Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Köpekler Kategorisi

  • Okunma: 2256 defa

Köpeğinizin Tırnak Bakımı

 

Evcil dostunuz, dışarıda vakit geçiren, aktif bir köpek değilse, tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi gerekir, haftada bir kereden ayda bir kereye kadar.

Tırnak kesimi ve düzeltmesi çoğu zaman köpeklerin ve sahiplerinin korkulu rüyasıdır. Bu korkunuzu yenmenin en iyi yolu bir veterinere başvurmak ya da tırnak kesme konusunda uygun teknikleri öğrenmek için bir profesyonelden yardım almaktır. İleriki dönemlerde rahat edebilmeniz için; köpeğinizi tırnak kesimine küçük yaşlarda alıştırmalısınız.

Eğer köpeğinizin tırnaklarının kesilmesi söz konusu olduğunda kendinizi rahat hissetmiyorsanız, veterineriniz düzenli olarak bunu sizin yerinize yapabilir. Köpeğiniz dışarıda düzenli yürüyüşler yapıyorsa, genellikle tırnaklarının düzeltilmesine ihtiyaç duymaz.

Tırnak Makası Çeşitleri

Piyasada birçok tırnak makası çeşidi bulunmaktadır. Köpeğiniz için doğru boyutta ve keskin olan kaliteli bir tırnak makası alın. Tırnak kırılmalarını önlemek için içbükey kısmına sahip olması gerekir. Kör veya kalitesiz makaslar tırnağı parçalayabilir. Tırnaklar uzun değil ama keskin ise topuk taşı ile törpüleyebilirsiniz.

Tırnaklar Nasıl Kesilir?

İlk adım biraz ödül almak, bu deneyimi pozitifleştirmektir. Bir kahraman olmanız gerekiyormuş gibi hissetmeyin ve bütün tırnakları hemencecik kesmeye başlayın. Eğer siz ya da köpeğiniz gerginseniz, önce bir tırnakla başlayın. İlk tırnağı kestikten sonra köpeğinizi ödüllendirin ve tırnak kesme işlemine geri dönün.

Tırnağın içerisinde bulunan, kan damarlarını içeren pembe bölgeyi gözünüzün önüne getirdikten sonra, 45°’lik bir açıyla tırnak kesmeyi amaçlayın. Kan damarlarının bulunduğu pembe bölgeyi keserseniz, kanama meydana gelecektir.

Siyah Tırnaklarda Kesim

Eğer köpeğinizin tırnakları siyahsa, tırnağın alt bölümüne bakın. Uca doğru, tırnağın iki dış duvardan üçgen şeklinde ayrıldığını göreceksiniz. Bu bölgede kan damarları mevcut değildir ve tırnak kesimi güvenilirdir. 45°’lik bir açıyla kesmek yerine, tırnak makasını köpeğinizin patisinin tabanına düz olarak tutarak, tırnağı düz bir şekilde kesme metodunu uygulayın. Diğer bir ipucu ise, tırnağı kesmeden önce, kesilecek alana yumuşak bir baskı uygulamaktır. Eğer köpeğiniz bu baskıya reaksiyon gösterirse, büyük bir olasılıkla kan damarlarına oldukça yakınsınız. Bu durumda tırnağın daha alt bölgelerini denemelisiniz.

Tırnakları Kanatırsam Ne Yapmalıyım?

Eğer kazara sevimli dostunuzun tırnağını çok kısa keserseniz, kanama durdurucu pudra ya da bir kalıp temiz sabun kullanabilirsiniz. Zarar görmüş tırnağın altına uygulayın. Sabun, damarları tıkayacak ve kanamayı durduracaktır. Eğer köpeğinizde kanamaya neden olursanız, bir dahaki tırnak kesiminizde köpeğiniz biraz gergin olacaktır. Bu nedenle çok sayıda ödül hazırlamayı ve işlemi yavaş yavaş gerçekleştirmeyi unutmamalısınız.

Yaşlı Köpekler veya Deforme Olmuş Tırnaklar

Yaşlı köpeklerde, kan damarları olan pembe bölge ve tırnaklar daha uzun olabilir. Ve genellikle tırnaklar aşırı serttir. Eğer tırnak yatağında bazı travmalar mevcutsa, tırnaklar biraz deformiteyle büyüyebilirler.

Banyodan sonra tırnak kesme, tırnaklar yumuşayacağından, sertlik sorununa yardımcı olabilecektir.

Alternatif olarak, tırnak uçlarını kademeli olarak kaldırırsanız, kan damarlarının az da olsa geri çekilmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu işlem biraz vakit alacağından sabırlı olmalısınız. Köpeğinizin tırnakları zemine değmedikçe, bir şeye takılmadıkça ve parmakları bükülmedikçe, tırnakları çok kısa kesme konusunda çok fazla endişe duymanıza gerek yoktur.

Köpeğinizin tırnaklarını her kestiğinizde, köpeğiniz için ödülleri hazırlamayı, eğer kan damarlarını net bir şekilde göremezseniz, tırnak kesme işleminin biraz vakit alacağını asla unutmamalısınız! Eğer çok sabırlı bir köpeğiniz varsa, bu tırnaklara neden bir de manikür yapmayasınız ki…

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler