Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Köpekler Kategorisi

  • Okunma: 5240 defa

Köpeklerin Havlaması Nasıl Önlenir?

 

Bunu kabul edelim, köpekler havlar. Bazı köpeklerin havlamasının haklı bir nedeni vardır, bazılarının ise geçerli bir nedeni yoktur. Bazılarının havlaması ise ikisini de içerir. Şüphesiz, bazı köpekler havlamaya diğer köpeklerden daha eğilimlidir. Problem her zaman havlama değildir, köpeklerin bazı zamanlarda ya da istendiğinde sessiz olması gerekliliğidir. Köpek havlamasını önlemenize yardımcı olmak için, size havlama nedenlerinden bahsetmek istiyoruz.

KÖPEKLER NEDEN HAVLAR?

Köpek havlamalarının çeşitli nedenleri vardır. Başka bir hayvana uyarı vermek, alarm vermek, oyun oynamak ya da oyun oynamaya teşvik etmek, heyecanını belirtmek, tepki beklemek (hatta havlamayı komut olarak kullanmak), başka bir hayvanı ya da nesneyi uzaklaştırmak bu nedenler arasında yer almaktadır. Bazı köpekler ise sadece havlamak için havlarlar. Bazen, bu nedenlerden birkaçı aynı anda söz konusu olabilir.

Havlama, bizi tehlikeye karşı uyaran bir alarm olduğunda ya da bir hırsızı defetmemize yardımcı olduğunda onu önlemek istemeyiz. Ancak, köpeğimize havlamayı kesmesini söylediğimizde ve ortada bir neden yokken havlamasını istemediğimizde bu durumu önleyebilmeyi arzu ederiz. Bazı köpekler havlarken az bir gürültü ve rahatsızlık yaratır. Havlama içgüdüsel bir davranış olsa da, köpek sahibi bilmeden bu davranışı teşvik edebilir. Havlayan köpeğe bağırdığımızda, köpek ona katıldığımızı düşünebilir. Eğer ona sakin bir şekilde susmasını söylersek ya da ona şefkat gösterirsek, köpeğimiz yanlışlıkla havlamasından hoşlandığımızı ve bu sakin sesi havlamasına övgü olarak kabul edebilir.

HAKLI BİR NEDENDEN DOLAYI HAVLAMAK

Havlamanın farklı formları vardır. Havlamanın haklı bir neden yüzünden olup olmadığını anlamak ve neden yokken havlamayı önlemek için de birçok yaklaşım bulunmaktadır. Bunu sağlamak için, köpek sahibinin köpeğine farklı durumları yönetebilme konusunda gösterdiği güven duygusu çok önemlidir. Bu güveni kazanmak için, köpek sahibinin köpeğini ve havlama oluşturan durumları tanıması gerekmektedir. Bu sayede, köpek sahibi sakin ve kendinden emin bir liderlik sergileyebilir ve kontrolü doğru bir şekilde ele alabilir. Köpek buna karşılık verecektir çünkü sahibinin idareyi ele alacağına inanır. Köpek ile sahibinin dostluğunun en başından itibaren bu güven duygusunu sağlayacak bir bağ inşa edilmelidir. Havlamanın, köpeklerin bizimle iletişim kurmasının tek yolu olduğunu unutmayın. Bu nedenle havlamayı önlemeyi istemeyiz ancak, gerektiğinde bunu kontrol edebilmeyi isteriz. Köpeğinizin verdiği işaretleri ve iletişim vasıtalarını okumayı öğrenmeniz ilişkiniz için inanılmaz derecede önem taşımaktadır.

HAVLAMAYI NASIL DURDURABİLİRİZ?

Aşırı derecede havlama mevcutsa, bunu durdurmanın birkaç yolu bulunmaktadır. Bu konuda çeşitli adımları uygulayabilirsiniz. Seçtiğiniz adımları uygularken istikrarlı olmalısınız. Bu sizi başarıya götürecektir.

Köpeğinizin ağzını nazikçe kapayın. Diğer hayvanlara ve insanlara gösteriş yapmak için havlayan bir köpeğiniz varsa, yular kullanmak köpeğinizin ağzını kapatmanızı ve onu makul bir davranışa doğru yönlendirmenizi sağlayacaktır. Yuları ona tanıtın bu sayede yuları istekli bir şekilde kabul edecektir. İstenmeyen bir havlama başladığında, kayışı çekin. Bu eylem köpeğinizin ağzının kapanmasını sağlayacak ve onu oturmaya yönlendirecektir.

Köpeğinizin size hediye getirmesini sağlayın. Köpeğinizin ağzını kapalı tutmanızın başka bir yolu da köpeğinizi size, misafire ya da ev halkından birine “hediye” getirmeye teşvik etmektir. Basit bir şekilde anlatmak gerekirse, nesneleri taşımaktan zevk almasını desteklemektir. Nesneleri alıp getiren köpekler, doğal olarak havlayamazlar. Ancak köpeğiniz havlamaya devam ederken onun herhangi bir nesneyi almasını sağlamak, onun bu durumu havlaması için verdiğiniz bir ödül olarak algılamasına neden olabilir.

Başka bir yaklaşım ise köpeğinize komut verildiğinde havlamayı ve komut verildiğinde susmayı öğretmektir. Eğer ona ödül verecekseniz ya da sözlü olarak övecekseniz, bunu yapmadan önce köpeğinizin havlamasının bitmesinin üzerinden birkaç dakika geçmesini bekleyin. İsteyeceğiniz en son şey, havladığı için onu ödüllendirdiğinizi düşünmesi olacaktır. Havlamasını sağlamak için birinin kapı zilini çalmasını isteyebilirsiniz ya da siz de havlama sesi çıkararak onu havlamak için cesaretlendirebilirsiniz. Bu egzersiz süresince köpeğinizde tasma takılı durumda olmalıdır. Bu sayede tasmayı aniden yavaş bir biçimde çektiğinizde köpeğinizin havlamasını durdurabilirsiniz. Daha iyi bir sonuç almak için köpeğinize, kapı çaldığında havlayabileceğini ancak daha sonra sakin olması gerektiğini ve kapıda kimin olduğunu görebileceği şekilde kapının yakınında durmasını ve kapıdaki kişinin içeri girmesine izin vermesini öğretin. Bu yöntem eve etkili bir güvenlik dokunuşu verir. Köpek havladığında, sahibi “Sakin ol” dediğinde köpeğin havlamayı kesmesi köpeğin kontrol altında hissettiğini gösterir. Kapı açıldığında köpek izlemeye başlar ve tehdit olabilecek herhangi bir şey için beklemeye geçer. “Havla” komutuyla tekrar havlamaya başlar. “Havla”, “Sakin ol” ve “Otur” komutlarını öğreterek, kontrol altına alınmış ve tehdit anında uyarı vermeye hazır bir köpeğe sahip olursunuz.

Köpeğiniz havlıyorken onun konsantrasyonunu dağıtacak bir şeyler yapın. Bazı durumlarda, sözlü bir komutun etkisi oldukça yüksektir. Dikkatini dağıtmak için farklı bir sesin de etkisi olabilir. Örneğin, köpeğiniz havladığında yüksek frekanslı ses yayan bir alet kullanabilirsiniz. Bu ses köpeğinizi hoşnut etmeyecek ve havlamasını kesecektir. Bir zincir parçası, içi çakıl ya da bozuk para dolu bir teneke kutu bile işinizi görebilir.

Havlama için her zaman büyük nesneler gerekmez. Günlük nesneleri de kullanabilirsiniz. Eğer köpeğiniz yanınızda havlıyorsa, mutfak dolabını ya da çekmecesini çarparak kapatın. Çıkan gürültü köpeğinizin havlamasını bölecektir. Ancak köpeğiniz gürültüyü sizin çıkardığınızı bilmemeli. İstenmeyen havlamasının bir olay yarattığını düşünmeli. Bu uygulamayı TV izlerken, mutfakta çalışırken ya da herhangi bir iş yaparken yapın,  köpeğiniz bu durumun sizinle değil rahatsız edici havlamasından dolayı oluştuğuna inanmalıdır. Ayrıca köpeğinizin havlama türlerini anlamaya çalışın. Köpeğiniz tuvalet ihtiyacını belirtmek için de havlıyor olabilir.

Havlamayı görmezden gelmeden önce iki kez düşünün. Daha az tercih edilen bir yöntem ise havlamayı görmezden gelmek ve köpeğinizin gitmesini beklemektir. Bu yöntem kapalı mekânlarda işe yarayabilir (özellikle de yavru köpekler için). Ancak dışarıda ve geniş mekânlarda havlama kendini ödüllendirme haline gelebilir. Köpek havlamasını teşvik eden çok sayıda uyarıcı vardır. Bu nedenle, köpekler dış mekânlarda gözlemlenmeden ya da eşlik edilmeden yalnız başlarına bırakılmamalıdır. Havlamayı teşvik edebilecek durumları yönetebilmek için, kontrolünüzü ve güveninizi gösterin. Köpeğinize tasma takarak komutlarınızı pekiştirebilir ve bağırmadan ya da tedirgin olmadan kontrolünüzü sürdürebilirsiniz.

Son çarelerden bir tanesi havlama önleyen tasmalardır. Bazı havlama önleyici tasmalar ses yayar, bazıları hava ya da limon esansı püskürtür ve bazıları ise elektrikle uyarır. Bunların hepsi işe yarayabilir. Kullananlar, köpek havlamasının önlenmesinde elektrik uyarısı veren tasmaların daha başarılı olduğunu söylemektedir. Limon esansı püskürten ya da ses yayan tasmalar civardaki diğer köpeklerin havlamasıyla da harekete geçebilir. Hangi tür havlama önleyici tasmayı seçecek olursanız olun, kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışın.

Lider olun. Köpeğinizle olan ilişkinizin ve kendinize olan güvenin hem sorunları yönetme beceriniz hem de köpeğinizin size olan güveni için önemli olduğundan bahsetmiştik. Bunu, köpeğinize egzersiz yaptırarak,  onu eğiterek, onunla birlikte vakit geçirerek, ona sınırlar koyarak ve memnun edici davranışları için onu ödüllendirerek başarabilirsiniz. Kontrollü yürüyüşler, nesneleri alıp size getirmesi gibi oyunlar, yanınızda sakin bir şekilde oturmayı ya da yatmayı öğrenmesi, kafesinde sessizce durması geçerli bir nedeni olmadığında havlamayacak bir dost yaratacaktır. Bu yolla, köpeğinize ne zaman havlayabileceğini ve havlaması gerektiğini ve ne zaman sakin olması gerektiğini öğretecek 

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler