Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Köpekler Kategorisi

 • Okunma: 7077 defa

Anestezi Öncesi Bilinmesi Gerekenler

 

Çoğu hayvan sahibi, kedisinin ya da köpeğinin anestezi almasını gerektiren veteriner prosedürlerinden korkarlar. Anestezi, son derece yasal bir konudur. Prosedürden önce düzenlenecek olan doğru bir planlama, köpek ya da kedi anestezi altındayken dikkatli bir gözlem ve etkin bir anestezi sonrası bakım ile anestezi riski minimuma indirgenebilir.

Her hayvan farklıdır ve anestezi protokolleri her bir hayvanın özel ihtiyaçlarına göre düzenlenmelidir. Örneğin, yaşlı bir hayvan ya da sağlık problemi olan bir hayvan genç, sağlıklı bir hayvana göre daha farklı bir anestezi protokolüne ihtiyaç duyacaktır.

Dr. Becker’ın Yorumları:

Anestezi, Yunanca kökenli bir sözcüktür ve his yokluğu anlamına gelir. 1800’lü yılların ortalarında, bugünkü kullanımı olan “cerrahi müdahaleler esnasında acıya karşı uyarılmış hissizlik”  anlamını almıştır.

İki çeşit anestezi vardır: lokal ve genel. Lokal anestezi, vücudun belirli bir bölgesini uyuşturmak için kullanılır.

Genel anestezi, hastayı tamamen bilinçsiz kılan ve şüphesiz lokal anesteziden daha endişe verici ve potansiyel olarak daha tehlikeli olan anestezi türüdür. Ancak, son yıllarda, insanlar için olduğu gibi hayvanlar için de öngörülebilir ve etkileri tersine çevirebilen anestezi ajanlarında önemli gelişmeler görülmektedir.

Genel anestezi, hayvanın vücut kaslarını gevşetmek, prosedürlere karşı gelme yeteneğini ortadan kaldırmak ve cerrahi müdahaleler ya da diğer veteriner prosedürleri esnasında acı duymamasını sağlamak için kullanılmaktadır.

Evcil Hayvanıma Anestezi Uygulanmasının Riskleri Nelerdir?

100.000 hayvanın 1’inin anesteziye karşı reaksiyon gösterdiği düşünülmektedir. Bu 100.000’de 1 hayvanın sahibi için, bu asla kabul edilemez bir risktir. Ancak bu risk kedinin ya da köpeğin veteriner kliniğine getirilirken ya da götürülürken araba içerisinde karşılaşacağı riskten daha düşüktür. Reaksiyonlar, enjeksiyon bölgesinde hafif bir şişkinlik kadar küçük olabileceği gibi, hayatı tehlikeye sokan anafilaktik şok kadar büyük de olabilir.

Evcil hayvanınızın bir sağlık problemi varsa (örneğin; kalp, karaciğer ya da böbrek hastalıkları, diyabet, anemi, dehidrasyon ya da kalp kurdu gibi bir enfeksiyon), anesteziye karşı artmış bir komplikasyon riski vardır.

Ayrıca, hayvan, anesteziden önce düzgün bir şekilde diyet yapmamışsa, anestezi esnasında ya da anestezi sonrasındaki kısa süre içerisinde kusma gibi problemlerle karşılaşabilir.  Bu, çok ciddi bir durum olan aspirasyon pnömonisi ile sonuçlanmaktadır.

Anestezi kaynaklı diğer komplikasyonlar, seyrek olsa da, kan pıhtılaşma bozuklukları, görüş ile ilgili problemler, felç, böbrek, karaciğer ya da kalp yetmezlikleridir.

Anestezi Öncesi Hayvanınızın Durumunun Değerlendirilmesi

Anestezi gerektiren bir prosedür uygulamadan önce veterinerinizin gerçekleştirmesi gereken adımlar şunlardır (bunların bazıları doktorun kedi ya da köpeğinizi ne kadar iyi tanıdığına ve evcil hayvanınızın son muayene olduğu zamana bağlıdır):

 • Önceden geçirilmiş hastalıklar, önceden geçirilmiş ameliyatlar, aşı durumu, kısırlaştırılma durumu, önceden yapılmış testlerin sonuçları, verilen ilaçlar ve takviyeler, ilaç reaksiyonları ve geçmişte hayvanın anesteziye gösterdiği reaksiyon gibi bilgileri içeren detaylı bir medikal geçmiş oluşturmak.
 • Dişeti değerlendirmesi (evcil hayvanınızın susuzluk durumunu ve dolaşım durumunu gösterir), göğüs muayenesi ve karnın elle muayenesi gibi tam teşekküllü fiziksel muayene gerçekleştirmek.
 • Anestezi öncesi kan testleri ve göğüs filmi, EKG ya da gerekirse BNP kan testi istemek.

Veterineriniz kedi ya da köpeğinizin güvenli bir şekilde anestezi alabileceğine karar verirse, prosedürden önce hayvanınıza diyet yaptırmak için 12 saate ihtiyacınız olacaktır. Su ve diğer sıvıların alımının cerrahi müdahaleden kaç saat önce bırakılacağı konusunda veterinerlerin farklı görüşleri vardır. Ancak minimum süre genellikle anesteziden 2 saat öncesidir.

Güçsüz hayvanlarda, amaç, anesteziden önce hayvanın durumunu dengede tutmaktır.

Anestezi Öncesi ve Anestezi Seçenekleri

Anesteziden önce, hayvanınıza damar içi kateter ve damar yolu yerleştirilmelidir. Bu sayede doktor ve veteriner kolay bir şekilde ilaçların, anestezi ilaçlarının ve sıvıların yönetimini sağlayabilecektir.

Damar içi sıvılar kan basıncının korunması, ameliyat esnasında meydana gelen sıvı kaybının telafisi, iyileşme sürecinin hızlanması ve anestezi sonrası böbrek disfonksiyonunun önlenmesi için faydalıdır. Ayrıca damar yolu, prosedür boyunca acil ilaçların gerekli olacağı durumlarda kullanılır.

Yaşlı olan genel anestezi hastalarının hepsine damar içi kateterizasyon ve damar içi sıvılar uygulanmalıdır. Çoğu veteriner her hasta için kateter önermektedir.

Anestezi öncesinde evcil hayvanınıza yatıştırıcı ilaç verilmelidir. Bu ilaç anestezi başlangıcına yardımcı olacaktır. Ayrıca prosedür boyunca, anestezinin etkinliğini geliştirecektir.

Anestezi öncesi verilebilecek yatıştırıcı ilaçlar konusunda veterineriniz çok sayıda seçeneğe sahiptir. Veterineriniz seçeneklerini hayvanınızın sağlık değerlendirmesine göre kullanacaktır.

Veteriner kullanımı için geniş çeşitlilikte mevcut olan anestetikler de vardır. İnhalasyon anestezikleri bunlardan bir tanesidir. İnhalasyon anestezisi açık solunum yolu, anestezi yoğunluğunun hızlı kontrolü ve çabuk ve sorunsuz iyileşme gibi bazı avantajlar sağlamaktadır.

Evcil hayvanınıza endotrakeal ya da solunum tüpü takılacaktır. Bu tüpler anestezi gazının ve gerekirse oksijenin akciğerlere ulaşmasını kolaylaştırır.

Prosedür Esnasında ve Prosedürün Hemen Sonrasında Evcil Hayvanınızın Gözlemlenmesi

Evcil hayvanınızın anestezi altındayken ve anesteziden tamamen kurtulana kadar geçen iyileşme sürecinde sürekli olarak kontrol edilmesi gerekir. Kontrol esnasında şunlar incelenmelidir:

 • Vücut sıcaklığı
 • Solunum ve nabız oranları
 • Kan basıncı
 • Kan oksijeni ve karbondioksit seviyeleri
 • EKG

Evcil hayvanınız prosedür sonrasında size normal görünebilir. Hayvanınızı eve getirdikten sonraki 12-24 saat içerisinde onun biraz uykulu ve daha az aktif olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Ancak hayvanınız ciddi derecede uyuşuk, sersem ya da kendinden geçmiş görünüyorsa, hemen veterinerinizle ya da acil hayvan kliniğiyle iletişime geçin.

Ameliyat Sonrası Ağrı Yönetimi

Evcil hayvanınız ne tür bir ameliyat geçirirse geçirsin, az ya da çok ağrısı olacaktır. Ve kimseye ağrısı olup olmadığını ya da ne kadar ağrısı olduğunu söyleyemeyecektir.

Kediniz ya da köpeğiniz anestezi gerektiren bir müdahale öncesinde, esnasında ve sonrasında uygun ağrı kesicilerle tedavi edilmelidir.

Ağrı kesici ilaçlar tüylü dostunuzu sadece rahatlatmaz, ayrıca iyileşme sürecinin hızlanmasına yardım eder. Veterinerler anestezi almış evcil hayvanların, reçete edilmiş ağrı kesicileri, ilk 72 saat kullanmalarını tavsiye etmektedir. Eğer ağrı kesici bir ilaç reçete edilmemişse, lütfen bu konuda doktorunuza danışın.

Anestezi Sonrası Kayropraktik Tedavisi

Anestezi gerektiren her türlü operasyondan sonra herkesin bir kayropraktik uzmanına görünmesi tavsiye edilmektedir. Bu durum özellikle hayvanlar için çok önemlidir. Çünkü hayvanlar ameliyat masasına dikkatli bir şekilde taşınamayabilmektedir.

Gevşemiş bir vücudu kaldırmak ve taşımak zordur. Bu nedenle, evcil hayvanınızın ameliyat masasından iyileşme alanına taşınması esnasında bazı problemler gelişebilmektedir.

Ayrıca çoğu hayvan, anesteziden sonra uyanırken vücutlarını ani şekilde hareket ettirebilirler. Bu da onların iskelet sağlığına zarar verebilmektedir.

Bu nedenlerden ötürü, anestezi sonrasında evcil hayvanınızı hayvan kayropraktik uzmanına göstermeniz çok faydalı olacaktır.

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


 • bilgi@petsinlife.com
 • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
  Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
  34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler