Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Kemirgenler Kategorisi

  • Okunma: 2304 defa

Hamster Bakım Rehberi

 

Hamsterlar siz hayvanseverler için çok iyi bir dost olacaktır. Bağımsız bir karaktere sahip olan hamsterlar, bir o kadar da sevecen hayvanlardır. Gece hayatları aktif olan kişiler için son derece uygun bir seçim olacaktır. 

Hamsterlar gece aktif olan, küçük ve sevimli hayvanlardır. Farelerin aksine, hamsterlar grup halinde olmaktan hoşlanmazlar. Hamsterlar gün boyu uyumayı çok severler ve geceleri ağır aerobik çalışmalar yapmaya bayılırlar. Eğer siz de gececi bir yapıdaysanız, hamster sizin için iyi bir arkadaş olabilir. Bakımları son derece kolaydır ve arkadaş canlısıdırlar. Çok fazla koku oluşturmazlar.

Gerekli Ekipmanlar
Hamsterlar için plastik tabanlı kafesler idealdir. Yatağın rahatlıkla sığması için, plastik taban birkaç santimetre derinliğe sahip olmalıdır. Kafes, iyi bir havalandırmaya izin vermelidir. Bu çok önemli bir noktadır. Çünkü hamsterlar sıcağa duyarlıdır. 22C’nin üzerindeki sıcaklık hamster sağlığı için çok risklidir. Çok sıcak günlerde, yatağının yanına bir buz parçası koymanız sevimli dostunuzun sağlığı için faydalı olacaktır. 

Hamsterınız ayrıca, bir hamster çarkına da ihtiyaç duyar. Hamster çarkının dostunuz için yeterli büyüklükte olmasına dikkat edin. Eğer hamsterınız, çarkı kullanırken sırtı eğriliyorsa, çark oldukça küçük demektir. Katı plastik çarklar, klasik tel çarklardan daha güvenlidir. 

Kafesin bir köşesine suluk ve bir çift seramik yemek kabı koymanız yeterli olacaktır.

Hamsterınızın kafes tabanı için, çok sayıda malzeme seçeneğiniz bulunmaktadır. Topaklanan kumlardan ve yumuşak ağaç talaşlardan kaçının. Topaklanan kumlar sindirim problemlerine neden olabilir. Çam ve sedir gibi ağaçların yağları ise solunum problemlerine yol açabilmektedir. Kağıt parçaları, hamsterınız için en güvenilir seçim olacaktır. 

Hamsterlar saklanacak bir yer bulduklarında çok mutlu olurlar. Onlara bu imkanı sağlayacak hamster evleri mevcuttur.

Egzersiz
Hamsterler çarkta yaptıkları egzersizleriyle tanınan hayvanlardır. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi, bu çark, sevimli dostlarınız egzersiz yaparken sırtlarında eğilmelerine neden olmayacak kadar büyük olmalıdır. Ayrıca hamster çarkı, sert plastik malzemeden oluşmalıdır. Klasik tel çarklar hamsterınızda yaralanmalara sebep olabileceği için tehlikelidir.

Beslenme
Bol bol taze çimen samanı, az miktarda çekirdek karışımı, biraz taze sebze ve arada bir vereceğiniz ödüller hamsterınızın doğru beslenmesi ve sağlıklı olması için yeterli olacaktır. Meyve dilimleri ise hamsterınız için, saatlerce sürecek kemirme zevki sağlayacaktır. Bu kemirme zevki dişlerinin sağlığı için de son derece gereklidir. 

Hamsterlar yiyeceklerini depolamayı severler. Bu yüzden hamsterınızın ne kadar yediğini genellikle anlayamayabilirsiniz. Taze sebze kalıntıları, özellikle sıcak havalarda, hemen kokmaya başlayacaktır. Bu nedenle, kafesi temizlerken, sebze kalıntılarını da atmaya özen göstermelisiniz.

Her hayvanda geçerli olduğu gibi, temiz ve taze su, son derece hayatidir.

Bakım
Hamsterlar genellikle kendi bakımlarını iyi bir şekilde gerçekleştirirler. Eğer minik dostunuz uzun tüylüyse, ona yumuşak bir fırçayla yardımcı olabilirsiniz. 

Ev Ortamı
Hamsterlar için sağlayacağınız ev ortamı ile ilgili unutmamanız gereken tek şey, hamsterların geceleri aktif olmalarıdır. Hamsterlar geceleri aktiftir ve gün boyunca uyurlar.
Ayrıca, hamsterlar av hayvanlarıdır. Bu yüzden, diğer hayvanları kafesten uzak tutmalısınız. 

Eğitim
Hamsterınızın çok fazla eğitime ihtiyacı yoktur. Hamsterınızı nazikçe elinize alabilirsiniz. Gün boyunca uyumasına izin verin. Arkadaş canlısı ve sevecen bir dosta sahip olmanız için tek yapmanız gereken bu!

Hangi Adımları İzlemelisiniz?
Bu küçük kemirgenlerin sizin için doğru bir seçim olduğunu mu düşünüyorsunuz? O zaman sizin için sıradaki adım, bir hamster evi almak ve ihtiyacı olan şartları sağlamaktır. Sonra da kemirgen hayvanların tedavisinde uzman bir veteriner bulmalısınız. 

Kaynak:  https://www.lovethatpet.com/small-pets/hamsters/

 

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler