Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Köpekler Kategorisi

  • Okunma: 13050 defa

Köpekler Neden Ağlar?

Köpekler üzgün olduklarında insanlar gibi çığlık atmaz ya da sıcak ve tuzlu gözyaşları akıtmaz ve hıçkırarak ağlamazlar. Peki, köpeklerin ağladığını nasıl anlarız?

Köpekler insanların anladığı biçimde ağlamaz, ağlama sanılan sesler ile farklı şeyler anlatır.

Hayvanlar ve insanlar arasından gerçekten kuvvetli duygusal bağlar kurulabilir. Özellikle kedi ve köpek besleyen insanlar ile petleri duygusal olarak çok yakınlarşırlar. Bu nedenle çoğumuz hayvanların yaptığı bazı davranışları ya da gösterdiği bazı tepkileri insanların ki ile özdeşleştiririz, bu çok normal olmakla beraber çoğu kez gerçeği yansıtmaz. Köpekler neden ağlar sorusunun bir yanıtı yoktur, çünkü köpekler insanların anladığı biçimde ağlamazlar. 

Köpekler çeşitli sesler çıkararak isteklerini ya da duygularını dile getirirler ancak insanlarda ağlama bir duygusal boşalmadır ve köpeklerde böyle bir durum söz konusu değildir.

Ağlama sandığınız sesler bambaşka şeyler anlatıyor olabilir

Köpekler gerçekten de bazen çok acıklı sesler çıkarabilirler ve evet bu seslerin sebebi üzgün olmaları da olabilir. Peki, köpekler hangi nedenlerden dolayı üzülür ve ne zaman bunu bize belli ederler? Dediğimiz gibi köpekler havlayarak, mırıldayarak ve inleyerek biz insanlar ile iletişime geçmeye çalışırlar. Örnek vermek gerekir ise:

Mutlu olduklarını belirtmek istediklerinde,
Bir şeye kızdıklarında,
Korktuklarında,
Acı çektiklerinde ve de ilgiye muhtaç olduklarında.

Sahiplerine kuyruk sallayarak, etrafta hızlıca koşup zıplayarak ve de mırıldanarak o anda ki hislerini belli ederler.

Bunlar dışında köpekler genellikle:
Aç olduklarını belirtmek için,
Susadıkların da,
Tuvalete gitme ihtiyaçlarını belirtmek için ya da
Oyun oynamak istediklerinde, 
Evde yalnız kaldıklarında,
Bir odaya kapatıldıklarında
Dışarıya çıkmak istediklerinde ağlamaya benzer ses çıkarırlar.

Köpeklerin çıkardığı sesler ağlamaya benzeyebilir ve üzüntü de içerir. Ancak bazen de ağlama sandığımız sesler neşe ifadesidir. Birçok köpek sahibi eve geldiğinde ince sesler içeren, havlamadan çok çığlığı andıran sesler çıkarır, kimimiz bunu da ağlama olarak algılarız. Oysa bunlar köpeğin sevinç nidalarıdır, sonunda sahibi eve gelmiş, yalnız saatler bitmiş ve köpek sevgili sahibine kavuşmıştur, mutluluğunu da bu seslerle gösterir.

Canı acıyan köpek inler

Ağlama biz insanlarda sevinç ve üzüntünün yanı sıra acının da göstergesidir. Köpekler ise canları acıdığında inlerler. Sürekli ağrısı olan köpek sürekli, belirli anlarda canı yanan köpekse o anda inleyerek acısını, ağrısını gösterir.

Gözyaşı akıntısı ağlama ile karıştırılmamalı

Köpeklerin gözlerinde sürekli belirli bir miktar gözyaşı akıntısı olur ve bu göz sağlıkları için vazgeçilmezdir. Bazı köpeklerde aşırı gözyaşı akıntısı da olabilir ve bu kimi ırklar için normalken bazen de hastalık belirtisi olabilir. Bu nedenle köpeklerdeki gözyaşı akıntısını ağlama ile karıştırmamak önemlidir. Şayet köpeğinizde aşırı gözyaşı akıntısı varsa köpeği veterinere götürerek gözlerini muayene ettirmeniz en doğrusu olacaktır.

Her ne kadar köpeklerde mırıldanmak ve inlemek içgüdüsel olsa dahi, bunu zaman içerisinde öğrenebilirler. Bir köpeğin mırıldanarak ya da inleyerek sahibine sözünü geçireceğini anlaması aslında pekte uzun bir zaman almaz. Ancak köpeklerin bu davranışı zaman geçtikçe bir sorun olmaya başlar çünkü istediklerini almak için hiç durmadan havlarlar ya da mırıldanarak ev içerisindeki aile fertlerinin sabrını taşıra bilirler.

Köpeklerin bu davranışlarını düzeltmenin yolları mevcuttur:

Öncelikle bu durumu bir veteriner ile konuşun, eğer köpeğinizin sağlık sorunu varsa veterinerin vereceği ilaç ile köpeğinizi iyileştire bilirsiniz.

Eğer köpeğinizin davranış problemi varsa ( normalden daha fazla havlıyor ise ya da hep üzgün ve mırıldanıyorsa) bir köpek eğitmeninden yardım almanızda fayda var ya da veterinerden de yardım alabilirsiniz.

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler