Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Kediler Kategorisi

 • Okunma: 899 defa

Kedilerde Sağlıklı Beslenme

 
Kedilerimizin beslenmesinde bilmemiz gerekenler, beslenme rutinleri, sağlık sebebiyle farklı diyet alışkanlıkları hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Her gün farklı diyet alternatifleri, beslenme şekilleri karşımıza  çıkıyor, hangisi bizim için uygun? Sevimli dostlarımızın uzun ve sağlıklı bir ömür sürmesini hepimiz isteriz. Onlar için en doğru mamayı seçmekle işe başlamalıyız. 

Sağlıklı bir kedinin beslenmesinin yapı taşları, yerleşik inançlara ters düşen bazı gerçekleri içerir. Kedinizi doğru beslemek için şunları yapmalısınız:

Kuru yerine ıslak kedi maması sağlayın. Kediler, doğal etoburdurlar ve yüksek proteinli yiyecekler yemeye ihtiyaç duyarlar. Kuru kedi mamaları karbonhidratlarda çok yüksek olma eğilimindedir, ıslak kedi     mamaları ise protein bakımından zengin ve daha fazla su içerir. Asla kedinizi vejeteryan bir diyetle beslemeyin.

Kedinizi günde iki kez besleyin, bölümleri kontrol edin. İki besleme, yaklaşık sekiz ila 12 saat arasında olmalıdır. Kediniz için uygun miktarda yiyecekle ilgili veterinerinizle konuşun. Diyabet veya diş kaybı gibi belirli sağlık sorunları olan kediler, farklı beslenme yaklaşımları gerektirebilir.
Birden fazla kediniz varsa, bir plan oluşturun. Birden fazla kediye sahip olmak, beslenmeyi zorlaştırabilir, özellikle de diğerinin yemeğini yiyen bir kediniz varsa ya da planlanmış yemek saatlerinde aynı anda görünmesini istemiyorsanız. Tüm kedilerinizi doğru şekilde beslemenin yolları hakkında veterinerinizle konuşun.
Kedilerin beslenmesinde süte gerek yoktur. Cornell Üniversitesi Veterinerlik Koleji'ne göre, popüler inanışın aksine, kediler için süt kötü olabilir. Birçok kedinin laktoz intoleransı vardır, bu da sütte laktozu parçalamak için gerekli olan bir enzimden yoksun olmaları ve süt içtiği için ishal olma veya kusma yaşayabilmeleri anlamına gelir. Zaten vitamin ve protein açısından dengeli bir diyete sahiplerse, sütten bir şeyeihtiyaç duymazlar. Bunun yerine, bol miktarda temiz su sağlayın, su kabını her gün temizleyin ve doldurun.

Dengeli beslenmenin yanında, kediler için sağlıklı bir bünye, yeterli egzersiz ile sağlanır. Günde en az bir saat oyuncakları ve sizle vakit geçirmesini sağlamalısınız. eğer 2 veya daha fazla kediniz varsa, kendikendilerine egzersiz ihtiyaçlarını, oyun oynayarak karşılayacaklarıdır. Ama tabii iyi anlaşıyorlarsa ve yaşları birbirine yakınsa. 10 yaşındaki bir kedi ile 3 aylık bir kedinin aynı enerjide olması beklenemez.

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


 • bilgi@petsinlife.com
 • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
  Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
  34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler