Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Köpek Türleri Kategorisi

  • Okunma: 3055 defa

Bergamasco Çoban Köpeği

Bergamasco çoban köpeği İtalya'nın Bergamo şehrinde yetiştirilen bir çoban köpeği ırkıdır. Bu cins ismini bergamo şehrinden almıştır. Tüyleri yassi makarna gibi ama kalın ve karmakarışıktır. Her türlü hava koşuluna dayanır. Yasi buyuk olanlarinin goruntusu cok guzeldir. 

İki yüzyıl önce Fenikeli tüccarlar çok tüylü bazı çoban köpeği türlerini Avrupa'ya getiriler,bunlar Maremma çoban Köpeği'nin yetiştiği Toskana'da, daha sonra Bergamasco'nun yetiştiği Kuzey İtalya'da toplandılar. Bu cins ismini Bergamasco bölgesinin vadilerinden akmıştır.

Bergamasco çoban köpeği tüyleri nedeni ile dünyanın en ilginç görünen köpek ırklarından biridir. Rasta yapılmış gibi görünen tüylü bu köpek İtalya kökenlidir ve ortaya çıkış zamanı tam olarak bilinmemekle birlikte oldukça eski bir ırk olduğu düşünülür. Asıl görevi çoban köpekliği olan Bergamasco ırkı bugün de çoban köpeği olarak kullanılmasının yanı sıra bekçi, arama kurtarma köpeği, koruma gibi farklı işlerde insanlara yardım eden ırklardan biridir.

Fiziksel özellikler

Bergamasco çoban köpeği denilince akla gelen ilk şey kendine has tüyleridir. Uzun ve karışık hatta düğümlenmiş olan tüyleri bu köpekleri soğuktan ve yağmurdan koruma işlevine sahiptir. Yani “aman bu köpeğin tüylerinin hali ne” diye düşünüp tüylerini kestirmek ya da tarayıp düğümlerini açmaya çalışmak doğru değildir. Ortalama ömrü 10-15 yıl arasında olan Bergamasco çoban köpeğinin boyu dişilerde 56-58,erkeklerde 58-65 cm, kiloysa dişilerde 28-32,erkeklerde 32-38 kg arasındadır.

Temel Özellikleri
Bergamasco, karakteri mükemmel bir köpektir. Saygılı, sadık, zeki, cesur ve çalışkandır; belleği güçlüdür. En basit hayat koşullarına kolayca uyum sağlar ve az besinle yetinebilir. Enerjik ve etkili bir efendisi varsa, doğal inatçılığının üstesinden gelinebilir.

Tüyleri kalın ve karmakarışıktır. Bu özellik onu yağmurdan ve soğuktan korur. Yılda iki kez yıkanması gerekli ve yeterlidir. Ancak yıkanırken, en güzel özelliği olan tüylerindeki düğümlerin bozulmamasına dikkat edilmelidir. 

Karakteri

Bergamasco çoban köpeği için ilginç ve sevimli bir görüntünün kusursuz bir karakter ile birleşimi demek pek de yanlış olmaz. Zira bu köpekler hem sadık, hem cesur hem akıllı ve zeki hem de gayet çalışkandır. Tüm bu özellikleri bünyesinde toplaması da tatlı görüntüsü ile birleşince ortaya çıkan köpek için kusursuz denilebilir. Ancak bir kötü özelliği de vardır; inatçılık. Ama bu özelliği doğru bir eğitim ile aşılabilir. Belleği güçlüdür. En basit hayat koşullarına kolayca uyum sağlar ve az besinle yetinebilir. Enerjik ve etkili bir efendisi varsa, doğal inatçılığının üstesinden gelinebilir. Diğer hayvanlarla dost olabilen Bergamasco çoban köpeği söz konusu çocuklar olduğundaysa harika ilişkiler kurabilir. Kısacası bu tatlı köpekler için aile köpeği tanımını da kullanabiliriz.
Bergamasco çoban köpeği yumuşak başlı ve duygusal karakteri ile de tanınıyor. Ayrıca isminde her ne kadar çoban köpeği ibaresi bulunsa da Bergamasco çoban köpekleri arama-kurtarma ve bekçilik konularında da son derece başarılılar.

Neler Yapar?

Yapısı ve karakteri mükemmel bir çoban köpeğidir. Sürüyü sever ve enerjik bir çoban köpeğidir. Her türlü hava koşuluna dayanır. Bunun yanısıra asgari bir eğitimle bekçi köpeği (özellikle fabrika ve işyerlerinde) ve muhafız olarak kullanılabilir.

Yangın, sel, deprem gibi dramatik olaylarda yardımcı olabilir. İnsana eşlik eden bir köpek olarak efendisine karşı takındığı yumuşak ve duygulu tutumla ayırt edilir. Ne var ki, apartman hayatına uyum sağlayamaz.

Bakımı

Bergamasco çoban köpeği bakımı için yılda en fazla 2 kez tüylerinin düğümlerini bozmadan yıkamak yeterlidir. Ayrıca enerjik olan bu köpeklerin yeterli egzersiz yapmalarını da sağlamak önemlidir.

Kökeni
İki yüzyıldan uzun bir süre önce Fenikeli tüccarlar, çok tüylü bazı çoban köpeklerini Avrupa'ya getirdiler. Bunlar önceleri, Maremma çoban Köpeği'nin yetiştiği Toskana'da, daha sonra Bergamasco'nun yetiştiği Kuzey İtalya'da toplandılar. Bu cins ismini Bergamasco bölgesinin vadilerinden akmıştır.

Fenikeli çoban köpekleri daha sonra Fransa ve İspanya'ya yayıldılar ve buralarda çok mükemmel cinsler haline geldiler.

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler