Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Kemirgenler Kategorisi

  • Okunma: 2615 defa

Tavşanlara Tuvalet Eğitimi Verilir mi?

 

Tavşan bakmak isteyenlerin aklındaki en büyük sorulardan biri budur aslında.. 

Evde tavşan besleyenlerin düşündükleri ilk konu tavşanlara tuvalet eğitimi verilebilir mi konusudur. Diğer pek çok evcil hayvanda olduğu gibi tavşanlara da tuvalet eğitimi verilebilir. Tavşanlar tuvalet eğitimi alabilen tuvalet terbiyesine sahip olabilen çok az evcil hayvandan biridir. Bilindiği üzere otobur hayvanlardır. Bu sebepten dolayı az ama sürekli beslenirler. Evde tavşan besleyenlerin bileceği gibi 1-2 ısırık alan tavşan 30-45 dk sonra tekrar 1-2 ısırık alır. Aynı zamanda metebolizması sürekli dışkılayan bir yapıdadır. Su içerler elbette, bunun yanında yeşilliklerden su ihtiyaçlarının bir bölümünü de karşılarlar. Bu sebepten dolayı sağlıklı bir tavşan yetiştiriciliği için tavşanınızın yanında bir adet su kabı olması tavsiye edilmektedir.

Tavşanlarda Tuvalet Eğitimi:

Tavşanlar yaratılış itibariyle temiz hayvanlardır. Tuvalet alışkanlığı geliştirmesi çok kolaydır çünkü çişlerini hep aynı yere yapmayı tercih ederler. Bu içgüdüsel bir harekettir ve çişlerini yaptıkları yeri güvendikleri ve düşmanların onları çiş kokularından bulamayacağı bir yer olarak algılarlar.

Bulundukları odada veya kafeste bir tuvalet kutusu bulunması gerekir. Sağlam bir plastik tas bu iş için yeterlidir. Ancak bundan önce değinmek istediğimiz başka bir konu daha var. Tavşanlarda sindirim nasıldır!!

Tavşanlar iki tür kaka yaparlar. Bunlardan bir tanesi küçük tanecikler halinde yapılan kakadır. Evet, bu meşhur “tavşan boku gibi, ne kokar ne bulaşır” sözüne konu olan meşhur kakadır. Tavşanın boyuna göre ufak misketler gibi görünürler ve hakikaten ne kokan ne bulaşırlar. Büyük bir kısmını tuvaletine yapar ama evinin etrafına da birkaç tane bırakabilir. Gün içinde sürekli üretim halindedirler ve gezdikleri yerlerde minik kakalarını bırakabilirler. Kemirme alışkanlıkları gibi bu huyları da 1 yaşlarından sonra azalıyor.

Diğer tür kaka ise yumuşak kakadır (Cecotropes). Bunu günde bir defa yaparlar ve bunu yaptıktan sonra tekrar yemeleri gerekmektedir. Yumuşak kaka tavşan için çok önemli besinler içerir ve bu geri yememesi halinde gıdasını almamış olur. Çoğunlukla yumuşak kakalarını direkt olarak arkalarından yalayarak aldıkları için ortalıkta yumuşak kakaya hiç rast gelmezseniz merak etmeyin.

Tavşanlar çok fazla yeşillik ve sebze yediklerinde ishal olabilirler. Bu yukarıda bahsettiğim yumuşak kakadan farklıdır ve tavşanlar bunu tekrardan yemezler. Bu durumlarda sebzeyi kesip kuru ot, saman ve kuru mamaya geçmek gerekir. İshal bir iki gün içinde durmazsa hemen veterinere götürmekte yarar var.

Tavşanlar tuvalet ihtiyaçlarını genellikle yuvalarına veya güvenilir hissettikleri noktaya yaparlar. Bu sebepten dolayı tuvalet kabı kullanmanız halinde temizlik ve hijyen olanakları arttırlılabilir.

Tavşan Tuvalet Kabı Seçimi; Plastik bir kabı tuvalet kabı olarak kullanabilirsiniz. Plastik aynı zamanda temizleme açısından da sizin için kolay olacaktır. Tavşanın tuvalet kabının içine temiz bir gazete veya kağıt havlu yerleştirmenizi öneririm. Yoksa tavşanın ayaklarına idrar bulaşır ise evde gezdiği zaman çirkin bir koku yayabilir. Önemi baştan alırsanız koku ile karşılaşmassınız. Tavşanın aynı yere(istediğiniz tuvalet kabına) tuvaletini yapmasını sağlamak için daha önce idrarını yaptığı yeri bularak kağıt havluyabir kaç damla idrarını ıslatın. İdrar ile ıslanan kağıt havluyu tuvalet kabının içine bırakınız. Daha sonra ilk tuvaletini yaptığı yeri temizleyerek kokunun kokunun gitmesini sağlayınız. Burada amacımız tavşanın kendi kokusunun sadece istediğimiz tuvalet kabında kalmasını sağlamaktır. Kısaca tavşanımızı istediğimiz yere yani tuvalet kabına tuvaletini yapması için yönlendirmiş oluyoruz. 

Olayın mantığı aslında şudur.

İdrarı ile ıslattığımız kağıt havluyu tuvalet kabına koyup tuvaletini yaptığı yeri temizliyoruz. İşte bu kadar basit. Belirtmek gerekir ki; tavşana tuvalet kabına alıştırırken farklı yerlere tuvaletini yapmayı sürdürebilir. Bu yüzden tavşanınıza kızmayın yada sakın eziyet etmeyiniz. Çünkü tavşanınıza kızdıkça heyecanlanan tavşanınız daha fazla tuvalet yapma eğilimi gösterir. Tavşanın tuvalet eğitimini öğrenme ve tuvalete alışkanlığı orayı kullanma eğitimi 1 ile 3 ay gibi bir süre içeridinde gerçekleşmektedir Bu yüzden biraz sabırlı olmanız ve şefkat göstermeniz gerekmektedir. 1 yaşına kadar uzayabilir bu durum. Sadece biraz ilgi ile tavşanınızın tuvalet kabını öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Tuvalet kutusu hakkında tavsiyeler:

-- Kutunun yerini değiştirmeyin
-- İçine kedi tuvaletlerinde kullanılan kokulu talaşlardan veya kumlardan koymayın, koku tavşanı şaşırtacak ve çişini başka yere yapmak isteyecektir. Ayrıca ince talaş ve kumların tavşanın sindirim sistemini bloke ettiği ve ölümüne yol açabileceği söyleniyor. 
-- Kutu içine gazete kağıdı yerleştirmek yeterlidir. Gazete kağıdı üzerine kağıt havlu da koyabilirsiniz. Gazete kağıdı üzerindeki boyalardan dolayı sağlık riski taşımaktadır ama emicilik olarak yeterlidir. 
-- Kutunun içindeki kağıdı her gün değiştirmek gerekir, yoksa oluşan koku sorun yaratabilir
-- Kutuyu arada yıkarken asla ağır kimyasallar kullanmayın
-- Tavşanlar temiz hayvanlardır ve tuvaletini değiştirmezseniz rahatsız olup tuvaletin etrafını kullanması muhtemeldir

Tuvalet alışkanlığı olmayan bir tavşanı nasıl alıştırırız ?

Tavşanlara tuvalet alışkanlığı kazandırmak çok kolaydır. Bu işin anahtarı da birkaç günlük gözlem ve deneme yanılma yöntemidir. Bu sırada dikkat edilecek bir nokta tuvalet alışkanlığı kazanana kadar tavşanın bildiği ve hep bulunduğu mekanlarda tutulması ve fazla yer değiştirilmemesidir. 

Tavşan nereye tuvaletini yapmak istediğine kendi karar verecek ve size bunu gösterecektir. Kutusunu buraya yerleştirince kendiliğinden kutuyu kullanmaya başlayacaktır. Bundan sonra yukarıda bulunan tavsiyelere uyarak tuvalet işini kolay bir şekilde halledebilirsiniz.

Eğer arada ufak kazalar olursa:
Sakın kızıp bağırmayın ve çişleri hemen temizleyin. Eğer çiş yapılmış bölümü hemen silip kokuyu yok etmezseniz o noktaya tekrar çişini yapabilir.

Veterinerden tuvalet eğitimi ile ilgili tavsiyeler:

Veteriner Hekim İlgar Bey'in yazıp gönderdiği bu yazıyı da buraya eklemek istiyoruz, çünkü çok güzel noktalara değinmiş. Özetle:

"Tavşanlarda tuvalet eğitimi olur mu acaba diye bir çok kişi düşünebilir. Evet böyle bir eğitim verebilmek mümkün. Öncelikle burada tavşanımızın yaşı da önem kazanıyor. Tavşanlar 3 aylıktan önce aldıkları eğitimleri tam alamıyorlar. Yani iyi bir eğitimin verilebilmesi için tavşanımızın 3 aylık bir yaşı geçmesi gerekiyor. Bu yaştan önce tabii alıştırmalara devam etmeliyiz. Ama eğitimin sonuçlarını 3 aylık bir yaştan sonra alabiliriz. 

Tavşanlara tuvalet eğitimi verirken bilmemiz gereken bazı şeyler var. Tavşanlar stres olduklarında dışkılama eğilimi göstermektedirler. Onu kafesinin dışındayken fazla strese sokmamalıyız. Bize alışması için zaman tanımalıyız. Özellikle başlangıçta bize gelmekten, kucağa alınmaktan hoşlanmayabilirler. Bu yüzden o bize gelmeden, kucağımıza çıkmayı kendi istemeden onu zorlamamalıyız. Bir süre sonra zaten kendisi bize gelmeye çalışacaktır. Aksini yaptığımız sürece tavşanımız strese girecek ve olduğu bölgeye dışkılamaya çalışacaktır. 

Normalde tavşanlar kafeslerinde bir bölgeye tuvaletlerini yapma eğilimindedirler. Ona bir tuvalet kabı aldıktan sonra içine bir miktar talaş koymalısınız. Daha sonra kafesinin içindeki dışkıları bu kaba koyun. ayrıca bir kısım talaşı da idrarı ile ıslatarak bu tuvalet kabının içine koyun. Bu uygulamayı tuvalet kabına yapıncaya kadar uygulamalısınız. Tavşanınız ilk olarak size geldiğinde tuvalet eğitimini tam almadıkça, kafesinin dışarısında fazla dolaşmasına izin vermeyin. Mesela günlük olarak kafesinin kapısını açık bırakın 1-2 saat, kafesinden dışarı çıkması içinde onu zorlamayın, bırakın o istediği zaman dışarı çıksın. 

Tavşanınızın kafesinde de yemliği biraz yüksek bir yere takın. Yoksa tuvaletini bu kaba yapma eğilimine girebilir. Eğer tuvaletini buraya yapmaya başladı ise, bu kabı tuvalet kabı olarak kullanmaya devam edin. yem koymak için başka bir kap kullanmaya başlayın." 

Tavşanlar Kendi Dışkılarını Yer mi? 

Yukarıda kısaca değinmiştik. Önemli olacağı için detayları tekrar belirtmeyi istiyoruz.:

Tavşanlar çok nadir olarak küçük katı yuvarlak dışkılarını yerler. Çünkü bu siyah toplar vitamin yönünder aşırı derecede zengindir. İlk cümlede belirtildiği gibi nadir olarak bir yada 2 tane yedikleri gözlemlenebilir. Bu bir hastalık yada sorun değildir. Tavşanlar metebolizmaları gereği tam olarak sindiremedikler, besinleri bu şekilde tekrar vücuda alarak kullanırlar. Tavşanınız için endişe etmenize gerek yok Önemli Not: Bu durum bazen karşılaşılan nadir bir durumdur. Bunu engellemeye veya tavşanınıza zorla kendi dışkısını yedirmeye çalışmayın.

Kaynak Linki : http://tavsanlar.net/tavsan-bakimi-hakkinda-bilgi/tavsanlara-tuvalet-egitimi-verme

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler