Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Köpekler Kategorisi

  • Okunma: 15687 defa

Türkiye'de Yasaklanan Irklar

 

Öncelikle belirtmekte fayda var. Bu köpekler Dünya’nın birçok yerinde Beslenmesi Yasaklanmış Köpek Irkları olarak gözükmektedir. Bu köpekler kendi kendilerine vahşileşme eğilimi göstermemiştir, bunda maalesef biz insanların payının büyük olduğunu unutmamak gerekiyor.

Listede bulunan köpekler diğer köpeklere göre daha sert yapıda olabilir, fakat hiçbiri canavar değildir. Her köpeğin koruma güdüleri vardır ve bu cins köpeklerde koruma güdüleri diğer köpeklere göre biraz daha fazladır.

Son günlerde görsel ve yazılı basın üzerinde sıklıkla yer almaya başlayan “Pitbull” saldırıları ile ilgili olarak şikayetlerin artması üzerine harekete geçen Orman ve Su işleri bakanlığı evlerde bakılan tüm köpeklerin bulundukları ilçelerdeki belediyelere kayıt ettirilmesini zorunlu hale getirdi. Uygulamanın amacı satılması üretilmesi ve beslenmesi yasak olan bazı ırkların ve bu ırkların melezlerinin takip altına alınmasıdır. Bu uygulama hakkında şimdiye kadar herhangi bir haber duyulmamıştı. Ancak Sakarya, Akyazı Belediyesi evlerde ve bahçelerde beslenen sahipli köpeklerin belediye tarafından kayıt ettirilmesi gerektiğini ve bunun bir zorunluluk olduğunu resmen duyurdu.

Kanunda Nasıl Geçiyor?

5199 Sayılı Hayvan Hakları Koruma Kanunu’nun 14. Maddesi, hayvanlar ile ilgili yasaklardan oluşur ve 1. Bendi şu şekildedir;

Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak; takas etmek, sergilemek ve hediye etmek yasaktır.

Yani Kanun’a göre Pitbull Terrier, Japanese Tosa köpek ırklarının üretimi, bakılması, ülkemize girişi, satışı ve reklamının yapılması, takas edilmesi, sergilenmesi ve hediye edilmesi yasaktır.

Hemen vakit kaybetmeden sizler için beslenmesi yasaklanmış 10 köpek ırkı nelerdir, bunları açıklayalım.

1- Pitbull Terrier : Başta Türkiye olmak üzere birçok ülkede yasaklanmış köpek sınıfındandır. Eski savaş köpeklerinden biridir. Düşmanları ile mücadelesi ölesiye olur. İyi bir eğitim sayesinde kimin düşman olup olmadığı anlayabilecek kapasitede bir köpektir.

2- Japon Tasa Inu : Kendisinden Japon dövüş köpeği olarak bahsedilmektedir. Aile yaşantısına uygun bir ırk değildir. Sadece 1 kişi sahip görür ve diğerlerini tanımaz. Aile içersine alıştırılsa bile ailedeki kişilere kendi dediklerini yaptırmaya çalışır. O sosyalleştirilse bile diğer hayvanlarla anlaşamaz. 6 Aylık olduğu zaman kilosu 60 civarını bulabilir. Oldukca iri bir köpektir.

3- Brezilya Mastiff : Hem evde yaşayamaz hemde küçük bahçeli evlere uygun değildir. Çok geniş arazilere ihtiyaç duyan bir köpektir. Cesur ve kavgacıdır. Ne yabancı insanlarla ne de yabancı hayvanlarla anlaşamaz. Köpek şovlarında bile jüri üyeleri bu köpeğe dokunmaktan korkarlar.

4- Presa Canario : Karakteri son derece sert bir köpektir. Evcil bir köpek değildir yani canı ne isterse onu yapmak ister. Dediğiniz hiçbirşeyi yapmaz, söz dinlemez. Bu köpek Pitbull ile Mastiff kırmasıdır. Görünüşü sizi yanıltmasın son derece serttir. Bu köpek sadece Amerika’da Pitbullu suçluları yakalamak için kullanılmaktadır.

5- Dogo Argentino : Bu köpek halen ülkemizde yasaklanan bir ırktır. Türkiye’den hariç birçok ülkedede yasaklı listesindedir. Bunların başlıcaları Avustralya, Yeni Zelenda, Portekizdir. Toplam 10 civarı ülkede yasaklıdır. Bu köpek çoğunlukla köpek dövüşlerinde kullanıldığı için, yasaklanmasında bunun payı yüksektir.

6- Boerboel : Bu köpeğin kökeni Güney Afrika’ya dayanmaktadır. Bu köpeğin asıl üretim amacı, o bölgede yaşayan insanların evlerini Aslanlara ve Leoparlara karşı korumaktır. Kadın ile çocuklara çok hassas davranma özelliği bulunmaktadır.

7- Wolfdog : Bu köpeğin yasaklanmasında büyük etken genetiğiyle fazlaca oynanmasıdır. Son derece dengesizdir. Bir gün aynı Kurt gibi hareket ederken, diğer gün aynı köpek gibi hareketleri vardır. Vereceği tepkileri önceden bilmek mümkün değildir.

8- Napoliten Mastiff : Görünümü ile insanı ürküten, ancak içinde barışçıl bir tutum sergileyen bir ırktır. Romanya ile Singapur’da yasaklanan köpeklerdendir. Korkunun ne olduğunu bilmeyen, diğer hayvanlarla tek başına bırakılmaması gereken bir ırktır.

9- Bandog : Birçok ülkede dövüş köpeği olarak kullanıldığı için, beslenmesi yasaklanmış köpek ırkları arasındadır. Çok agresif yapıda olan bu köpek eğer bir tehlike sezerse havlamaz direk tehlikenin üstüne gider. İnsanların yanlış eğitimleri yüzünden, sakin yapıdaki köpekler bile maalesef sert, tehlikeli bir köpek haline gelebilmektedir.

10- Amerikan Bulldog : Ailesiyle son derece uyum içinde olmasına rağmen, bu köpek de Danimarka ve Singapur dahil, birçok ülkede yasaklıdır. Diğer köpeklere karşı cok serttir.

Uygulama bir çok yönden hem evcil hayvan sahiplerini hem de köpeklerden korkan vatandaşları rahatlatacak nitelikte. Son yıllarda caddelerde, ara sokaklarda gençlerin yada küçük yaşta çocukların ellerinde dolaşan pitbull gibi tehlikeli köpek ırkları, ne zaman nerede, neye saldıracağı belli olmayan bir hale geldi. Bazen bir sokak kedisi, bazen bir sokak köpeği pitbull tarafından parçalanıyor ve küçük yaştaki bilinçsiz sahipleri bunlardan keyif alıyor. Saldırgan nitelikte yetiştirilen bu tehlikeli köpeklerin bir insana saldırmaması için ise köpek adına hiçbir neden yok. Bu uygulama sayesinde belediyeler tarafından tüm köpek ırkları kayıt altına alınırken, hem aşı ve sağlık kontrolleri yapılmış olacak hem de yasak olan kayıt dışı köpeklerin bulunması sağlanacaktır.

5199 sayılı hayvan hakları koruma kanunu 14.maddesi 1 bendinde belirtilen cins hayvanları ve bunların melezlerini sahiplenmeye devam eden ve bu kanuna aykırı hareket edenler hakkında ise hayvan başına 4565 TL idari para cezası uygulanarak, bahse konu hayvanlara da el konulacaktır. Peki bu cezaya maruz kalmak istemeyen bilinçsiz bakıcılar ne yapacak? Eğer köpekleri ile ceza almak istemedikleri için bu köpekleri serbest bırakırlarsa, toplum içerisinde başıboş kalan bu tehlikeli köpekler nasıl toplanacak ve yakalanana kadar verebilecekleri zarar ne olacak? Bu sorular, kanundan ve uygulamadan haberi olan vatandaşları tedirgin etmeye devam ediyor...

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler