Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Köpekler Kategorisi

 • Okunma: 13933 defa

Köpeklerde Mide Rahatsızlığı

 

Köpeklerde mide rahatsızlıklıkları, genelde kusma ile sonuçlanır. Kusma, mide içeriklerinin ağız yoluyla kuvvetli bir şekilde çıkarılmasıdır.

Kusma ile yiyeceklerin ağza geri gelmesi arasındaki fark nedir?

Yiyeceklerin ağza geri gelmesinde, yiyecek mideden değil, ağız ya da özofagustan gelir. Kusma, karın kaslarının kuvvetli bir şekilde kasılmasını içerir; ancak yiyeceklerin ağza geri gelmesinde bu durum söz konusu değildir. Hem kusma hem de yiyeceklerin ağza geri gelmesi, yeme ya da içme eyleminin hemen sonrasında ya da birkaç sonrasında oluşur.

Köpeğim kusuyorsa, veterinerimle ne zaman iletişime geçmeliyim?

Köpeğiniz neşeliyse ve sağlıklı görünüyorsa ve sadece bir kez kustuysa, muhtemelen veterinerinizle iletişim kurmanızı gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Örneğin, çoğu köpek çimen yedikten sonra kusacaktır. Köpeğiniz bir kereden fazla kusmuşsa ya da hasta görünüyorsa, veterinerinizle irtibat kurun. Veterineriniz, kusmanın şiddetini belirleyebilmek için size bir dizi soru yöneltecektir. Kusmanın ne zaman başladığını, köpeğinizin kaç kez kustuğunu, kusmuğun nasıl göründüğünü ve köpeğinizin kusarken rahatsız hissedip hissetmediğini bilmek veterinerinize oldukça yardımcı olacaktır. Ayrıca aşağıda listelenen nedenlerden dolayı veterinerinizle iletişime geçmeniz özellikle önem taşımaktadır:

 • Kusmukta kan görülmesi,
 • Köpeğinizin kusmak ister gibi davranması ancak bir şey çıkaramaması,
 • Köpeğinizin karnında şişkinlik olması,
 • Köpeğinizin zehirli bir şey yemiş olduğundan şüphe etmeniz,
 • Köpeğinizin ateşinin olması ya da depresif olması,
 • Köpeğinizin dişetinin soluk ya da sarımsı olması,
 • Köpeğiniz yavruysa ya da tüm aşıları yapılmamış olması,
 • Köpeğinizin acı çekiyor gibi görünmesi,
 • Köpeğinizin aynı zamanda ishal olması.

Ayrıca veterineriniz tarafından tavsiye edilmediği sürece, insanlara yönelik üretilmiş olan ve reçetesiz satılan ilaçlar da dâhil olmak üzere köpeğinize hiçbir şekilde ilaç vermeyin.

Kusmanın nedeni nasıl teşhis edilir?

Kusmanın çok sayıda nedeni vardır (Tablo 1: Köpeklerde Kusmanın Nedenleri, Teşhisi ve Tedavisi’ni inceleyin). Uygun tedavinin uygulanabilmesi için, nedeni belirlemek önemlidir. Veterineriniz sizden aldığı bilgileri, fiziksel muayene, laboratuar ve diğer test sonuçlarını kombinleyerek kusmanın temel nedenini belirleyecektir.

Köpekler ve kediler kustuğunda, yiyecekler ağızdan tam olarak çıkarılana kadar, karın kasları defalarca çok şiddetli bir şekilde kasılır. Bu kasılmalar esnasında tüm vücut efor halinde gibi görünebilir. Genellikle bu süreci art arda birkaç kez yaşayabilirler.

Semptomların Başlangıcı: Semptomlar ne kadar ani ortaya çıkarsa, teşhisin konulması o kadar kolay olacaktır. Eğer semptomlar aniden ortaya çıkarsa, kusma “ akut” olarak adlandırılır. Eğer semptomlar uzun bir süreç içerisinde gelişiyorsa, “kronik” olarak adlandırılır.

Kusmuğun Görünümü: Kusmuğu yiyeceklerin ağza geri gelmesinden ayırmada, kusmuğun yiyecek içermesi ya da sadece sıvı olması, kusmuğun rengi, kusmukta kan ya da safranın varlığı önemlidir.

Bulantının Derecesi: Dudakları yalama ya da şapırdatma, salya artışı ve yutkunma bulantının derecesini belirlemede etkili olan işaretlerdir. Yeme ve içme saatlerine bağlı olarak kusmanın vakti de not alınmalıdır.

Şiddeti: Kusmanın ne sıklıkta meydana geldiği kusmanın şiddetini belirlemede önem taşımaktadır.

Diğer belirtilerin varlığı: Ateş, ağrı, vücudun susuz kalması, idrarda değişiklikler, depresyon, zayıflık, ishal ya da kilo kaybı. Kusma, sindirim sistemi bozuklukları haricinde farklı hastalıklar nedeniyle de meydana gelebilir. Hepatit, pankreatit, diyabet ve böbrek hastalıkları gibi hastalıklar kusmaya neden olabilmektedir.

Hastalık Geçmişi: Veterineriniz aşı, diğer köpeklerle iletişim, diyet, herhangi bir zehirli maddeye maruz kalma ve kullanılan ilaçlar hakkında size sorular sorarak köpeğinizin hastalık geçmişiyle ilgili bilgi edinir. Siz veterinerinize ne kadar bilgi verebilirseniz, tanı koymak o kadar kolaylaşacaktır.

Fiziksel Muayene: Köpeğinizin kilosunu ve ateşini ölçerek, kalp ve nefes alımını kontrol ederek, ağız içini muayene ederek, karnını elle muayene ederek, vücudunun susuz kalıp kalmadığını kontrol ederek ve rektal muayene yaparak veterineriniz köpeğinize kapsamlı bir fiziksel muayene uygulayacaktır.

Laboratuar ve Tanı Testleri: Bazı kusma durumlarında, veterineriniz köpeğinizin dışkısının yüzdürme metoduyla parazitolojik olarak incelenmesini isteyebilir. Bu test, bağırsak kurtlarının ya da Giardia hastalığının tanısında kullanılmaktadır. Bakteriyel bir enfeksiyondan şüpheleniliyorsa, dışkı kültürü ve duyarlılık testi uygulanır. Parvovirüs gibi bazı viral hastalıklarda ise, dışkı üzerinde uygulanacak başka testler tanı koymada etkili olabilmektedir.

Köpeğiniz hastalık belirtileri gösteriyorsa, kapsamlı bir kan tahlili önerilir. Eğer bazı hastalıklardan şüphe ediliyorsa, özel kan testleri de gerçekleştirilebilir.

Tümör, yabancı cisimler ya da anatomik problemler gibi durumlarda radyolojik incelemeler uygun olmaktadır.

Baryumlu grafiler ya da ultrason gibi diğer görüntüleme yöntemleri de etkili olabilmektedir. Endoskopi ya da kolonoskopi de teşhis koymada başvurulan yöntemler arasındadır.

Bazı hastalıklarda ise, tanı koymanın tek yolu cerrahi biyopsidir.

Kusma Nasıl Tedavi Edilir?

Kusmanın çok sayıda nedeni olabildiğinden, tedavi de çeşitlilik göstermektedir.

Çoğu kusma vakasında, en az 24 saat köpeğinize yemek vermemeniz ve az miktarda su vermeniz önerilir. Pişirilmiş kıyma ve pirinç gibi hafif yemekler tavsiye edilir.  Kusma tekrarlamazsa, köpeğinizi yavaş yavaş normal beslenme düzenine döndürmeniz istenir.

Bazı kusma vakalarında, diyet üzerinde kalıcı değişiklikler yapmak gerekebilir. Bazı içeriklerden kaçınmak için köpeğinize özel besinler temin etmeniz, diyete lifli gıdalar eklemeniz, yağ alımını azaltmanız ya da sindirilebilirliği arttırmanız gerekebilir.

Bağırsak kurtları mevcutsa, kurtlar için uygun ilaç yazılacaktır. Kurtlar için üretilmiş ilaçların birkaç tanesi bağırsak kurtlarının her türünü öldürebilmede etkilidir. Bu nedenle uygun ilacın seçilmesi önemlidir. Çoğu durumda, birkaç hafta ya da birkaç aydan sonra kurt ilaçlarının tekrarlanması gerekir. Ayrıca kurt yumurtalarının ortamdan uzaklaştırılması da çok önemlidir. Dışkının yüzdürme metoduyla incelenmesinde kurt yumurtalarının varlığı araştırılır. Eğer yumurta mevcut değilse, yetişkin kurtlar ya da larvalar mevcut olsa bile, test negatif olabilir. Bu nedenle, bazı durumlarda, dışkının yüzdürme metoduyla incelenmesinin sonucu negatif olsa bile, kurtlar için üretilmiş ilaçlar yine de reçete edilebilir.

Susuz kalma durumu söz konusu ise, genellikle köpeğe damar içi ya da deri altı sıvı verilmesi gerekir. Kusma ya da ishal süresince oral sıvılar yetersiz kalmaktadır.

Kusmanın nedeni bakteriyse antibiyotik tedavisi uygulanır. Mide ya da bağırsak zarar gördüyse de antibiyotik verilebilir (dışkı ya da kusmukta görülen kan, zarar görmüş mideyi ya da bağırsağı işaret ediyor olabilir) ve mide ya da bağırsağın gördüğü bu zarar bakterinin sindirim kanalından kan dolaşımına geçmesine izin verebilir.

Bazı durumlarda, ilaçlar kusmayı azaltmak için verilebilir. Genellikle, köpek zehirlenmişse ya da bakteriyel enfeksiyon kapmışsa bu ilaçlar verilmez. Ayrıca, bu ilaçlar verilmeden önce kesin tanının konmuş olması oldukça önemlidir.

Tablo 1: Köpeklerde Kusmanın Nedenleri, Teşhisi ve Tedavisi
Neden Örnek Riske En Fazla Sahip Köpekler Semptomlar Teşhis Tedavi
Mide Dilatasyonu ve Bağırsak Düğümlenmesi   Derin göğüslü, iri köpek ırkları Kusma, Öğürme, Şişmiş karın Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, radyolojik tetkikler Cerrahi operasyon, destekleyici bakım; bu acil bir durumdur ve acil müdahale gerektirir.
Benign Mide Çıkış Yolu Obstrüksiyonu Pilorik Stenoz, polipler Boxer, Buldog, Boston Terrier, genç köpekler Aralıklı kusma, kilo kaybı, dehidrasyon Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, radyolojik tetkikler, endoskopi Çıkış yolu obstrüksiyonunu düzeltmek için cerrahi operasyon, antasitler
Diyet Değişimi Köpeğin mama markasını değiştirmek ya da yüksek yağ oranına sahip yiyecekler yedirmek Mevcut diyeti değişen köpekler Genellikle hasta olduğuna dair belirti görülmez Hastalık geçmişi ve fiziksel muayene, diğer nedenlerin ortaya çıkarılması için testler Gerekirse yemek vermemek, daha sonra hafif bir beslenme programı uygulamak ve yavaş yavaş normal diyete geçmek
Gıda Hassasiyeti ya da Duyarlılığı Sindirme hassasiyeti ya da sindirememe ya da süt ya da gluten gibi gıdaları sindirememe Gluten aşırı duyarlılığı: İrlanda Seteri ve yumuşak tüylü Wheaten teriyer Bazen gaz ile seyreden ani ishal başlangıcı Diyetten kaldırılan içeriklere gösterilen tepkinin kontrol edilmesi, daha sonra içeriğin diyete tekrar eklenmesi Gerekirse yemek vermemek, sorun yaratan içeriklerin bulunmadığı bir diyete geçiş yapmak
İntestinal Parazitler Kancalı Kurtlar Genç köpekler İshal, kusma, zayıflık,soluk renkli dişetleri, dehidrasyon, anemi, şişkin karın, siyah ve kanlı dışkılama Dışkının yüzdürme metoduyla incelenmesi Uygun kurt ilacı ile çeşitli tedaviler, ortamın temizlenmesi, destekleyici tedaviler
Giyardiya Genellikle genç köpekler ya da immünsüprese köpekler Orta seviyeden şiddetli seviyeye kadar mukuslu ve kötü kokulu isha; kilo kaybı, genellikle kesintili karın ağrısı

Dışkıya ELISA testi, yüzdürme metoduyla dışkı incelenmesi ya da dışkının mikroskobik incelenmesi.

Teşhisi zordur;

 - genellikle birkaç gün sonra örneklerin alınmasını gerektirir.

Metronidazol, albendazol ya da Giyardiyanın tüylerden ve ortamdan arındırılması için banyo ya da sanitasyon, enfeksiyonun tekrarlaması yaygın bir şekilde görülmektedir.
Gıda zehirlenmesi   İhmal edilmiş ya da gözlenmemiş köpekler İshal, kusma Hastalık ve fiziksel muayene Gerekirse yemek vermemek, daha sonra hafif bir beslenme programı uygulamak ve yavaş yavaş normal diyete geçmek
Bakteriyel Enfeksiyonlar Salmonella, E. coli, Clostridia Kulübede yaşayan genç köpekler ya da immünsüprese köpekler Orta seviyeden şiddetli seviyeye kadar kanlı ishal, ishale eşlik eden iştah kaybı, depresyon, ateş ve kusma Dışkı kültürü, dışkıya mikroskobik inceleme Antibiyotikler, damar içi sıvılar ve daha ciddi durumlarda destekleyici bakım
Viral Enfeksiyonlar Parvovirüs Parvovirüs aşı serisi tamamlanmamış genç köpekler İştah kaybı, ateş, depresyon, kusma, ishal, dehidrasyon, karın ağrısı Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, parvovirüs araştırması için dışkı testi, beyaz kan hücresi sayımı Damar içi sıvılar, ikincil bakteriyel enfeksiyonları önlemek için antibiyotikler, yemek vermemek ve suyu azaltmak
Distemper Distemper aşı serisi tamamlanmamış genç köpekler İştah kaybı, ateş, depresyon, öksürük, kusma, ishal, ileri safhalarda nörolojik semptomlar görülür Hastalık geçmişi ve fiziksel muayene, diğer nedenlerin teşhisi için testler, viral kan testleri, idrar ya da başka vücut sıvılarının tahlili Dehidrasyon varsa damar içi sıvı; ikincil bakteriyel enfeksiyonları önlemek için antibiyotikler, prognoz kötüdür
Koronavirüs Genç köpeklerde özellikle de başka intestinal hastalığa sahip köpeklerde daha şiddetlidir, hayvan barınaklarında ya da çok sayıda stresli köpeğin olduğu yerlerde daha fazla problem teşkil eder. İshal, iştah azlığı,  letarji, bazen kusma Virüs izolasyonu ya da elektron mikroskobi Dehidrasyon varsa damar içi sıvı, ikincil bakteriyel enfeksiyonları önlemek için antibiyotikler
Toksinler Striknin, etilen, glikol, kurşun, çinko İhmal edilmiş ya da gözlenmemiş köpekler İştah kaybı, depresyon, kusma, dehidrasyon, karın ağrısı Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, diğer nedenlerin teşhisi için testler, kan testleri, toksin tespiti için kusmuk ve dışkı testleri, röntgen Toksinine göre değişmektedir
İdiyopatik Hemorajik Gastroenterit   Küçük köpek ırkları Ani kanlı kusma ve ishal başlangıcı, depresyon, karın ağrısı, siyah ve kanlı dışkılama, şok Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, kapsamlı kan sayımı, diğer nedenlerin teşhisi için testler Damar içi sıvı,ikincil bakteriyel enfeksiyonları önlemek için antibiyotikler, gerekirse su ve yemek kısıtlaması
İnce bağırsakta aşırı bakteri çoğalması (antibiyotiğe direnç gösteren ishal olarak da adlandırılır)   Alman Çoban Köpeği, diğer intestinal hastalıklara sahip köpekler Aralıklı seyreden sulu ishal, gelişme zayıflığı ya da kilo kaybı, gaz artışı, bazen kusma Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, intestinal biyopsi, diğer nedenlerin teşhisi için testler, ultrason, kan testleri Antibiyotik (en az  4-6 hafta); diyet değişimi
Tümörler

Lenfoma,

Adenokarsinom

Orta yaşlı ya da yaşlı köpekler Kronik ishal, kilo kaybı, iştah azlığı; kusma ve koyu renkli, kanlı dışkılama da görülebilir Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, intestinal biyopsi Kemoterapi ya da tümörün türüne bağlı olarak cerrahi operasyon
İdiyopatik inflamatuvar bağırsak hastalığı Crohn hastalığı, eozinofilik gastro enterokolit ya da lenfositik/ plazmositik enterit Orta yaş köpekler: Alman Çoban Köpeği ve Basenjilerde  lenfositik/ plazmositik enterit Kan ve/veya mukuslu olması muhtemel kronik kusma ve ishal: bazen ıkınma, hafif kilo kaybı ve/veya siyah ve kanlı dışkılama Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, intestinal biyopsi, diğer nedenlerin teşhisi için testler Diyet değişimi, gizli enfeksiyonları önlemek ya da tedavi etmek için kurt ilaçları ya da antibiyotikler, probiyotikler, anti inflamatuvar ilaçlar, diğer tedavilere cevap yoksa immunsupresif ilaçlar
Histoplazma enterit ya da kolit   US merkezinde, Missisipi, Ohio ve Missouri kıyılarında yaşayan köpekler İştah kaybı, hafif ateş, depresyon, ciddi kilo kaybı, kusma, dışkıda kan, ıkınma, ayrıca solunum problemleri de görülebilir Endoskopi ve biyopsi Itrakonazol, ketokonazol ya da  amfoterisin B
Obstrüksiyon Yabancı cisim, intususepsiyon, pilor stenozu, dalak torsiyonu   İshal, kusma, iştah kaybı, ileri safhalarda depresyon ve/veya karın ağrısı Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, röntgen, baryumlu film, ultrason, araştırma amaçlı cerrahi müdahale Cerrahi müdahale
Pankreatit   Yüksek oranda yağ içeren yiyecekler yiyen köpekler, Schnauzer ve Yorkshire Teriyeri, orta yaşlı köpekler Kusma, dehidrasyon, karın ağrısı Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, kan tahlilleri Gerekirse oral alımın kısıtlanması, sıvı yönetimi, ağrı kontrolünün sağlanması ve diğer destekleyici tedaviler, kusmayı kontrol altına alacak ilaçlar, yağ oranı düşük diyetin sürdürülmesi
Karaciğer ve Safra Hastalıkları Hepatit, safra obstrüksiyonu   Kusma, dişetlerinde sararma, gözlerde beyazlaşma Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, kan tahlilleri, diğer kan testleri, röntgen ve/veya ultrason,biyopsi Kusma ve karaciğer hastalığının etkilerini kontrol etmek için ilaçlar ve sıvılar, nedene bağlı olarak muhtemel cerrahi operasyon
Böbrek Hastalıkları Pyelonefrit, glomerülonefrit, üriner obstrüksiyon Yaşlı köpekler Kusma, aşırı susama ve idrara çıkma,obstrüksiyon mevcutsa idrara çıkmada azalma ya da idrara çıkamama Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, kan tahlilleri, idrar analizi, röntgen ve/ veya ultrason Diyet değişimi, kusmanın ve böbrek hastalıklarının etkilerini kontrol altına almak için ilaçlar ya da sıvılar, obstrüksiyonun giderilmesi
Peritonit Delinmiş bağırsak   Kusma, karın ağrısı, bazen ateş Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, kan tahlilleri, kapsamlı kan sayımı, röntgen ve/veya ultrason Kusmayı kontrol altına almak için ilaçlar, antibiyotikler, sıvılar, nedene bağlı olarak olası cerrahi müdahale
Piyometra (Uterus enfeksiyonu)   Yeni kızışma dönemi geçirmiş olan kısırlaştırılmamış köpekler Kusma, aşırı susama ve idrara çıkma Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, kapsamlı kan sayımı, röntgen ve/veya ultrason Uterusun cerrahi operasyonla alınması, ilaç tedavisi
Diyabet   Yaşlı ve dişi köpekler, Schnauzer ve Poddle ırkları Kusma, aşırı susama ve idrara çıkma, bazen depresyon Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, kan tahlilleri,idrar analizi Insülin terapisi, diyet yönetimi; destekleyici bakım
Vestibüler hastalıklar ya da beyin hastalıkları   Yaşlı köpekler İnkoordinasyon, kusma Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, emar Kusmanın kontrol edilmesi için ilaçlar, tedavi koşullara bağlı olmaktadır
İlaçlar Digoxin, eritromisin, kemoterapi   Kusma Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, ilaç seviyeleri Kusmanın kontrol edilmesi için ilaçlar, kullanılan ilaçların değiştirilmesi
Septisemi (kan zehirlenmesi)     Kusma, ateş Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, kan kültürü Antibiyotikler, destekleyici bakım
Böbrek üstü bezi yetmezliği (Addison hastalığı)   Genç ve orta yaş arasındaki dişi köpekler Kusma Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, kan tahlilleri, kapsamlı kan sayımı Böbrek üstü bezi yetmezliğinin etkilerini kontrol altına almak için ilaçlar
Gastrit Helikobakter enfeksiyon, kan üre nitrojen yüksekliği, şerit kurdu   Kusma Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, endoskopi Kusmayı kontrol etmek ve mideyi korumak için ilaçlar, altta yatan nedeni tedavi etmek, gerekirse sıvı.
Ülser     Kusma, kusmukta kan, siyah ve kanlı dışkı Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, endoskopi, baryumlu film Kusmayı kontrol etmek ve mide ve bağırsak astarını korumak için ilaçlar, altta yatan nedeni tedavi etmek, gerekirse sıvı.
Gastroözofajiyal Reflü   Buldog gibi kısa kafalı köpek ırklarında daha sık görülür Salya artışı, dudak yalama, kusma ya da yiyeceklerin ağza geri gelmesi, kötü kokulu nefes Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, endoskopi, baryumlu film Az miktarda ve az yağlı yiyecekler verilmesi, özofagusu korumaya yardımcı olacak ilaçlar, mide asidinin azaltılması ve yiyeceklerin mide dışı hareketlerinin artırılması
Safralı kusma sendromu   Giyardiya enfeksiyonuna ya da inflamatuvar bağırsak hastalığına sahip köpeklerde daha sık görülür Mide boşken safralı kusma (genellikle gecenin geç saatlerinde ya da sabahın erken saatlerinde) Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, endoskopi, baryumlu film Gecenin geç saatlerinde yemek yedirme, midenin korunması için ilaçlar ve yiyeceklerin mide dışı hareketlerinin artırılması
Araba tutması     Salya artışı, araç içindeyken kusma Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, Kusmayı kontrol altına almak için ilaçlar

 

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


 • bilgi@petsinlife.com
 • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
  Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
  34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler