Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Kediler Kategorisi

 • Okunma: 2345 defa

Kediler Kaç Yıl Yaşar

Bir kedinin ömrü ile ilgili gerçekler nelerdir? Ortalama kedi ömrü hakkında araştırma yaptık ve ihtiyacınız olan tüm bilgileri size sunmaya hazırız. Kedilerin yaşam sürelerinin,çevre,   beslenme ve sağlık gibi çeşitli koşullara bağlı olduğunu söyleyebiliriz. “Kediler ne kadar yaşar?” genel sorusundan bilinen en eski yaşayan kedinin yaş ortalamasına,dışardaki kedilerin yaş ortalamasına kadar her şey hakkında size bilgi vereceğiz. .
Kediler ne kadar yaşar? Çevre, bakım, sağlık ve kedinin kısırlaştırılıp kısırlaştırılmadığı gibi  faktörler bir kedinin yaşam süresini etkiler.  Sterilizasyon önemli bir faktör olabilir.       Kısırlaştırma, bir kedinin üreme sistemini yaşlılıkta etkileyebilecek hastalıklar geliştirme riskini ortadan kaldırır. Günümüzdeki  tıbbi ilerlemeler ve sağlıklı beslenme ile, kedilerin 20   yaşına kadar yaşayabildiği gözlemlenmiştir.  Ortalama evcil kedi ömrü 15,1 yıla çıkmaktadır.
Kedi ırkı, “Kediler ne kadar yaşar?” Sorusunu cevaplamaya gelince kesinlikle bir faktördür. Her kedi ırkının ömrünü listeleyebilirdik, ama bu liste çok uzun sürecektir. Araştırmamız,  melez kedilerin genel olarak daha dayanıklı olduklarını ve safkan kedilerden daha uzun yaşadıklarını göstermektedir. 
Evcil Kedilerin Yaşam Süresi
Yapılan araştırmalar, evde yaşayan kedilerin, sokak kedilerinden 3 kat daha uzun yaşadığı tespit edilmiştir. Evcil kedilerin, aşıları düzenli yapılır, kaliteli mamalarla beslenirler,       kısırlaştırılmış olurlar, sokaklardaki stres ve tehlikelerden uzakta kalırlar. 
Evcil kedilerin karşılaşacağı en büyük problem, hareketsizlikten kaynaklanan obezite olabilir. Bilinçli kedi sahipleri, bu durumu önlemek için, kedileri ile düzenli olarak oynarlar, onları hareket ettirirler.
Sokak Kedilerinin Yaşam Süresi
Sokaklardaki kedilerin, yaşadığı zorluklar, yiyecek bulma çabası ve her türlü tehlikeye açık olmaları, yaşam sürelerini kısaltır maalesef. Metropoldeki sokak kedilerin karşılaşacakları   tehlikeler fazla olurken, köy ve kasabalarda yaşayan kedilerin ortamı nispeten daha güvenlidir. 
Sokak kedileri, düzenli olarak aşılanmadıkları için, hastalıklara karşı savunmasızdır. Ayrıca, kendi aralarında kavgaya tutuşabilirler, bu da yaralanmalarına neden olur. Sokaklarda    yaşayan kedilerin ortalama yaşam süresi, 5 yıldır. 
Şimdiye kadar yaşayan en yaşlı kedi 38 yaş ile Teksas’da tespit edilmiştir. 23 yaşından büyük kediler, Guinnes Rekorlar Kitabına girmeye adaydır…

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


 • bilgi@petsinlife.com
 • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
  Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
  34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler