Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Kediler Kategorisi

  • Okunma: 3905 defa

En Ciddi Kedi Hastalıkları

 

Bir kedi ebeveyni olarak, yaygın hastalıkların belirtilerini ve semptomlarını tanımak önemlidir, böylece kederli arkadaşınız için gerekli olduğunda veteriner yardımını zamanında isteyebilirsiniz. Kedileri sıklıkla etkileyen hastalıklar ve diğer tıbbi uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir.

Kanser

Kanser, hücrelerin kontrol edilemeyecek şekilde büyüdüğü, çevreleyen dokuyu işgal ettiği ve vücudun diğer bölgelerine yayılabileceği bir hastalık sınıfıdır. İnsanlarda olduğu gibi, kediler çeşitli kanserlere yakalanabilir. Hastalık lokalize olabilir (bir tümör gibi bir bölgeyle sınırlı) veya genelleştirilmiş (vücutta yayılmış) olabilir.

Kanser Nedenleri

Kanser “çok faktörlü” bir hastalıktır, yani bilinen tek bir nedeni yoktur. Ancak, hem kalıtsal hem de çevresel faktörlerin, kedilerde kanserin gelişimine yol açabileceğini biliyoruz.Kulağın, göz kapağının ya da burnun skuamöz hücreli karsinomu, güneşe tekrar tekrar maruz kalmanın neden olduğu bir deri kanseridir. Beyaz veya açık renkli kediler, skuamöz hücreli karsinomaya daha duyarlıdır. Lenfosarkom veya lenfoma (LSA), kedilerde en sık görülen kanser tiplerinden biridir. Bazı raporlar, bildirilen tüm kedi kanserlerinin% 30'unun LSA'ya bağlı olduğunu tahmin etmektedir. Feline lösemi virüsü (FeLV), gastrointestinal (GI) formu hariç, birçok LSA'ya bağlanır. FeLV, utero yanı sıra tükürük ve doğrudan temas yoluyla geçirilebilen, nakledilebilir bir retrovirüstür. Öncelikle genç kedilerdeki bir hastalık, virüs her zaman semptom göstermez, bu nedenle kedinizin bulaşmayı ve ilerlemeyi önlemek için düzenli olarak test edilmesi önemlidir. FeLV için veterinerinizin kedinizin yaşam tarzına ve FeLV'ye maruz kalma riskine bağlı olarak sizinle tartışabileceği bir aşı mevcuttur. LSA'nın GI formu (en yaygın biçim) mide veya bağırsakta büyük bir kitleye ya da bağırsak yolu boyunca yaygın infiltrasyona neden olabilir. Herhangi bir hastalık kanıtı belirtilmişse, kedinizi veterinere götürmek önemlidir. LSA tedavi edilemez, ancak çoğu kedi tedaviye iyi yanıt verir.

Kedilerde kanser belirtileri şunları içerebilir:

Topaklar (her zaman malign değildir, ancak her zaman bir veteriner hekime sahip olmaya değer)
Şişme
Kalıcı yaralar veya cilt enfeksiyonları
Vücudun herhangi bir kısmından anormal akıntı
Ağız kokusu
Davranışta isteksizlik, uyuşukluk veya diğer belirgin değişiklik
Kilo kaybı
Ishal veya kusma
Pullu ve / veya kırmızı deri yamaları
İştah kaybı
Zorlayıcı solunum, idrar veya defekasyon
Davranışta değişiklik
 
Kedilerde Kanser Teşhisi
 
Bir yumru mevcutsa, ilk adım tipik olarak hücrelerin mikroskobik incelemesi için çok küçük bir doku örneğini çıkaran bir iğne biyopsisidir. Alternatif olarak, bir patolog tarafından teşhisiçin topağın tamamını veya bir kısmını çıkarmak için ameliyat yapılabilir.
Radyografiler, ultrason, kan değerlendirmesi ve diğer tanısal testler de kanserin var olup olmadığını veya yayılmış olup olmadığını belirlemede yardımcı olabilir.
Her yaştaki kedilerde kanser teşhis edilse de, daha yaşlı kedilerde daha yaygındır.
Bazı ırklar belirli kanserlere eğilimlidir, ancak beyaz kulaklı ve kafaları olan kediler cilt kanserine özellikle duyarlıdır.
Veterinerinize, kedinizin spesifik risk kategorilerine girip girmediğini sorabilirsiniz.
 
Kanser Nasıl Önlenir?
 
Kedinizi iç mekanda tutmak, güneş ışınlarından ve güneş yanıklarından kaynaklanan bazı cilt kanserlerinden korunacaktır.
Meme kanseri, kediler için yaygın bir kanserdir, ancak kedinizin ilk ısı döngüsünden önce sıçramasını sağlayarak önlenebilir.
Kanser Tedavileri
Tedavi seçenekleri, kanserin tipine ve evresine göre değişir ve değişir.
Yaygın tedaviler arasında ameliyat, kemoterapi, radyasyon ve immünoterapi veya terapilerin bir kombinasyonu bulunur. Tedavinin başarısı, kanserin biçimi ve yaygınlığına ve tedavininagresifliğine bağlıdır. Tabii ki, erken tespit en iyisidir.
Bazı kedi sahipleri kanserin tedavisini tercih etmezler, bu durumda ağrı kesici de dahil olmak üzere palyatif bakım düşünülmelidir. Evcil hayvanınızdaki bir kanser teşhisi sonrasında nasıl ilerlediğinize bakılmaksızın, gelecekteki kararları verirken yaşam kalitesini dikkate almak çok önemlidir.
Bazı kanserler tedavi edilebilir ve neredeyse tüm hastalar tedaviden en azından biraz fayda sağlayabilir. Kedinizin kanseri tedavi edilemezse, evcil hayvanınızı daha iyi hissetmeniz için yapabileceğiniz birçok şey olduğunu lütfen unutmayın. Seçenekleriniz hakkında veterinerinizle konuşmaktan çekinmeyin. İyi beslenmeyi ve sevgi dolu bakımı hatırlayın, kedinizin yaşam kalitesini büyük ölçüde artırabilir.
Veterinerinize Ne Zaman Başvurulur?
Kediniz yukarıdaki listede belirtilen klinik belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa, veterinerinize hemen başvurun. Kedinizin kanser teşhisi konması halinde, genellikle özel veterinerli
uygulamaları ve eğitim hastaneleri tarafından istihdam edilen bir veteriner onkoloğuna danışmak isteyebilirsiniz.
Diyabet
Kedilerde diyabet, ya hormon insülin eksikliği ya da insüline yetersiz yanıtın neden olduğu karmaşık bir hastalıktır. Bir kedi yedikten sonra sindirim sistemi, glikoz da dahil olmak üzere, insülinle hücrelerine taşınan çeşitli bileşenlere yiyecek verir. Bir kedi insülin üretmediğinde veya normal olarak kullanamadığı zaman kan şekeri seviyesi yükselir. Sonuç, tedavi edilmediği takdirde bir kedi için birçok karmaşık sağlık sorununa neden olabilen hiperglisemidir.
Diyabetin yönetilebilir bir bozukluk olarak kabul edildiğini anlamak önemlidir - ve diyabetik kedilerin çoğu mutlu ve sağlıklı yaşamlara yol açabilir. Bazıları remisyona bile girebilir!
Diyabet aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir:
Tip I (insülin üretimi eksikliği)
Tip II (hormona yetersiz yanıt ile birlikte bozulmuş insülin üretimi).
Tip II diyabetli kediler, tip I diyabetlere ilerleyebilir. Aslında, çoğu kediye diyabet teşhisi konulduğunda, I tipi bozukluğa sahip oldukları tespit edilir. Bu kediler hayatta kalmak için insülin tedavisi gerektirir. Tip II hastalığı olan kediler diğer tedavi biçimlerine yanıt verebilir.
Kedilerde Diyabet Belirtileri
Aşağıdakiler, kedinizin diyabetik olabileceğine dair işaretlerdir:
İştahtaki değişim (artmış veya azalmış)
Kilo kaybı
Su tüketiminde aşırı susama / artış
Artan idrara çıkma
Çöp kutusu dışındaki alanlarda idrar yapmak
Alışılmadık tatlı kokulu nefes
İdrar yolu enfeksiyonu
Diyabetin Nedenleri
Diyabetin kesin nedeni bilinmemektedir. Genetik, pankreatik hastalık, bazı ilaçlar ve pankreastaki anormal protein birikintileri bu bozukluğa neden olarak rol oynayabilir.
Diyabetin gelişiminde en önemli faktörler obezite, cinsiyet (erkek kediler kadınlara göre daha yaygındır) ve yaş gibi görünmektedir.
Diyabet tanısı
Diyabeti doğru bir şekilde teşhis etmek için, veteriner hekim klinik belirtiler hakkında bilgi toplar, fizik muayene yapar ve kan kontrolünü ve idrar tahlili kontrol eder.
Diyabet Tedavisi
Her diyabetik kedi bir bireydir ve tedaviye farklı şekilde cevap verecektir. Diyabet tedavisi, hastalık belirtilerinin ne kadar şiddetli olduğuna ve terapiyi zorlaştırabilecek başka sağlık sorunlarının olup olmadığına dayanır.
Bazı kediler ilk tanı konulduğunda ciddi şekilde hastalanır ve kan şekeri seviyelerini düzenlemek için birkaç gün yoğun hastaneye yatmış bakım gerektirir.
İlk tanı konulduğunda daha stabil olan kediler oral ilaca veya yüksek lifli diyete cevap verebilir.
Çoğu kedilerde, kan glikozunun uygun şekilde düzenlenmesi için insülin enjeksiyonları gereklidir. Evcil hayvanınızın bireysel insülin tedavisinin, genellikle kiloya dayalı olarak kurulmasından sonra, evde insülin iğnelerini nasıl vereceğiniz gösterilecektir.
Veterineriniz, evde glikoz testlerini nasıl yapacağınızı da gösterebilir. Diğer rutin kan çalışmaları da gerekli olabilir.
Veterineriniz açıklayacağından, kedi insülini her zaman aynı anda vermek ve düzenli yemeklerini ilacıyla birlikte beslemek önemlidir; Bu, kandaki artmış besin maddelerinin tepe insülin seviyesiyle çakışmasına izin verir. Bu, şeker seviyelerinin çok yüksek veya çok düşük sallanma şansını azaltacaktır. Evcil hayvanınızın ilaç süresinin etrafında bir beslenme programı oluşturmak için veterinerinizle çalışabilirsiniz. Glikozda yüksek olan diyabetik kedi tedavilerinizi beslemekten kaçınmak da önemlidir.
Diyabet önleme
Uygun bir diyet ve düzenli egzersiz kedigil diyabetinin gelişmesini önlemek için uzun bir yol olabilir. Diğer olumsuz etkilerin yanı sıra, obezitenin insülin direncine katkıda bulunduğu bilinmektedir.
Eğer kedinizin diyabet şüphesi varsa
Eğer kediniz yukarıda listelenen anormal klinik belirtileri gösteriyorsa, veterinerinizi hemen görmesi için randevu alın. Diyabetik bir kedi tedavi edilmezse, böbrek hastalığı, nörolojik bozukluklar veya diğer metabolik hastalıklar gelişebilir. Tip I diyabetli kediler hayatta kalmak için insülin tedavisi gerektirir.
Kedi İmmün Yetmezlik Virüsü (FIV)
Kedigiller immün yetmezlik virüsü (FIV) ile enfekte olmuş kediler, ilk enfeksiyondan yıllar sonra ortaya çıkan semptomları göstermeyebilir. Virüs yavaş etkili olmasına rağmen, bir kedinin bağışıklık sistemi hastalık tutunduğu zaman ciddi şekilde zayıflar. Bu, kediyi çeşitli ikincil enfeksiyonlara duyarlı hale getirir. Destekleyici tıbbi bakım alan ve stressiz, kapalı bir ortamda tutulan enfekte kediler, hastalığın kronik evrelerine ulaşmasından aylar ve yıllar boyunca nispeten konforlu yaşamlar yaşayabilirler.
FIV ile enfekte olmuş bir kedi yıllardır herhangi bir semptom göstermeyebilir. Bununla birlikte, semptomlar geliştiğinde, sürekli olarak ilerleyebilirler - ya da bir kedi, yıllarca sağlıkla serpiştirilmiş hastalık belirtileri gösterebilir. Kediniz aşağıdaki belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa, lütfen veterineriniz tarafından muayene yaptırınız:
Büyümüş lenf düğümleri
Ateş
Anemi
Kilo kaybı
Dağınık tüyler
İştahsızlık
İshal
Anormal görünüm veya göz iltihabı (konjonktivit)
Diş etlerinde iltihaplanma (gingivitis)
Ağız iltihabı (stomatit)
Diş hastalığı
Cilt kızarıklığı veya saç dökülmesi
İyileşmeyen yaralar
Hapşırma
Göz ya da burun akıntısı
Sık idrara çıkma, pislik kutusunun dışında idrar yapmak veya idrar yapmak için zorlama
Davranış değişikliği
FIV Bulaşıcılığı
FIV esas olarak kediden kedi'ye derin ısırık yaraları geçirir, genellikle saldırgan kavgalar ve toprak anlaşmazlıkları sırasında açık havada meydana gelen türdür - kedinizi içeride tutmakiçin mükemmel bir neden.
Bir başka, daha az yaygın bulaşma şekli, FIV enfekte olmuş bir anne kediden kedisine kadardır. FIV, yiyecek kaseleri ve çöp kutuları, sosyal bakım, hapşırma ve diğer rahat iletişim tarzlarını paylaşarak yaygın bir şekilde yayılmamış gibi görünmektedir.
Herhangi bir kedinin duyarlı olmasına rağmen, serbest dolaşım, en sık savaşan dış mekandaki sağlam erkek kediler hastalığa yakalanırlar. İçeride yaşayan kediler enfekte olma olasılığı en azdır.
Lütfen dikkat: FIV kediden insana bulaşmaz, sadece kediden kediye bulaşır.
FIV Nasıl Önlenir?
Kedinizin FIV virüsünden korumanın en iyi yolu,  enfekte kedigillerle temas şansından kaçınarak onu içeride tutmaktır.
Eğer kedinizi gezdirirseniz, açık havada onu bir tasma ile gezdirin.
Eğer kediniz baka kedilerle evde vakit geçiriyorsa, diğer kedilerde FIV olmadığından emin olun.
Yakın zamanda evlat edinilen bir kedi, evinize girmeden önce FIV için test edilmelidir.
Ayrıca, veterinerinizle FIV aşısı hakkında ve kedinize uygunluğu ile ilgili konuşabilirsiniz.   
FIV Nasıl Teşhis Edilir?
FIV enfeksiyonu rutin olarak kan testi ile teşhis edilir.
Her kedinin FIV durumu bilinmelidir.
En yaygın test türü kandaki virüsün varlığını araştırır. Hiçbir zaman test% 100 doğru değildir ve veterineriniz test sonucunu yorumlayacak ve pozitif veya negatif test sonucunu doğrulamak için daha fazla testin gerekip gerekmediğini belirleyecektir. Bir kedinin FIV-pozitif olduğu belirlendiğinde, bu kedi hastalığı diğer kedilere iletebilir.
Enfekte olmuş bir anne kedinin yavru yavrularına FIV antikorları transfer etmesinin mümkün olmasından dolayı, bu yavrular, annelerinin antikorlarından, onları altı aydan beri olan sistemlerinden temizleyene kadar pozitif olarak test edebilirler. Altı aydan daha genç olduklarında FIV antikorları için pozitif olan yavrular, enfekte olup olmadıklarını görmek için daha sonraki bir tarihte tekrar antikor testlerine tabi tutulmalıdır.
FIV Tedavisi
Ne yazık ki, FIV için spesifik antiviral tedavi yoktur. Kediler, belirtiler görünmeden önce virüsü uzun süre taşıyabilir. Bu nedenle, tedavi asemptomatik periyodun uzatılmasına ya da semptomların içeri girmesine neden olarak virüsün sekonder etkilerini hafifletmeye odaklanır. Veterineriniz aşağıdaki tedavilerden bazılarını reçete edebilir:
İkincil enfeksiyonlar için ilaç
İyi beslenmeyi teşvik etmek için sağlıklı, lezzetli diyet
Sıvı ve elektrolit replasman tedavisi
Anti-inflamatuar ilaçlar
Bağışıklığı arttırıcı ilaçlar
Parazit kontrolü
FIV'den Etkilenen Bir Kednin Bakımı
Kedinizi kapalı tutun. Bu, onu duyarlı olabileceği hastalığa neden olan etkenlerle temasından koruyacaktır. Kedinizi iç mekana getirerek, topluluğunuzdaki enfekte olmayan kedileri de koruyorsunuz.
Kedinizin sağlığı ve davranışında değişiklikler - hatta küçük gibi görünüyor - izleyin. Sağlıkla ilgili endişelerinizi hemen veterinerinize bildirin.
Bir sağlık kontrolü, kan sayımı ve idrar analizi için kedinizi veterinerinize yılda en az iki kez getirin.
Kedinizin besleyici dengeli beslenmesini sağlayın — çiğ gıda diyetleri yok, pişmemiş et ve yumurtalardaki bakteri ve parazitler, bağışıklık sistemi zayıf evcil hayvanlar için tehlikeli olabilir.
Kedinizin döndüğünden veya kısırlandığından emin olun.
Feline Lösemi Virüsü (FelV)
İlk olarak 1960'larda keşfedilen kedi lösemi virüsü, bir kedinin bağışıklık sistemini ciddi biçimde önleyebilen aktarılabilir bir RNA retrovirüsüdür. Yerli kedilerde en sık rastlanan hastalık ve ölüm nedenlerinden biridir. Virüs her zaman semptomları hemen göstermediğinden, haneye giren herhangi bir yeni kedi ve herhangi bir hasta kedi FeLV için test edilmelidir.
Daha fazlasını okumak için genişletin
FeLV, bir hayvanın bağışıklık sistemini zayıflatır ve kedileri, lenf sisteminin oldukça malign ve ölümcül kanseri olan anemi, böbrek hastalığı ve lenfosarkom dahil olmak üzere çeşitli enfeksiyon ve hastalıklara yatkın hale getirir.
Bir yaşından küçük yavru kedi ve kediler virüse karşı en hassas olanlardır. Enfekte olmuş bir kediyle yaşayan kediler, enfekte olmuş bir kedi tarafından ısırıldıkları yerlerde dışarı çıkarlar ve FeLV pozitif olan bir anneden doğan yavrular en çok enfeksiyon riski altındadır.
FeLV virüsü, tükürük, burun salgıları, idrar, dışkı ve kan dahil olmak üzere birçok vücut sıvısında dökülür.
FeLV en yaygın olarak doğrudan temas, karşılıklı tımarlama ve çöp kutuları, yiyecek ve su kaseleri paylaşılarak iletilir.
Ayrıca utero veya anne sütünden geçirilebilir.
Diğer kedilerle savaşan enfekte olmuş açık hava kedileri, hastalığı ısırıklar ve çizikler yoluyla iletebilir.
Üç aylıktan fazla olan ve FeLV için aşılanmış sağlıklı kedilerin virüsü başka bir kediden alması pek olası değildir.
FeLV belirtileri
Kediler enfekte olabilir ve hiçbir belirti göstermez. Diğerleri sergileyebilir:
İştah kaybı ve kilo kaybı
Soluk veya iltihaplı diş etleri
Ateş
Üst solunum yolu enfeksiyonları
Ishal ve kusma
Nöbetler
Davranıştaki değişiklikler
Vizyon veya diğer göz problemleri
Büyümüş lenf düğümleri
Üreme sorunları (kadınlarda)
Sarılık
Kronik deri hastalığı
Solunum zorluğu
Letarji
FelV'yi Önlemek
FeLV'ye yakalanma riski olan kediler için bir aşı mevcuttur. Tüm aşılar gibi aşılamada da riskler vardır ve aşı enfeksiyona karşı% 100 garanti değildir. Veterineriniz, bu aşının kediniz için doğru olup olmadığını en iyi şekilde değerlendirebilir.
Herhangi bir bulaşıcı hastalıkta olduğu gibi, en iyi korunma, maruziyet kaynaklarını ortadan kaldırır. Rutin FeLV testi ve kedinizi içeride ve kedilerden uzak tutan FeLV durumu bilinmemek, kedinizin enfekte olmasını önlemek için en iyi yoldur.
FelV teşhis etmek
FeLV'yi teşhis etmek için çeşitli test türleri vardır.
Çoğu veteriner ve barınak uzmanı, kan dolaşımında FELV virüsüne antijen tespit eden ELISA (enzim bağlantılı immünosorbent testi) testini kullanır.
Pozitif ELISA test sonuçlarını doğrulamak için IFA (indirekt floresan antikor) testi veya PCR (polimeraz zincir reaksiyonu) testi gibi diğer testler önerilir.
FelV’li Bir Kedinin Bakımı
Kedinize bakteri ve parazitleri barındırabilecek ve enfeksiyona yol açabilecek besleyici dengeli bir diyet, çiğ et, yumurta ve pastörize edilmemiş süt ürünleri içermez.
Kedinizin iç mekanda ve hastalığa neden olabilecek diğer kedilerden uzak durması için sakin bir yer sağlayın.
Kedinizi her altı ayda bir veterinere, en azından sağlık kontrolü ve kan testleri için getirin.
Enfeksiyonun ilk aşamalarında bir kedi herhangi bir klinik bulgu göstermeyebilir, ancak virüsü diğer kedilere de verebilir. FeLV'ye karşı uygun şekilde aşılanmış bir kişi bile olsa, yeni enfekte olmamış bir kediyi evlere sokmanız tavsiye edilmez. Enfekte kedilerle yakın bölgelerde yaşayanlar en çok enfeksiyon riski altındadır ve virüs için test edilmeli ve eğer negatif ise ayrı olarak muhafaza edilmelidir.
FeLV diğer kedilere bulaşıcıdır, ancak insanlara veya diğer türlere bulaşmaz. Evdeki diğer kediler virüsü enfekte bir kediden alabilirler. Virüs, vücudun dışında uzun süre yaşamamasına ve ortak dezenfektanlarla kolayca inaktive olmasına rağmen, ortak bakım kutuları, ortak yiyecekler ve su ile ortak çöp kutularından geçirilebilir.
Ne yazık ki, FeLV için bir tedavi yoktur ve klinik olarak enfekte olmuş kedilerin% 20'sinden daha azının üç yıldan fazla aktif enfeksiyondan hayatta kaldığı tahmin edilmektedir. Kanser geliştiren kedilerin durumunda kemoterapi yaşam süresini uzatabilir, ancak tedavi genellikle en iyi yaşam kalitesini sağlamaya odaklanır.
 

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler