Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Kemirgenler Kategorisi

  • Okunma: 10371 defa

Tavşan Besleyenler Dikkat

 

Tavşanlar, her ne kadar güçlü canlılar olsa da, çeşitli hastalıklara yakalanabilirler. Hastalıklara yakalanmalarının nedenleri olarak; yaşadıkları ortamın (kafesin) temiz olmaması, sağlıksız beslenme, yetersiz su alımı ve yetersiz egzersiz sayılabilir.

Tavşan hastalıkları çok çeşitli olmasına rağmen, tavşanlara özel ve sıkça rastlanan rahatsızlıklar bulunmaktadır. Anlatacağımız hastalıkların belirtilerini gördüğünüz tavşanların veteriner kontrolüne götürülmesi gerekir. Bilinçsiz olarak ilaç kullanılmasından kaçınmak gerekir. Tavşanların hastalanmasında en büyük neden stres olarak görülmektedir. Onlara uygun yaşam alanları oluşturmak, beslenmeyi sağlamak, kemirmeleri için uygun materyaller verilmesi gerekir. Hasta olanlarla sağlıklı olanların ayrı tutulması önerilir. Parazit tedavilerinin de yaptırılması hastalıklar açısından koruyucu olacaktır.

Tavşanınızın bitkin ve hareketsiz olması hasta olduğuna işaret olabilir. Bununla beraber uzun bir süre yemek yememesi, nefes alış-verişinde zorluk, ishal ve kabızlık da Tavşanın sağlıksız olduğunun göstergesidir. Hastalık durumunda, çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Tavşan‘ın, veterinere de götürülerek kontrol ettirilmesi gerekir. 6-7 haftadan itibaren çeşitli aşıların yaptırılması da uygun olacaktır.

I) Tavşanlarda belki de en çok görülen hastalıkların başında “diş hastalıkları” gelmektedir. Bu hastalık genetik bazı etkenlerden dolayı oluşabileceği gibi, diş sağlığına zarar verebilecek besinlerden dolayı da kaynaklanabilmektedir. Tavşanların dişleri, aynı Hamsterlar gibi sürekli olarak büyür. Bu büyüme bir aşamadan sonra çeşitli sorunlara neden olur. Dişlerin boyutunu belirli bir oranda tutabilmek için, Tavşanlara dişlerini törpüleyebileceği havuç gibi sert gıdalar verilmelidir.

2) İdrar yolu hastalıkları, kendisini kanlı idrar ile gösterir. İdrar yapmada zorlanma ve kan gelmesi gibi olumsuz durumlar, ciddi sağlık sorunlarına işarettir. Bol yeşillik ve taze su ile bu hastalığın önüne geçilebilir.

3) Dışkısının sulu ve ishal gibi olması, aşırı karbonhidrat alımından kaynaklanır. Bunun çözümü için yeşillik ve kuru ot ağırlıklı bir beslenmeye geçmek gerekir.

4) Özellikle sıcak yaz aylarında, Tavşanları güneşte ya da aşırı sıcak bir ortamda bırakmamak gerekir. Tavşanlar, sıcağa ve soğuya fazlasıyla duyarlıdırlar. Uzun bir müddet sıcakta kalan küçük dostlarımız, bir süre sonra zor nefes almaya başlayarak yere yığılabilir. Bu durumda yapılacak olan tek şey ise Tavşana bol su vererek, serin bir ortama almaktır.

5) Solunumda zorluk çeken bir Tavşan sulu gözler ve zor nefes alış ile kendisini gösterir. Solunum alışverişinde kaynaklanan problemler, aşırı sıcak ve nem, kötü kokular, yetersiz havalandırmadan dolayı kaynaklanır. Bazı oda spreyleri ve deodorantlar da Tavşanlara bu yönde zarar verebilmektedir.

6) Tavşanlar, pek görülmemekle beraber tüylerini yutarak mide tıkanması geçirebilirler. Tüy topları sindirim sistemini tıkayarak Tavşanın yeme-içmeden kesilmesine yol açar. Bu hastalık, yemek yemeyen Tavşanları, güçsüzleşerek ölüme kadar götürebilir. Mide tıkanmasını önlemenin yolu ise iyi bir beslenmeden geçer. Hazır mamalar, peletler ve baklagiller; bol karbonhidrat ve lif içerdiğinden dolayı, aşırı tüketildiğinde bu hastalığa neden olabilir. Bu nedenle bol yeşillik ve kuru ot ağırlıklı bir beslenme tercih edilmelidir. Tavşanlar, düzenli olarak tarandıklarında fazla tüy dökmezler. Tüy dökmedikleri zaman ise hastalığın görülme olasılığı sıfıra iner.

7) Kulak uyuzu: Yaygın görülen hastalıkların başında gelen kulak uyuzunun sebebi Psoroptes cuniculi'dir. Tavşanların birbiri ile temasıyla bulaşır. Kulakta tahriş, kabuklanma ve sulanmaya sebep olan bir hastalıktır. Kulakta başlayarak yukarıya doğru yayılım gösterir. Kulaklarda gri beyaz akıntılar, deride kızarıklık ve ağrı görülür. Kaşıntı, huzursuzluk, başı ve kulakları sallamak ta hastalığın belirtileri arasındadır. Kulakları ısırma ve kalınlaşma görülebilir. Tedavi edilmediğinde orta kulak ve sinir sistemi etkilenerek, diğer bölgelere uyuz yayılımı gösterir.

8) Pastörellozis hastalığı: Stresin ortaya çıkardığı hastalık, Pasteurella bakterileri sebebiyle oluşur. Direkt temas halinde, solunum yoluyla veya aynı malzemeleri kullanmakla diğer tavşanlara da bulaşır. Hastalıklı anne tavşanlar doğumdan sonra yavruların da hastalanmasına sebep olur. Bazı tavşanlar bu hastalığın taşıyıcısıdır. Vücuda giren bakteriler kan ya da lenf yollarıyla bütün vücuda yayılarak, birçok organda belirtiler gösterir. Hızlı seyrettiğinde ani ölümlere sebep olan, yavaş seyirlerde ise vücutta iltihaplanmalara neden olan bir hastalıktır. Burunlarını patileriyle temizlediklerinden iç kısımları nemli ve tüylerde yapışıklık oluşur. Akciğerlere yerleşen bakteriler solunum güçlüğüne, üreme organlarına yerleşirse kısırlık gelişir.

9) Tyzzer's hastalığı: İshal ile seyreden hastalık, sıvı kaybı sebebiyle ölüme neden olur. Başlangıçta belirti veremeyen hastalık bulaşıcıdır. Yavrularda daha sık görülür. Tedavi edilmeyen hayvanlar 1-2 gün içerisinde ölürler. Sütten kesilen tavşanları stresten uzak tutmak, ısıyı ayarlamak, temizliğe dikkat etmek faydalı olacaktır. Hasta olanları sağlıklı olanlardan ayırmak önemlidir.

10) Treponematozis hastalığı: Çiftleşme zamanında temasla ve anneden yavruya temas yoluyla geçen bir hastalıktır. Cinsel bölgelerde, deride, gözlerde, burunda, göz kapaklarında ve dudaklarda yaralar ve kabuklanmalar görülür. Hayvanlarda kısırlık ve ölüm riski oluşturur.

11) Viral hemorajik sendrom: Genelliklikle ölümle seyreden hastalık bulaşıcı özelliktedir. 2 yaşın altındaki hayvanlar hastalığa direnç gösterirken, 2 yaşın üstündekilerde hızlı gelişim gösterir. Hastalarda burunda kanlı ve köpüklü akıntı meydana getirir. Ölmeden önce tavşanlar hızla dönerek tepki gösterirler.

12) Mikzomatozis hastalığı: Viral kökenli hastalık genellikle ölümle sonuçlanır. Hastalık pire, sivrisinek ile temas eden tavşanlara bulaşır. Gözden akıntıyla belirti veren tavşanlarda iştahsızlık ve durgunluk ta gözlenir. Ateşi yükselen hayvanlar 2 günde ölürler. Bu süreyi atlatanlarda ödemler gelişeceğinden birkaç hafta sonra yine ölümle karşı karşıya kalınacaktır.

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler