Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Köpekler Kategorisi

  • Okunma: 3701 defa

Rottweiler Hakkında

 

Son zamanlarda bu konu çok sık gündeme gelmektedir. Seçiminizi dişi bir yavru köpekten yana mı, yoksa erkek bir yavru köpekten yana mı yapmanız gerektiğini bu yazımızda açıklayacağız.

Uzun yıllardan beri, köpek sahipleri erkek köpekleri dişi köpeklere tercih ederler. Bu oran yaklaşık 2’ye 1 oranındadır diyebiliriz.

Günümüzde ise, bu trendin değiştiğini görüyoruz. Belki de sadece bir rastlantıdır, ancak araştırmalarda 4 köpek sahibinin 3’ünün dişi köpeğe sahip olduğu görülmektedir.

Rottweiler seçiminde, dişi bir yavru köpek mi yoksa erkek bir yavru köpek mi alacağınıza karar vermeden önce, tercihlerinizi belirlemelisiniz. Aslında köpek alacak kişinin köpeğin cinsiyeti üzerinde çok fazla zaman harcaması gereksizdir. Ancak şunu söyleyebiliriz ki, eğer köpeğinizi eğitmeyi ve sosyalleştirmeyi planlamıyorsanız, seçiminiz Rottweiler olmamalı. Ne dişi ne de erkek!

Cinsiyet seçimi ile ilgili doğru bilinen yanlışları listelemek işinizi biraz daha kolaylaştırabilir:

1-    Erkek köpekler davranış problemleri yaşamaya daha yatkındır.

Bunun gerçeklik payı yoktur. Doğrusu şu ki, dişi ve erkek köpekler arasında bu konuda eşitlik söz konusudur. Erken dönemde sosyalleşirler. Eğitimlere tam bir sadakat gösterirler.

Genetiğin bir payı olsa da, bu konuda asıl mesele cinsiyet değildir. Her köpeğin davranışı bireyseldir, sinir yapıları da bu şekildedir. Köpekler de insanlar gibi bireysel varlıklardır. Örneğin, köpeği bir tuvalete kapatırsanız, bir canavara dönüşecek ve iyi bir şekilde sosyalleşemeyecektir.

2-    Erkekler, dişilerden daha agresiftir.

Aslında bu madde tam olarak doğru değildir. Bunu söyleyen köpek yetiştiricileri, birisi kızıştığında ya da buna benzer bir olay yaşadığında birbiriyle kavga eden, agresif iki dişi köpeği hiç görmemişlerdir. Agresiflik durumu köpeklerin zihinsel yapısına, sinirlerine ve karakterine bağlıdır. Agresifliğin, testosteron hormonu ile alakası yoktur. Agresiflikte önemli olan köpeğe, küçük yaştan itibaren, hangi davranışın uygun, hangi davranışın uygun olmadığını öğretmektir. Eğer bunu yapmaya hevesiniz yoksa, köpek almayın.

3-    Dişiler sahiplerine erkeklerden daha bağlıdır.

Bu maddenin de yanlış olduğunu belirtmek isteriz. Bunu kanıtlayan hiçbir bilgi yoktur. Konu ev halkına geldiğinde, erkek köpekler de dişiler kadar koruyucudurlar. Dişi Rottweiler köpeklerin erkeklerle, erkek Rottweiler köpeklerin ise kadınlarla daha iyi bir bağ kurduğunu söyleyebiliriz belki. Ancak bunu doğrulayan hiçbir istatistiğe sahip değiliz.

4-    Küçük bir çocuğunuz varsa, dişi bir köpek alın.

Yanlış. Dişi köpeğin evde bebeğinize bakıcılık yaparken, erkek köpeğin arkadaşlarıyla dışarıya çıkacağını mı düşünüyorsunuz? Tabii ki hayır!

5-    Dürüst olmayan bir köpek yetiştiricisi dişi köpeğiyle ile ilgili sorunlar yaşıyorsa, dişi köpeklerin erkeklerden daha iyi olduğunu söyler.

Kesinlikle doğru olabilir. Bu, tamamen köpeği sahiplendiren kişinin karakterine kalmış bir durum.

6-    Erkek köpekler evde bölgelerini işaretler.

Evet, bu bazen doğru olabilir ancak her zaman sorun teşkil etmez. Bu durum genellikle evde birden fazla erkek köpek olduğunda, ya da eve başka erkek köpeklerin girmesine izin verdiğinizde görülür.

7-    Erkek köpeklerin eğitilmesi dişilere göre daha uzun zaman alır.

Yanlış. Eğer köpek çok zeki değilse, eğitimi normal eğitim süresinden daha uzun sürecektir. Aynı durum sahibinin zekasının sonucu da olabilmektedir.

Sizlere köpek cinsiyetiyle ilgili doğru bilinen yanlışları sunduk. Artık seçim sizin. İster dişi olsun, ister erkek, köpeğinizin sizin can yoldaşınız olacağını asla unutmayın. Cinsiyet, asla ömürlük dost seçimimizde bir kriter olamaz...

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler