Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Köpekler Kategorisi

  • Okunma: 24189 defa

Köpeklerde Cilt Hastalıkları ve Tedavileri

 

Devamlı kaşınan ve yalanan bir köpeğin sesi oldukça rahatsız edici olabilir. Ancak bu kötü alışkanlıkları yüzünden köpeğinizi suçlamayın. Muhtemelen asıl suçlu cildindeki problemler. Olası nedenler parazit, alerji ve çeşitli hastalıklar arasında değişiklik gösterebilir. Köpeğinizin karşılaşabileceği bazı cilt problemlerini sizler için listeledik:

Alerjik Dermatit
Köpekler bakım ürünlerine, yiyeceklere, polen ve böcek ısırıkları gibi çevresel faktörlere alerjik reaksiyon gösterebilirler. Alerjili bir köpek durmak bilmeden kaşınabilir ve cildinde kızarıklıklar görülebilir. Kortikosteroidler kızarıklıklar için yardımcı olabilir ama en etkili tedavi köpeğin neye alerjisi olduğunu bilmek ve alerjisi olduğu şeye maruz kalmasını engellemektir. 

Maya Dermatiti
Köpeğinizin kulaklarını kaşıması, patilerini yalaması ve çiğnemesi sona ermeyecek gibi görünüyorsa veterinerinize maya dermatiti konusunda danışın. Tahriş olmuş, kaşıntılı ve bozuk renkli cilt en belirgin semptomlardır. Maya mantarları genellikle rahatça üreyebildikleri patilerde ve kulaklarda görülmektedir. Maya dermatitinin teşhisi kolaydır ve genellikle topikal kremlere iyi cevap verirler. Bazı durumlarda, veterineriniz oral ilaçlar ya da ilaçlı banyo önerebilir.

Kıl Kökü İltihabı
Yüzeysel bakteriyel kıl kökü iltihabı ciltte yaralara, şişliklere ve yara kabuklarına neden olan bir enfeksiyondur. Bu cilt anormalliklerinin kısa tüylü köpeklerde görülmesi daha kolaydır. Uzun tüylü köpeklerde ise mat tüyler ve pullanmış derinin dökülmesi belirtiler arasında yer alabilir. Kıl kökü iltihabı uyuz, alerji ya da yaralanma gibi problemlerle bağlantılı olabilmektedir. Tedavisi oral antibiyotiklerle ve antibakteriyel merhemlerle ya şampuanlarla gerçekleştirilebilir. 

İmpetigo
Bakteriyel enfeksiyonun başka bir çeşididir. Yavru köpeklerde sıklıkla görülen impetigo hastalığında, karın bölgesinde patlayıp kabuk tutabilen irinli kabartılar görülmektedir. Bu irinli kabarcıklar daha çok karnın tüysüz kısmında oluşmaktadır. İmpetigo genellikle ciddi bir vaka değildir ve topikal solüsyonlar ile tedavi edilebilmektedir. Enfeksiyonun yayıldığı ve tekrarladığı durumlar çok nadiren görülmektedir. 

Egzama
Egzama, köpeğin derisinin yağlanmasına ve kepeklenmesine neden olan bir hastalık türüdür. Bu hastalık bazen genetik olabilir. Köpeğiniz daha küçükken başlayan egzama ömür boyu sürebilir. Ancak çoğunlukla alerji ya da hormonal bozukluklar gibi tıbbi sorunlara karşı komplikasyon şeklinde meydana gelmektedir. Böyle durumlarda, altta yatan nedenin tedavi edilmesi son derece önemlidir. 

Yuvarlak Kurt
İsminin aksine, bu hastalığa kurtlar değil bir tür mantar neden olmaktadır. Genellikle köpeğin kafasında, patilerinde, kulaklarında ve ön ayaklarında gelişmektedir. Lezyonların çevresinde iltihaplanma, pullanmış deri ve tüy kaybı görülmektedir. 1 yaşından küçük köpekler bu hastalığa karşı daha dirençsizdir ve enfeksiyon kulübe içerisinde köpekler arasında hızla yayılabilmektedir. Köpek sahiplerine de bulaşabilmektedir. Bu hastalık için çeşitli anti-fungal tedaviler mevcuttur.

Tüy Dökülmesi ve Tüy Kaybı (Alopesi)
Evlerini köpeklerle paylaşan herkes köpeklerin tüy döktüğünü bilir. Dökülen tüylerin miktarının normal olup olmadığını köpeğin ırkına, yaşına ve çevresel faktörlere göre değerlendirmek gerekmektedir. Bazen stres, yetersiz beslenme ya da hastalıklar köpeğin normalden daha fazla tüy kaybetmesine neden olabilir. 1 haftadan fazla devam eden aşırı ve anormal tüy kaybı mevcutsa ya da köpeğinizde tüysüz bölgeler fark ediyorsanız, mutlaka bir veterinere danışmalısınız.

Uyuz (Maytlar)
Uyuz, mayt isimli minik parazitlerin neden olduğu bir cilt rahatsızlığıdır. Sarkoptik uyuz olarak bilinen köpeklerdeki uyuz hastalığı köpekler arasında hızla yayılabilmektedir, hatta insanlara bile bulaşabilmektedir. Ancak bu parazitler insanlarda yaşayamazlar. Belirtileri yoğun kaşıntılı, kırmızı bir cilt, yaralar ve tüy kaybıdır. Köpeğin en fazla etkilenen organları kulakları, yüzü ve bacaklarıdır. Demodeks uyuzu ise tüysüz bölgelerin, yara kabuklarının ve yaraların oluşmasına neden olmaktadır. Ancak köpekler arasında yayılması ve insanlara bulaşması söz konusu değildir. Tedavi uyuz çeşidine göre değişiklik göstermektedir. 

Pireler
Pireler her evcil hayvan sahibinin korkulu rüyasıdır. Köpeklerinizin üzerinde böceklerin kendisini göremeyebilirsiniz. Ancak pire pislikleri ve yumurtaları tüylerin arasında görülebilmektedir. Aşırı yalanma ve kaşınma, ciltte kabuklanma ve kırmızı noktalar belirtiler arasında yer alır. Yoğun pire istilası kansızlığa ve anemiye neden olabilmektedir. Bu durum köpekleri tenya gibi başka parazitlere de duyarlı hale getirebilmektedir. Topikal ve/veya oral ilaçlarla tedavisi mümkündür. Ayrıca köpeğinizin yattığı yeri ve kulübesini temizlemeniz gerekmektedir. 

Keneler
Keneler de pireler gibi kan ile beslenen dış parazitlerdir. Köpeğinizde kenenin varlığını çıplak gözle fark edebilirsiniz. Keneyi köpeğinizin derisinden doğru bir şekilde çıkarmak için, keneyi köpeğinizin derisine en yakın yerden cımbızla kavrayın ve nazik bir şekilde çekin. Hızlı ve sert bir şekilde çekmek, kenenin başının köpeğin derisinde kalmasına neden olabilir. Bu da köpeğinizin enfeksiyon kapması ile sonuçlanabilir. Keneyi alkol dolu bir kavanozda bir iki gün bekletin ve öldüğünde keneyi imha edin. Kansızlığa ve anemiye neden olmasının yanı sıra Lyme hastalığına ve diğer ciddi bakteriyel enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Eğer kenelerin yaygın olduğu bir yerde yaşıyorsanız, veterinerinizle kene kontrol yöntemleri ile görüşün. 

Renkte ya da Dokularda Değişiklikler
Bu değişiklikler metabolik ve hormonel bazı problemlerin habercisi olabilir. Eğer belirgin değişiklikler gözünüze çarpıyorsa mutlaka veterinerinizle iletişime geçmelisiniz.

Kuru ve Pullanmış Deri
Kuru ve pullanmış deri çoğu problemin sinyali olabilir. Alerji, uyuz ve diğer cilt hastalıklarının yaygın belirtisidir. Ancak sıklıkla, kuru ve pullanmış cilt ciddi bir anlam taşımaz. Dostunuzu kaliteli yiyeceklerle beslediğinizden emin olun. Bazı köpeklerin ciltleri de insanlarınki gibi kışın kuruyabilmektedir. Eğer bu durum köpeğinizi huzursuz ediyorsa, veteriner muayenesine başvurabilirsiniz. 

Akral Yalama Dermatitisi
Bu hastalık, tek bir bölgenin kompulsif ve bitmek bilmeyen bir şekilde yalanmasıyla oluşan bir cilt hastalığıdır. Genellikle alt bacakların ön kısmında gerçekleşir. Bu bölge bir türlü iyileşmez ve sonucunda oluşan acı ve kaşıntı köpeği devamlı aynı noktayı yalamaya iter. Köpeğin yalamasını engellemek için kötü tada sahip topikal solüsyonlar ve Elizabeth tasmaları işe yarayabilmektedir. 

Cilt Tümörleri
Köpeğinizin cildinde sert bir yumru fark ettiyseniz, hiç vakit kaybetmeden veterineriniz ile görüşün. Köpeklerin derilerinde kanserli tümörler gelişebilmektedir. Kanser tanısını doğrulamanın tek yolu tümöre biyopsi yapılmasıdır. Eğer yumru yeterince küçükse, veterineriniz bu yumrunun tamamen çıkartılmasını önerebilir. Yayılmamış tümörler için sadece tedavi uygulanması söz konusu olabilir. 

Sıcak Noktalar
Kırmızı, tahriş olmuş ve yangılı küçük alanlarla kendisini göstermektedir. Genellikle köpeklerin başında, kalçalarında ya da göğüs bölgesinde görülmektedir. Bu noktalara dokunulduğunda sıcak oldukları hissedilir. Bu sıcak noktalar alerjiler, böcek ısırıkları ya da aşırı yalama ve çiğneme gibi durumlar sonucunda oluşabilmektedir. Sıcak noktanın temizliği ve temeldeki nedene yönelme tedavinin en önemli parçasıdır.

Bağışıklık Sistemi Bozuklukları
Nadir olarak, iyileşmeyen cilt lezyonları ya da enfeksiyonlar köpeğinizde bağışıklık sistemi ile ilgili bozuklukları işaret ediyor olabilir. Lupus bağışıklık sistemi bozuklukları arasında en yaygın olanıdır. Bu hastalık köpekleri olduğu kadar insanları da etkilemektedir. Lupus hastalığında bağışıklık sistemi çevresindeki hücre ve dokulara saldırmaktadır. Cilt anormallikleri ve böbrek problemleri en çok görülen belirtiler arasındadır. Tedavi edilmezse, ölümcül olabilmektedir. 

Anal Kese Problemleri
Köpeklerde anüs bölgesinin iki yanında “anal kese” isimli salgı bezleri bulunmaktadır. Bu kesedeki salgılar köpeğin dışkılamasını kolaylaştırmaktadır. Ancak bazen salgının dışarı atılamadığı durumlar olmakta ve bu da anal keselerde bazı rahatsızlara yol açmaktadır. Dışarı atılamayıp kesede biriken salgılar enfeksiyona ve apseye neden olmaktadır. Köpeğin anal bölgesini ısırması ve yalaması en belirgin semptomdur. Veteriner manüel yöntemlerle anal keseleri boşaltabilmektedir. Ancak ağır vakalarda, keselerin cerrahi yöntemlerle alınması gerekebilmektedir. 

Köpeğinizi Veterinere Ne Zaman Götürmelisiniz?
Çoğu cilt problemi aciliyet arz etmez ancak problemin tedavisi için kesin bir teşhis önemlidir. Köpeğiniz aşırı derecede kaşınıyor ve yalanıyorsa ya da köpeğinizin tüylerinde ve cildinde yara, kırmızılık, renk bozukluğu ya da tüy kaybı gibi herhangi bir değişiklik fark ettiyseniz veterinerinizle iletişime geçmenizde fayda var. Teşhisi doğru konduğunda, çoğu cilt hastalığı tedaviye yanıt vermektedir. 

Kaynak: 
http://pets.webmd.com/dogs/ss/slideshow-skin-problems-in-dogs 

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler