Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Köpekler Kategorisi

  • Okunma: 1552 defa

Pozitif Köpek Eğitimi Nedir? (1. Bölüm)

Köpeğinizi eğitmenin farklı yolları olmasına rağmen bunların en önemlisi ve dikkat çekeni şüphesiz ki, profesyonel eğitimler. Ama tabi ki, bu profesyonel eğitimlerin de birçok farklı çeşidi bulunuyor. Pozitif eğitim de bu farklı profesyonel köpek eğitim metotlarından biri…

Pozitif eğitim; mantık olarak kötü davranışların cezalandırılması suretiyle ortadan kaldırılmasını sağlamak yerine, olumlu davranışları ödüllendirerek bu davranışların alışkanlık halini almasını sağlamaktır. Bu açıdan ele alındığında oldukça insani bir eğitim metodu olduğunu söylemek mümkün. Ancak ne var ki, pozitif eğitimin tamamen köpeği ödüllendirme üstüne kurulu olduğuna dair eleştiriler de yok değil. Zira bir zamandan sonra köpekler “iyi davranış istiyorsan ödülümü ver” şeklinde bir düşünce yapısı içine giriyormuş gibi görünüyor. Ödüllendirmeye endekslenen bir itaat sistemi, köpek ödül alamadığında inatlaşmaya başlamasına ve ödül olmadığında beklenen iyi davranışları da yapmamasına yol açabiliyor.

Aşağıda köpeğin evin ferdi olduğu ilk günden ilerleyen yaşlarına kadar pozitif eğitimle ilgili dikkat edilmesi gereken ve her dönem uygulanabilecek birkaç tavsiye yer alıyor.

Mutlu Dostluk İçin Eğitim Önemli!

Pozitif eğitime başlamanız için köpeğinizin 2 ayını doldurmuş olması yeterli. Bu ilk eğitim sürecinde köpek evinden ayrılmaz ve zamanının büyük bölümünü de bu alan dahilinde sahibiyle geçirir.

Ödül merkezli bir köpek eğitim metodu olan pozitif eğitimde hiçbir suretle ne psikolojik ne de fiziksel şiddete, elektrikli tasmalara veya boğmalara yer yoktur! Şiddet içeren terbiye yöntemlerinin “istisnasız” tamamının pozitif eğitimde yeri yok… Köpeğin ödülünün her zaman yiyecek olması gerekmeyen bu eğitim metodunda ödüllendirmek için bazen bir oyuncak bazen de dışarda keyifli bir gezi kullanılabilir.

İlk itaat eğitiminin hemen ardından sıra köpeğe sosyalleşme programının uygulanmasıdır. Köpeğinizin karakterinin şekillenmeye başladığı bu süreçte, hem sahibi hem de içinde yaşadığı çevreyle tamamen pozitif bir ilişki içinde olması önemli. Bu metotta verilen tüm eğitimlerin ardından köpek ödüllendirilir ve öğrenme sürecinin ardından alışkanlıkların terk edilmemesi için ödüllendirmeye de devam edilir.

Köpeğin eğitimi sırasında ilgisinin dağılması, canının sıkılması, yorulması veya farklı bir şeyler yaparak sizinle oyun oynamak istemesinden daha doğal bir şey yoktur. Bu gibi durumlarda ona kızmayın ve eğitim ortasında “asla” çok sert tepkiler vermeyin. İlgisini farklı bir yere kanalize etmeye çalışın ve eğer bunu başaramıyorsanız küçük bir ara vermekten başka çareniz olmadığını da unutmayın.

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler