Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Kediler Kategorisi

 • Okunma: 2453 defa

Dişi Kedi mi, Erkek Kedi mi?

 
Doğru ya da yanlış cevabı olmayan bir sorudur kedileri cinsiyetine göre seçmek, her cinsiyetin artıları ve eksileri vardır. Benim tecrübemde,kişiliğin daha çok faktörolduğunu buldum. Bazı dişiler arkadaş canlısı, bazıları değil. Bazı erkekler arkadaş canlısı, bazıları değil.
Erkek kediler, arkadaş bulma eğilimindedir. Ayrıca kendi bölgelerini işaretleme konusunda daha ısrarcıdırlar. Sonuç olarak daha fazla kedi kavgalarına girebilirler. Hem erkek hem de  dişi kediler kendi alanlarını işaretlerken, erkekler dişilerden daha çok gösterir bu davranışı.
Dişilerde, ergenlik dönemi, dört aylıktan itibaren başlayabilir ve bu, hamile kalana kadar tekrar eder. Dişi kediler, gece ve gündüz saatlerinde eş arama ve bulna kadar durmama    eğiliminde olabilir. Dişi bir kedinin ergenlik/kızgınlık dönemine şahit olursanız, kızgınlık döneminin hemen bitiminde kısırlaştırmak isteyeceksinizdir.
Kısırlaştırılmış kedilerin, cinsiyetlerinden bağımsız olarak, davranışları benzerlik gösterir. Alanını işaretleme, saldırganlık yok denecek düzeyde azalacaktır. Kendilerine eş           aramayacakları için eve ve aileye daha yakın hale geleceklerdir.
Dişi kediler erkeklerden daha iyi avcılardır, teori dişilerin avlanma konusunda insanın yetersiz olduğunu düşündükleri ve avcılara nasıl kendimizi yetiştireceğimizi öğreneceğimiz umuduile fareler getirirler. Belki de bu yüzden insanlar dişilerin avlanma konusunda daha iyi olduklarını düşünür, yoksa neden en büyük avlarını evlerine getirsinler?
Sonuç olarak, kedilerin davranışlarını cinsiyetlerinden çok, genetik faktörlerin, kişiliğinin belirlediğini düşünmekteyim. Cins veya değil, dişi veya erkek, sevimli dostunuz sizi ilk      gördüğü anda seçecektir zaten…

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


 • bilgi@petsinlife.com
 • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
  Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
  34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler