Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Kemirgenler Kategorisi

 • Okunma: 2734 defa

Tavşanlar Kaç Yıl Yaşar

 
Herkes evcil hayvanının uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesini ister. Kedilerin ve köpeklerin ömrünün ne kadar olduğu, oldukça yaygın bir bilgidir. Diğer yandan tavşanlar, diğer      hayvanlar gibi ortalama bir ömre sahip olmalarına rağmen biraz daha zorlayıcıdır.
 
Yıllarca bir tavşan arkadaşınız olsun ya da sadece bir tane almayı düşünürseniz, genel olarak ne kadar yaşadıklarını öğrenmeniz ve onları sağlıklı bir şekilde büyütmeniz için gerekli  bilgiler buradadır. 

Evcil tavşanların ömrü, 8 - 12 yıl arasında değişmektedir. Vahşi doğada yaşan tavşanlar ise maksimum 3 yıl yaşarlar. Çünkü, hastalık, açlık ve vahşi yırtıcılarla uğraşmaları zordur.

Her ne kadar çeşitli tavşan ırkları olsa da, spesifik ırkların başkalarından daha uzun yaşadığını belirlemek zordur. Daha büyük ırkların genellikle küçük tavşanlardan daha kısa bir ömrü vardır.

Genel olarak, tavşanlar, özel eğitimli veteriner hekimlerin ve tavşanların nasıl yaşaması gerektiği ve ne yemeli gerektiği hakkında daha iyi bilgi sahibi olmaları sayesinde artık daha   uzun yaşıyorlar.

Tavşanlar, göründükleri kadar az bakım gerektirmezler ve bir tavşanın uzun ömürlülüğü, bir sahibinin onlara ne kadar iyi baktığına bağlıdır. Tavşanınızın uzun bir yaşam sürmesine   yardımcı olacak ipuçlarının birçoğu dört önemli alana ayrılır:

1. Gıda: Bir tavşanın diyetinin çoğunluğu saman olmalı, Charland, geçmişte popüler olan ticari peletler değil. Tavşanlar, endif ve lahana gibi yapraklı yeşilliklerle dolu yüksek lifli bir   diyete ihtiyaç duyarlar. Öğünler, dikkatli bir şekilde verilmelidir (ve bakkal dükkanında renkli bir kutu almadan önce iki kez düşünün). Ara sıra bir ikram olarak nane veya bir dilim    havuç veya meyve önerilir.

2. Yaşam Alanı : Tavşanlar, korumalı bir oda veya büyük bir yuvaya sahip olmak zorundadır. 1.6 metrekarelik bir alan yeterlidir. Tavşanın evinizde serbestçe dolaşmasına izin       vermeden önce, tüm kabloları kapatın, alt raflardaki kitapları taşıyın ve herhangi bir özel mobilyaya erişmediğinden emin olun. Tavşanların zıplayabileceğini bilin ancak, geri atlarken, kendilerini incitebileceklerinden dolayı, bundan kaçının. Tavşanı içeride tutmak da anahtardır. Yaban tavşanlarının dışarıda yaşadığı doğru olsa da, genellikle evcil tavşanlardan daha azyaşarlar. 

3. Veterinerlik bakımı: Günümüzde tavşanların daha uzun yaşamak için bir sebebi de , veteriner hekimlerin kendileri hakkında daha çok şey bilmeleri ve birçoğunun tavşanlar için özeleğitim almalarıdır. Tavşanınızı aldığınız anda veterinere götürmeniz ve görünür sağlık sorunları yoksa bile yılda bir kez check-up yaptırmanızı önerilmektedir. Sık veteriner ziyaretleri, özellikle küçük tavşanlarda hızlı bir şekilde meydana gelen değişiklikleri tespit etmek için önemlidir Kısırlaştırma, dişilerde, rahim ve meme kanserini riskini ortadan kaldırarark, yaşamsüresini uzatır. 

4. Oyuncak ve zihinsel uyarım: Tavşanlar, oyuncaklarla oynarken, kolayca sıkılabilirler. Eğer zihinsel olarak uyarılmadıysa, tavşanlar, halılarınızda delikler yapabilir veya süpürgelerinizi çiğneyebilir. Mümkün oldukça, tavşanınıza yeni oyuncaklar yapın veya alın. Oyuncakların mutlaka mağazadan satın alınması gerekmez: Bir tavşan için bir karton tuvalet kağıdı da inanılmaz bir oyuncak olabilir. 
Genel olarak, tavşanınızı doğru gözlemlemek, rutinlerine hakim olmak, bir terslik farkettiğinizde veterinerinize danışmak, yaşam süresini uzatacaktır. Tavşanlar, hastalıklarını saklama eğiliminde olurlar. Bu yüzden, tavşanınızda bir şeylerin iyi gitmediğini farkederseniz, bu uzun süredir zaten iyi gitmiyordur demektir. Acilen veterinerinize danışmakta fayda vardır.

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


 • bilgi@petsinlife.com
 • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
  Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
  34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler