Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Köpekler Kategorisi

  • Okunma: 3116 defa

Köpeklerde Yaşam Döngüsü

 

Köpeklerin yaşam döngüsü dört evreden oluşmaktadır: yeni doğan, ergenlik, erişkinlik ve yaşlılık. İnsanlarda ve diğer memelilerde olduğu gibi, her bir köpek yaşam döngüsünün evrelerinden farklı bir şekilde geçmektedir. Yaşlanma hızı genetik, beslenme ve bakım kalitesi gibi faktörlere bağlıdır.

Yeni doğan

Yaklaşık 63 günlük gebelik süresinden sonra başlayan evredir. Bu evre, köpek 6-18 aylık olana kadar devam eder. Yaşamının en azından ilk 8 haftasında, köpeğiniz annesi ve kardeşleri ile birlikte olmalıdır. Bu evre süresince—hem annesiyle iken hem de size geldikten sonra—köpeğiniz insanlarla, diğer köpeklerle ve evini paylaştığı diğer hayvanlarla iletişim kurmanın en doğru yolunu öğrenmeye başlar. Yaşam döngüsünün bu evresinde, ev içi eğitimlere başlanması ve aşılarının tamamlanması önemlidir.

Ergenlik

Köpeğinizin 6 ila 18 ayı arasındaki bir dönemde, yeni doğan evresi yerini ergenlik evresine bırakacaktır. Küçük ırklar büyük ırklara oranla ergenlik evresine daha çabuk gireceklerdir. Ergenlik evresi, hormonların devreye girmeye başladığı bir dönemdir. Eğer köpeğiniz kısırlaştırılmazsa, bu evrede kaprisli bir ergen gibi davranabilir. Köpeğinizin, yavruyken sahip olduğu tüyler dökülecektir ve köpeğiniz erişkin boyutlarına ulaşacaktır. Bu evrenin başlangıcında, köpeğinizi kısırlaştırmış ve ona itaat eğitimi veriyor olmanız gerekir.   

Erişkinlik

1 ila 3 yaş arasında, köpeğiniz erişkinlik evresine girer. Ergenlik evresinde olduğu gibi, küçük ırklar bu evreye büyük ırklara oranla daha kısa zamanda ulaşırlar. Yaşam döngüsünün bu aşamasında, köpeğiniz egzersiz ve oyunlardan zevk almaya devam edecektir. Ancak ilginize eskisi kadar talepkar olmayacaktır. Daha önceki evrelerde sizi meşgul edecek derecede sergilediği enerjiyi sergilemeyecektir. İtaat eğitimi ya da ileri düzey eğitimler bu dönemde göz ardı edilmemelidir. Erişkin köpeğiniz zihinsel ve fiziksel öğrenme egzersizleriyle gelişmeye devam edecektir.

Yaşlılık

Köpeğiniz 6 ila 10 yaş arasındaki bir dönemde yaşlılık evresine geçiş yapacaktır. Ergenlik ve yetişkinlik evrelerinin aksine, büyük ırklar bu evreye daha erken yaşta gireceklerdir. Bu evre boyunca, köpeğinizin burnu beyazlamaya başlayacaktır. Köpeğiniz daha yavaş hareket edecek, bir nesneyi alıp getirme gibi hareketli oyunlar yerine, gezintilerden daha memnun olacaktır. Yaşlı köpeğiniz daha az yemek yiyebilir ve yaşamının diğer dönemlerinden daha fazla uyuyabilir.

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler