaları gereği havlamaları herkes tarafından bilinen bir durumdur. Fakat bazı köpekler çok fazla havlamaktadır. Eğer bu durum evinizde bir problem haline geldiyse, ilk olarak köpeğinizin neden aşırı havladığını tespit etmeniz gerekir. Neden fazla havladığını çözdüğünüz zaman, havlama sorununu tedavi etmeye başlayabilirsiniz.

Köpekler Neden Havlar?

Havlamak köpeklerin kullandığı sesli iletişimin bir türüdür ve duruma bağlı olarak farklı anlamlara gelebilir. Köpeklerin havlamalarının nedenlerinin bazıları şunlardır:

Bölgesel/Koruyucu: Bir hayvan veya insan köpeğinizin bulunduğu bölgeye yaklaştığında, genellikle aşırı havlamayı tetikler. Tehdit yaklaştıkça havlama daha da yüksek sesli bir hal alır. Köpeğiniz tetikte olup; bu havlama esnasında çok daha saldırgan olacaktır.

Alarm/Korku: Bazı köpekler dikkatlerini çeken veya onları ürküten herhangi bir sese ya da nesneye havlarlar. Bu sadece kendi bölgelerinde değil herhangi bir yerde olabilir.

Can Sıkıntısı/Yalnızlık: Köpekler evde veya bahçede uzun süre yalnız bırakılırsa, canları sıkılır ve üzgün olurlar, dolayısıyla genellikle havlarlar.

Tebrik/Oyun: Köpekler diğer hayvanlarla ya da insanlarla karşılaştıkları zaman genellikle havlarlar. Bu çoğu zaman mutluluk ifade eden bir havlamadır ve bunun göstergesi olarak da kuyruklarını sallarlar ve bazen de zıplarlar.

İlgi Arayışı: Köpekler genellikle bir şey istedikleri zaman havlarlar, örneğin; dışarı çıkmak, oyun oynamak veya dikkat çekmek için.

Ayrılık Endişesi/ Dürtü: Ayrılık endişesi yüzünden havlama, genellikle köpek yalnız başına kaldığında meydana gelmektedir. Bununla birlikte, volta atma, zarar verme, depresyon gibi semptomlar da kaygı havlamasına eşlik edebilmektedir. Dürtüsel havlamalar kendi seslerini işitmek için havlamaya benzemektedir. Ayrıca dürtüsel havlamalarda, köpekler, bir oraya bir buraya koşuşturma ya da çit boyunca koşma gibi tekrar edici davranışlarda bulunabilirler.

Aşırı Havlama Nasıl Tedavi Edilir?

Köpeğinizin daha az havlamasını sağlamak zaman, emek, uygulama ve ısrar gerektirecektir. Uygun teknikleri uygulayarak ve biraz zamanla gelişmeyi göreceksiniz.

Köpeğinizin havlamasını kontrol altına alacak birkaç tavsiyeyi şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bağırmak, köpeğinizi daha fazla havlamaya teşvik edecektir. Çünkü köpeğiniz, ona bağırdığınızda ona katıldığınızı sanacaktır. İlk kural, köpeğinizle sakin ve yumuşak bir ses tonuyla konuşmaktır.
 • Köpeklere “Sus” diye bağırıldığında, çoğu köpek onlardan ne istenildiğini anlamaz. Bu nedenle, köpeğinize “sakin ol” komutunu anlaması için eğitim vermelisiniz. Bunun için iki yöntemden bahsedebiliriz:

Köpeğiniz havladığında, ona sakin ve kararlı bir ses tonuyla “Sakin ol” deyin. Havlamayı kesene kadar bekleyin. Bu duraksama sadece soluklanmak için olsa bile. Daha sonra onu övün ve bir ödül verin. Onu havlarken asla ödüllendirmemeye dikkat edin. Eğer “Sakin ol” komutu ile havlamayı keserse ödül alacağını anlayacaktır.

Alternatif olarak; köpeğiniz havlarken, onu “sakin ol” gibi farklı bir komutla, parmağınızı dudaklarınıza götürerek havlamayı kesmesi için uyarın (köpekler beden komutlarını sesli komutlardan daha hızlı kavrarlar). Bu komutları, köpeğiniz sakinken uygulayın, bir şeye havlamak istese bile zamanla komutunuzla havlamayı kesmeyi öğrenecektir.

 • Yorgun köpek sakin köpektir. Eğer köpeğiniz yalnızken havlıyorsa, onu yalnız bırakmadan önce iyice yorulmasını sağlayın. Bu uzun bir yürüyüş ile, top oynamak ile ya da park gezintisi ile olabilir.
 • Sorunların devam etmesine izin vermeyin. Köpeğinizin uyguladığı yanlış bir davranış ne kadar uzun süre devam ederse, o kadar kökleşecektir. Havlama köpeklerde adrenalin yükselmesine neden olabilir. Bu durum da havlamayı onlar için zevkli hale getirmeye başlayacaktır. Ayrıca köpeğinizin, postacı geldiğinde ya da buna benzer durumlarda havlamasına izin vermeniz bu durumlarda köpeğinizin agresifleşmesine neden olacaktır. Havlama problemlerini mümkün olabildiğince çabuk bir şekilde çözüme kavuşturmanız gerekmektedir.
 • Arı sokmasından beyin hastalıklarına kadar çeşitli sağlık problemleri de aşırı havlamaya neden olabilmektedir. Yaşlı köpekler, aşırı havlamaya neden olan bir yaşlılık formu geliştirebilir. Problem teşkil edecek tıbbi bir neden olup olmadığını öğrenmek için köpeğinizi veterinere götürmek iyi bir fikir olacaktır.

Köpeğinizin neden havladığını bilirseniz, bu can sıkıcı alışkanlığını azaltma yolları üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz. Köpeklerin havlamasına neden olabilecek bazı özel nedenleri ve gürültüyü azaltmaya yardımcı olabilecek tavsiyeleri size şu şekilde sıralayabiliriz:

Bölge/Koruma/Uyarı/Korku: Bu havlama çeşidinde, bölgelerini ve sahiplerini algılanan bir tehdide karşı koruma içgüdüsü vardır. Bu havlamalar, köpeğinizin gördüklerini sınırlandırarak azaltılabilir. Eğer köpeğiniz çit ile çevrili bahçede barınıyorsa, tel örgü yerine sert ahşap kullanın. Eğer köpeğiniz ev içerisinde barınıyorsa, pencere ve kapılara erişimini sınırlandırarak ya da bunları opak filmle kaplayarak çözüm bulabilirsiniz.

Sıkıntı/Yalnızlık: Köpeğiniz, siz gittiğinizde aşırı bir şekilde havlıyorsa, onu sıkıntı ve yalnızlıktan uzak tutmak için daha fazla arkadaşlık ve aktivite sağlamanız gerekecektir.

Dışarıda barınan köpeğinizi evin içerisinde tutmak, komşular üzerindeki gürültü etkisini azaltacak ve eviniz için daha fazla güvenlik sağlayacaktır. Ayrıca bu durum daha güvenilir olacaktır. Çünkü köpeğiniz dışarıda yalnız kaldığında, hırsızlık, kaçma, zehirlenme, rahatsız edilme ve diğer tehlikelerle karşı karşıya kalabilecektir.

Ancak köpeğiniz sıkıldıysa, evin içerisinde de havlamaya devam edebilir. Siz işteyken, köpeğiniz bütün gün havlıyorsa, bir yakınınızdan en azından günde bir saat onu yürüyüşe çıkarmasını ya da onunla oynamasını isteyebilirsiniz.

Köpeğinize gün içerisinde yapacağı bir şeyler temin etmek faydalı olacaktır. Farklı şekil ve boyutlarda olan, ödül dağıtıcı oyuncaklardan evin birkaç köşesine bırakabilirsiniz. Bu, onu birkaç saat meşgul edecek ve daha sonra şekerleme yapmasını sağlayacaktır.

Ayrıca köpeğinizi haftanın 2 ya da 3 günü, köpek merkezlerine bırakabilir ya da köpeğinize eğitim vermeye başlayabilirsiniz.

Kutlama/Oyun: Köpeğinizi, eve her geldiğinizde ya da her kapı çaldığında çılgınca havlamaktan alıkoymak için ona başka davranışlar öğretmeniz gerekecektir. Birincisi, köpeğinize kapı açıldığında bir noktaya gidip orada kalmasını öğretmektir. Bu noktanın, kapıyı görebilecekleri ancak kapıya çok yakın olmayacakları bir yer olması en iyisidir. Bunu eğlenceli hale getirebilmek için ödül ve övgülerden faydalanın.

Bu eğitim biraz zaman alacaktır. Ancak zamanla, kapı açıldığında havlamamayı öğrenecektir. Bu süreçte, eve geldiğinizde ya da kapı açıldığında havlamaya başlarsa, havlaması kesilene kadar onu asla ödüllendirmeyin, okşamayın, hatta onunla göz teması bile kurmayın. Havlamayı bırakıp sakince oturduğunda onu ödüllendirebilirsiniz.

İlgi arayışı: Havlamayı asla ödüllendirmeyin. Eğer köpeğiniz su istediğinde havladıysa ve siz bunun sonucunda ona su dolu bir kap verdiyseniz, ona istediği şeyi almak için havlamayı öğretmişsiniz demektir. Dışarı çıkmak için havlaması da aynı şeydir. Bu durumda, kapı koluna bir çan bağlayarak, dışarı çıkmak istediğinde bu çanı çalması gerektiğini köpeğinize öğretebilirsiniz. Köpeğinizle havlamadan iletişim kurma yolları bulun.

Köpeğiniz havlıyorsa ve su kabı boşsa, birkaç dakika bekleyin. Başka bir şeyler yapmaya gidin. Daha sonra kabı doldurun. Bu sayede, havlamasının etkili olmadığını anlayacaktır.

Köpeğinizi asla azarlamamanız gerektiğini unutmayın. Kilit nokta, havlamayı kesene kadar köpeğinizi ve istediği şeyi görmezden gelmektir.

Ayrılık Endişesi/ Dürtü: Ayrılık endişesi ve dürtü kaynaklı havlamaların ikisinin de tedavisi zordur ve bu havlamalar bir hayvan davranış bilimcisi tarafından ele alınmalıdır. Bu problemlere sahip köpekler için genellikle ilaç tedavisi gerekli olmaktadır.

Havlama Tasması Kullanmalı mıyım?

Havlamayı hemen kesme vaadinde bulunan birçok ürün piyasada yer almaktadır. Tasmalar, köpeğinize sesli ya da ultrasonik uyarılar vermektedir ancak bunlar her köpekte etkili olmamaktadır. Citronella spreyli tasmalar genellikle işe yaramaktadır ama bazı köpekler için bunlar da yeterli olmamaktadır.

Elektrik şoku veren tasmalar köpeğinize zarar verebilmektedir. Ayrıca bu tasmalar köpeğinizi agresifleştirecektir.

Tasmasız diğer araçlar da işe yarayabilmektedir. Havlamayla aktifleşen su spreyleri ya da köpeğinize su atan ya da irrite edici ses yayan cihazlar da mevcuttur. Ancak, eğer evdeyseniz, en iyisi köpeğinizi ödüllendirme yöntemiyle eğitmek olacaktır. Bu, köpeğinizin yapmasını istediğiniz şeylerin güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Yapılmaması Gerekenler:

 • Köpeğinizi bazı seslere havlamaya teşvik etmeyin (kapı çarpması, insan yürümesi vb.)ve bu konuda ısrarcı olun.
 • Gözlem altında olmadıkları zamanlarda, köpeğinizin uzun süre sessiz kalması için ağızlık ya da başka araçlar kullanmayın. Bu, köpeğiniz için tehlikeli olabilir.

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


 • bilgi@petsinlife.com
 • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
  Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
  34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler