Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Genel Bilgiler Kategorisi

  • Okunma: 5336 defa

Hayvan Tüyleri Zararlı mı?

Kedi ve kopek almak isteyen ailelerin aklına takılan konulardan bir tanesi de kedi veya kopek tüyünden geçebilecek herhangi bir hastalık olup olmadığıdır.

Evcil hayvanlar doğayla içiçedir, bizler kadar doğal ortamla etkileşim halindedirler. Biz nasıl kendimizi hastalıklara karşı koruyabiliyorsak, evcil dostlarımızın da rutin veteriner kontrollerini yaptırdığımız takdirde, bizlere herhangi bir parazit ya da hastalık bulaştırma riskleri yoktur.

Toplum içerisinde, evcil dostlarımızın tüyünün yutulduğu takdirde kiste neden olacağı yaygın bir inançtır. Bu tamamen geçersiz bir inançtır. Aşıları düzenli yapılmış tüylü dostlarımızın tüyleri, bizlerin saç teli kadar zararsızdır. Bu kistlere neden olabilecek bir çeşit parazit vardır. Düzenli parazit mücadelesi veteriner hekimlerce yapılan kedi veya köpekte bu parazitlerin olma şansı yoktur. Kist yapan, evcil dostunuzun tüyü değil, evcil hayvanınıza bulaşan parazit yumurtalarının ağız yoluyla alınmasıyla gerçekleşen paraziter bir hastalığın sonucudur. Bu paraziti alma ihtimali, yıkanmamış çiğ sebze veya meyve, gerekli kontrolleri yapılmamış et ve et ürünlerinde de mevcuttur.

Sonuç olarak, düzenli veteriner kontrolünde, evcil dostlarımızın gerekli bakımları yapıldığı takdirde, tehlikeli parazitleri taşıma ihtimalleri yoktur.

 

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler