Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Köpekler Kategorisi

 • Okunma: 2953 defa

Yavru Köpek Eğitimi

 

Yavru köpekler vakitlerinin çoğunu nesnelerle oynayarak, onları çiğneyerek ve inceleyerek geçirirler. Bu aktivitelerde yavru köpekler ağızlarını ve dişlerini kullanırlar. Yavru kediler insanlarla oynarken, genellikle insanların ellerini, bacaklarını ve giysilerini ısırır, çiğner ve burunlarını sürterler. Bu tür davranışlar, köpeğiniz 7 haftalık olana kadar sevimli gelebilir ancak 3-4 aya eriştiğinde bunlar katlanılmaz davranışlar haline gelecek ve sorun günden güne ciddileşecektir!

Yavru Köpeğin Ağzıyla Yaptığı Kötü Davranışlar İçin Ne Yapılabilir?

Köpeğinize bu davranışlarını frenlemesi konusunda, yardımcı olmanız çok önemlidir. Bunun için, çok sayıda yöntem vardır. Bu dersi alabilmesi için, bazı yöntemler diğerlerine göre daha faydalıdır. Esas amaç yavru köpeğinizin ağzıyla yaptığı rahatsız edici davranışları durdurmak için, onu eğitmek olacaktır. Ayrıca, birinci ve en önemli hedef, insanların çok hassas bir cilde sahip olduğunu bu yüzden de ağzını kullanırken insanlara karşı çok nazik olması gerektiğini öğretmek olmalıdır.

Köpeğinize Nazik Olmayı Öğretin

Isırmaya ket vurma, köpeğin ağzıyla yaptığı hareketleri kontrol edebilme becerisi ile ilgilidir. İnsanları ısırmaya ket vurmayı öğrenememiş bir yavru köpek ya da erişkin köpek insan cildinin hassasiyetini fark etmez ve bu yüzden daha sert bir şekilde ısırır. Oyun esnasında bile. Bazı eğitimciler, insanlarla etkileşim halindeyken nazik bir biçimde ağzını kullanmayı öğrenmiş olan bir köpeğin sert bir biçimde ısırma olasılığının daha az olduğuna inanmaktadırlar.

Köpekler ısırmaya ket vurmayı genellikle diğer köpeklerle oyun oynarken öğrenirler. Bir grup yavru köpeğin oyununu izlerseniz, kovalamalar, birbirinin üzerine atlamalar ve çekişmeler göreceksiniz. Yavru köpekler birbirlerini de ısırırlar. Arada sırada, yavru bir köpek oyun arkadaşını sert bir şekilde ısırabilir. Acı veren bir ısırığın kurbanı acılar içinde havlar ve genellikle oyun durur. Isıran köpek, acılar içindeki havlamalara şaşırır ve genellikle oyunu bir süreliğine durdurur. Ancak, çok geçmeden, iki oyun arkadaşı oyuna döner. Bu tür etkileşimlerle, kimsenin yaralanmaması ve oyunun devam edebilmesi için yavru köpekler ısırıklarının şiddetini kontrol etmeyi öğrenirler. Yavru köpekler birbirlerine nasıl nazik olacağını öğrenirlerse, aynı dersi insanlardan da öğrenebilirler.

Köpeğinizle oynarken ağzının ellerinizle temas etmesine izin verin. Buna sizi sert bir biçimde ısırana kadar devam edin. Sert ısırdığında, canınız yanmış gibi, tiz bir şekilde çığlık atın ve elinizi geri çekin. Bu, köpeğinizi şaşırtmalı ve en azından geçici bir süreliğine sizi ısırmasına engel olmalıdır. (Eğer tız çığlıklar etki etmezse, acımasız bir ses tonuyla“Çok kötü!” ya da “Çok acıttın!” gibi cümleler sarf edebilirsiniz.) Isırmayı bıraktığında ya da sizi yaladığında onu övün. Köpeğiniz sert bir şekilde ısırmaya devam ederse, bu yönteme devam edin. Bu adımları 15 dakikalık periyotta 3 kereyi geçmeyecek şekilde tekrar edin. Eğer tiz çığlıklar işe yaramazsa, mola prosedürüne geçebilirsiniz. Molalar genellikle ısırmayı engellemede oldukça etkilidir. Köpeğiniz sert bir şekilde ısırdığında, yüksek sesle çığlık atın. Daha sonra, şaşırıp size ya da çevreye bakmaya başladığında, elinizi çekin. Ya onu 10 ila 20 saniye boyunca görmezden gelin ya da yine ısırmaya kalkışırsa kalkın ve 10 ila 20 saniye süresince yanından uzaklaşın. Kısa süre sonra, yavru köpeğinizin yanına dönün ve onu tekrar oynamaya teşvik edin. Ona nazikçe oynanan oyunun devam edeceğini ancak acı veren oyununu duracağını öğretmek önemlidir. Yavru köpeğiniz tekrar ısırana kadar onunla oynayın. Isırdığında, yukarıdaki adımları tekrarlayın. Köpeğiniz artık sert bir şekilde ısırmayı terk ettiğinde, kurallarınızı daha da sıkılaştırın. Onun daha nazik olmasını isteyin. Çığlık atın ve kısmen sert olan ısırıklara cevap olarak oyunu durdurun. Bu çığlık atma, görmezden gelme ve sert ısırıklarda mola verme süreçlerinde ısrarcı olun. Köpeğinizin ısırıkları çok yumuşak bir hale gelinceye kadar ve köpeğiniz artık ağzının kontrolünü ele alana kadar aynı işlemleri tekrarlayın.

Bir Sonraki Adım: Köpeğinize Dişlerin İnsan Derisi İçin Olmadığını Öğretin

 • Köpeğiniz parmağınızı ısırmaya kalkıştığında ona bir oyuncak ya da çiğneme kemiği verin.
 • Yavru köpekler genellikle okşandıklarında, sevildiklerinde ısırmaya meyilli olurlar. Eğer yavru köpeğinizi evcilleştirirken sinirleniyorsa, ona diğer elinizle küçük ödüller vererek dikkatini dağıtmaya çalışın. Bu, ona sizi ısırmadan dokunabilmenize yardımcı olur.
 • Kaba, kışkırtıcı oyunlar yerine nazik oyunlar oynamayı tercih edin.
 • Köpeğiniz ayağınızı ya da ayak bileğinizi ısırırsa, ona en sevdiği çekiştirme oyuncağını verin. Sizi pusuya düşürdüğü anda, ayağınızı hareket ettirmeyi hemen bırakın. Çekiştirme oyuncağını alın ve cazip bir şekilde sallayın. Eğer bir çekiştirme oyuncağınız yoksa durun ve köpeğinizin ısırmayı bırakmasını bekleyin. Durduğu anda, onu övün ve ona ödüllendirecek bir oyuncak alın. Köpeğiniz ayaklarınıza ya da ayak bileğinize saldırmadan sizin hareket etmenizi izlemeye alışana kadar bu adımları tekrarlayın.
 • Fazla miktarda, ilginç ve yeni oyuncaklar edinin. Böylece köpeğiniz kıyafetlerinizi kemirmek yerine oyuncaklarıyla oynayacaktır.
 • Köpeğinizin diğer yavru köpeklerle ve arkadaş canlısı, aşıları tam olan erişkin köpeklerle oynamasına olanak tanıyın. Köpeklerin arkadaşlarıyla oynamaları ve sosyalleşmeleri gelişimleri açısından önemlidir. Ve eğer köpeğiniz enerjisini diğer yavru köpeklerle oynayarak harcarsa, sizinle sert bir şekilde oyun oynamak için yeterli enerjisi olmayacaktır. Yavru köpeklerinizi iyi bir köpek sınıfına kaydettirebilirsiniz. Burada, diğer yavrular ile oyun süresini yönetebilir, yeni ve önemli beceriler kazanabilir!
 • Yukarıda yer aldığı gibi, bir mola prosedürü uygulayın ancak kuralları biraz değiştirin. Yavru köpeğinize sert ısırmalar için mola vermek yerine, dişleri cildinize her dokunduğunda molalar uygulamaya başlayın.
 • Yavru köpeğinizin dişlerinin teninize değdiğini hissettiğinizde, yüksek tonda çığlık atın. Sonra hemen ondan uzaklaşın. Onu 30 ila 60 saniye boyunca görmezden gelin. Köpeğiniz sizi takip ederse ya da ısırmaya devam ederse, odayı 30 ila 60 saniye boyunca terk edin. (Köpeğinizi odada yalnız bırakmadan önce, odanın köpeğiniz için korunaklı olduğundan emin olun. Ona zarar verecek nesnelerin ya da onun zarar verebileceği nesnelerin olduğu bir yerde onu yalnız bırakmayın). Kısa süreli moladan sonra, odaya geri dönün ve köpeğinizle yaptıklarınıza sakin bir şekilde devam edin.
 • Alternatif olarak, mola süresince, köpeğinize bir tasma takabilirsiniz. Odayı terk etmek yerine, onu tasmasından tutarak sakin bir alana götürüp bağlayabilir, kısa bir süre ona sırtınızı dönebilirsiniz. Sonrasında köpeğinizin tasmasını çözerek kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
 • Eğer molalar etkili olmadıysa, tiksinti verici tatlara başvurabilirsiniz. Vücudunuzun, giysilerinizin köpeğinizin ısırmayı sevdiği bölgelerine, köpeğiniz sizinle etkileşim kurmadan önce, köpekler için üretilmiş kötü tat veren spreylerden sıkın. Köpeğiniz sizi ya da giysinizi ısırdığında, hareket etmeyin ve caydırıcı spreyin kötü tadına tepski vermesini bekleyin. Sizi bıraktığında onu cömert bir şekilde övün. Bu adımı vücudunuzda ve giysilerinizde en az iki hafta uygulayın. Bu acı tatla her cezalandırılışında, köpeğiniz ısırma davranışına ket vurmayı daha çok öğrenecektir.
 • Sabırlı ve anlayışlı olun. Oyun oynama esnasındaki bu ısırıklar yavru ve erişkin köpekler için olağan bir davranıştır.

 

Genel Önlemler

 • Köpeğinizin yüzüne doğru parmaklarınızı sallamayın ya da onu oyuna teşvik etmek için yüz çevresine vurmayın. Bunlar yavru köpeğinizi ellerinizi ve ayaklarınızı ısırmaya teşvik edebilir.
 • Köpeğinizi sizinle genel olarak oynamaktan vazgeçirmeyin. Oyun köpek ile sahibi arasında güçlü bir bağ inşa eder. Köpeğinize hiç oynamamayı değil, nazik bir şekilde oynamayı öğretmelisiniz.
 • Köpeğiniz elinizi ya da ayağınızı ısırıyorken, el ve ayaklarınızı aniden çekmekten kaçının. Bu, onu üzerinize atlamaya itecektir. Ellerinizi ve ayaklarınızı gevşek bırakmak daha etkilidir. Böylece, oyunu zevksiz kılmış olursunuz.
 • Köpeğinize oyun amaçlı ısırıkları yüzünden tokat atmanız, ona vurmanız onu daha çok kışkırtacaktır. Bu durumda, daha agresif oynamaya başlarlar. Ayrıca fiziksel cezalar korkmasına da neden olur ve saldırganlaşmasına yol açar. Onu korkutacak ve incitecek her türlü cezadan uzak durmalısınız.

Isırmalar Ne Zaman Saldırganlık Belirtisidir?

Köpek ısırmalarının çoğu normal davranıştır. Ancak, bazı yavru köpekler korku ya da hüsran duygusuyla ısırabilir. Bu tür ısırmalar, ileride yaşanacak saldırganlık hakkında ciddi sinyaller verebilir.

Yavru Köpeklerde “Öfke Nöbeti”

Yavru köpekler bazen öfke nöbetleri geçirirler. Nöbetler, genellikle köpeğinize, yapmayı sevmediği bir şeyi yaptırdığınızda ortaya çıkar. Köpeğinizi elinize almak ya da onu okşamak kadar iyi niyetli bir davranış bile onu üzebilir. Oyunun temposu arttıkça da nöbetler görülebilir. (Oyun esnasında aşırı derecede heyecanlanan ya da üzülen yavru köpekler nöber geçirebilir!) Bir yavru köpeğin öfke nöbeti, oyun amaçlı ısırıklardan çok daha ciddidir. Ancak her zaman ikisi arasındaki farkı söylemek kolay olmaz. Çoğu durumda, oyun oynayan köpek rahatlamış bir vücut ve yüz ifadesine sahip olacaktır. Ancak köpeğiniz öfke nöbeti geçiriyorsa, vücudu sert ve donuk görünebilir. Dişlerini göstermek için dudaklarını geriye çekebilir. Neredeyse her zaman, ısırıkları normal oyun ısırıklarından daha acı verici olur.

Köpeğiniz, onu elinize aldığınızda, öfke nöbeti geçiriyorsa, acı çekiyormuş gibi çığlık atmaktan kaçının. Bu, onu daha agresif yapacaktır. Bağırmak yerine, sakin ve duygusuz bir şekilde kalın. Köpeğinizi incitmeyin. Mümkünse, nöbeti geçene kadar, onu bunaltmadan elinizde tutmaya devam edin. Birkaç saniye sakinleştikten sonra, onu bırakın. Yardım için nitelikli bir profesyonelle iletişime geçin. Hayal kırıklığı duygusuyla yinelenen ısırma nöbetleri köpeğinizin sadece büyürken yaşayacağı bir sorun değildir. Bu nedenle, mümkün olduğunca en kısa sürede bu problem değerlendirilmeli ve çözümlenmelidir.

Ne Zaman Ve Nereden Yardım Alınmalı?

Yavru köpeğinizin ısırmalarının normal olup olmadığını belirlemenizde eğitimli bir profesyonel size yardımcı olabilir ve size etkili bir tedavi planı ile rehberlik edebilir. Köpeğinizin ısırmalarının saldırganlık ya da korku içerdiğinden şüphe duyuyorsanız, lütfen nitelikli bir uzmanla iletişime geçin. 

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


 • bilgi@petsinlife.com
 • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
  Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
  34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler