Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Köpekler Kategorisi

  • Okunma: 2071 defa

En Popüler 5 Köpek Irkı

 

Dünyada adını bile bilmediğimiz çok sayıda köpek ırkı vardır şüphesiz. Ama bazı ırklar, diğerlerinin arasından sıyrılıp listenin en başına geçiyorlar. Bu köpek ırkları o kadar popüler ki, herkes bu köpekleri duymuştur, görmüştür ya da onlarla birlikte yaşamıştır. İnsanlara zihinlerinde bir köpek canlandırmalarını söyleseniz, canlandırdıkları köpek mutlaka bunlardan biri olacaktır. Dünyanın en popüler köpek ırkları köpek gösterilerinde, evlerde ve hatta birçok alanda iyi bir çalışan olarak karşımıza çıkmaktadır. Şimdi sizlere dünyadaki en popüler köpek ırklarını ve bu kadar ünlü olmalarına neden olan faktörleri sunacağız.

5.  Beagle

Beagle ırkını Shiloh filminden anımsayabilirsiniz ya da Snoopy’nin gelmiş geçmiş en ünlü Beagle ırkı olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Beagle ırklarına baktığınızda cazibeyi hemen görebilirsiniz. Bu sevimli dostlar, yavru köpek gözleri gibi şirin gözlere, sarkık kulaklara ve yumuşak bir mizaca sahiptir. Ve iyi geçinmenizi sağlayacak, oldukça arkadaş canlısı bir kişilikleri vardır. Ancak her şeyin ötesinde güçlü burunlara sahiptir. Çok iyi bir av köpeği olduklarından, av konusunda koku alma duyularına çok güvenirler. Bu köpekler günümüzde hala bu amaç için kullanılmaktadır.

Bu özelliklerin hepsi, onları havaalanlarında çalışmak için muhteşem bir tercih haline getirmektedir. Arkadaş canlısı ve sevimli olduklarından insanları korkutmazlar ve koku alma duyuları gelişmiş olduğundan, yasalara uygun olmayan maddeleri kalabalık bir havaalanında bile kolaylıkla tespit ederler. Beagle ırkının bu şekilde çalıştırılması 1984 yılında ABD Tarım Bakanlığı’nın bu köpekleri Los Angeles’a getirilen yasadışı gıda ürünlerinin tespiti için kullanmasıyla başlamıştır. Beagle köpekleri o kadar başarılı ki, günümüzde halen 20 adet uluslararası havaalanı ve ABD’ye giriş noktasını korumaktadır!

4. Poodle

Poodle yaklaşık 20 yıldır Amerika’daki en popüler ırk olma ünvanını elinde bulundurmaktadır. Bu bol tüylü dostumuzu sadece köpek gösterilerinde görenler onun ciddi ve ağırbaşlı olduğunu düşünebilirler. Ancak Poodle köpeğini iyi tanıyanlar, onun nasıl arkadaş canlısı ve sadık olabildiğini bilirler. Bugün gösteri amaçlı olan bol tüylerinin aslında önemli bir amaca hizmet ettiğini de belirtmemiz gerekiyor. Poodle ırkı, su kuşu avcılığı için yaratılmıştır. Bu köpeğin tüylerinin yer yer kesilmesi köpeğin su altındaki çöplere takılmasını önlerken, eklem ve organlarının çevresinde bulunan tüylerin uzun bırakılması köpeği soğuk suya karşı korur.

Sahip oldukları en önemli özellikleri zekâlarıdır. Sirk gösterisi hazırlayanlar Poodle köpeklerinin oyunları öğrenme yeteneğini ve tüylerinin gösteriler için görsel bir şölen olduğunu fark ettiler. Günümüzde bu ırk itaatleri ve çeviklik maharetleri ile izleyicileri büyülemeye devam etmektedir. Arkadaş canlısı doğaları ve zekâları başka köpeklerle birlikte yaşayabilmelerine izin verir. Bunun sonucu olarak da Goldendoodle gibi ırkların popülerliği artmaktadır.

3.German Shepherd

German Shepherd popülaritesinin bir kısmını Rin Tin Tin’e borçludur. Ancak German Shepherd Amerika’daki en popüler 10 köpek ırkı arasındaki yerini herhangi bir konuda eğitilebilmesiyle korumaktadır. Bu köpekler, engelli insanlara yardımcı olan kılavuz köpek olarak, polis köpeği, terapi köpeği, arama ve kurtarma köpeği, yasadışı madde arayıcı köpek ve çoban köpeği olarak çalışabilmektedir.

German Shepherd köpekleri sadıktır ve diğer köpeklerle ve insanlarla kolaylıkla arkadaş olabilmeleri için yavruyken sosyalleştirilmeleri gerekmektedir. Bu özelliği, onların harika bir bekçi köpeği olmalarını sağlamaktadır. Yaradılışları gereği şüpheci bir yapıya sahiplerdir. Eğer German Shepherd’ın evine hırsız girerse, hırsızın birkaç diş izi olmadan evden kaçabilmesi pek mümkün değildir. Bu dostumuzun zekâ, eğitilebilirlik ve güçlü itaat konularındaki namı eğitim köpeği ve arkadaş olarak tercih edilmelerine neden olmaktadır.

2. Bulldog

Bulldog belki de en eşsiz görünüme sahip köpeklerden bir tanesidir. Muhtemelen kolay fark edilebilen görünümü popülaritesini arttıran özellikler arasındadır. Tembel tutumlarına rağmen arkadaş canlısı olmaları da diğer özelliklerindendir. Bu iyi doğası onu türetildiği atalarından güçlü bir şekilde ayırmaktadır. Bulldog İngiltere’de Mastiff ırkından, boğalarla köpeklerin dövüştürülmesini içeren kanlı, vahşi bir spor için üretilmiştir. Bu spor yasa dışıydı ve Bulldog eğitim köpeği olma amacını yitirdi.

Sabırlı köpek yetiştiricileri, Bulldog ırkını üretirken ırkın en uysal, en sevecen tabiatlı üyelerini seçti. Sonuç olarak, günümüzdeki Bulldog ırkı atalarının sahip olduğu vahşi eğilimlerin hiçbirini taşımamaktadır. Kilolu ve tembel olmaya yatkındır, hırıldar, aşırı gaza sahiptir ve aşırı sıcaklığa karşı hassastır. Tüm bu negatif özellikleri, dünyanın en popüler köpek ırklarından birinin üyesi olmasını engellememektedir. Görünümleri ise hem en büyük avantajı hem de en büyük dezavantajı olabilmektedir.

  1. Labrador Retriever

Labrador Retriever Amerika’da en popüler köpek ırkıdır. Eğer daha önce bir Labrador Retriever ile karşılaştıysanız bunun nedenini kolaylıkla anlayabilirsiniz. İnanılmaz derecede arkadaş canlısı ve itaatkârdır, aileler için harika bir seçimdir ve mükemmel bir rehber köpektir. İyi huylu bir karaktere sahip olması, Labrador Retriever’ın tek olumlu özelliği değildir. Eğitim köpeği olmak için yetiştirilmişlerdir. Bu dostumuzun suyu sevdiğini anlamanız uzun sürmeyecektir. Bu nedenle kökeni, balıkçılara eşlik ettiği ve gemilerdeki işlere yardımcı olduğu Newfoundland and Labrador, Kanada’ya dayanmaktadır. İtaatkâr Labrador ağları çekebilir, halatları getirebilir ve ağdan kurtulan balığı yakalayabilir.

Labradorlar günümüzde balıkçılara yardım etmiyor olabilir. Ancak bu durum başka işlerde çalışmadıkları anlamına gelmemektedir. Labrodor Retriever köpekleri engelli kişilere rehber, terapi köpeği, arama ve kurtarma köpeği ve av rehber köpeği olarak görev alabilmektedir. Zekaları ve cana yakın tutumları ile insanlarla uyumlu bir şekilde çalışabilirler. Yetenekli olmadıkları tek iş bekçiliktir. Hırsızlara karşı bile son derece arkadaş canlısı olabilirler. Ancak sevimli yapıları ve uyumluluklarıyla en popüler köpekler listesinin ilk sırasını almayı hak etmişlerdir.  

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler