Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Kediler Kategorisi

  • Okunma: 824 defa

Yavru Kedilerle Oyun Terapisi

Eve gelen yavru kedinizle oynamanız, onun oyuncu saldırganlığını dizginlemenizi, doğru şekilde oynamaya yönlendirmenizi ve aranızda bağ oluşturmanızı sağlar. Her ev kedisinin içinde küçük bir kaplan vardır. İçindeki avcılık dürtülerini silemeyiz, yok sayamayız. Bu minik kaplanı dört duvar arasında yaşamaya alıştırmış olabiliriz, ona en iyi mamaları, en kapsamlı sağlık imkanlarını sunmuş olabiliriz, ancak mükemmel tasarlanmış olanı yapmak için temel ihtiyaçlarını görmezden gelemeyiz. 
 
Yavru kedi sahipleri, minik dostlarının hızlı ve hareketli oyunculuğundan çoğu zaman korkarlar. Yavru kediler oyun oynamak için ilk olarak elleri ve ayakları seçerler. İlk başlarda bu bizim de hoşumuza giden bir durumdur. Ancak kedimiz büyüdükçe ve hırçınlaştıkça, can acıtacak boyuta gelmeye başlayabilir. Sonucun böyle olmaması için, en küçüklükten itibaren, kedimizin enerjisini ve ilgisini tüylü oyuncaklara yönlendirmemiz faydalı olacaktır.
 
Bu süreçte en iyi çözüm aslında, iki yavru kedi sahiplenmektir. Bir kedinin en iyi arkadaşı, ikinci bir kedidir. Ancak bu durum masrafların ikiye katlanması demektir, o yüzden üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur.
 
Günde 2 veya 3 kere, kedinizin en aktif olduğu zaman dilimini seçerek, onunla interaktif oyunlar tertip etmeniz çok faydalı olacaktır. Kediler, günlük rutinlerine çok bağlıdır, bu sebeple, bu rutinlerini bozmayacak şekilde, ona adapte olarak, oyun saatini ve süresini ayarlamalısınız. Günde 2 veya 3 kere, 15 - 20 dakikalık oyunlar yeterli olacaktır.
 
Oyun arkadaşı olarak tüylü bir fare veya kuş faydalı olacaktır. Bir iple kediyı oyuncağın peşinden koşturmak ve zaman zaman yakalamasına izin vermek, ona ve size eğlenceli zaman geçirtecektir.
 
Yavrular büyüdükçe, erkek ve dişilerde oyun kalıpları değişir. Erkekler, koşmaya ve taklalar atmaya devam ederken, dişi kediler daha dingin kalmayı tercih ederler.
 
Kediniz, oyun amaçlı size saldırırsa, ona fiziksel olarak tepki vermeyin. Kedinizin sizden korkması, kendini koruma durumuna geçmesi ve bu sebeple agresif olması ileride daha büyük problemlere yol açabilir.
 
Oyun esnasında dikkat dağıtmanın en etkili yolu sesinizdir, güçlü bir 'hayır' kedinizin dikkatini çeker ve bir terslik olduğunu anlar. Kedinizi ayrı bir odaya kapatmayın, onları cezalandırmayın veya onlara bağırmayın. Kedinizle 20 dakika kadar ilgilenmemek, onun birşeyleri anlamasına yardım eder.
 
Bir kedi, yapması veya yapmaması gereken bir hareketi, en iyi diğer bir kediden öğrenir. Onunla oynarken, kulağını ısırdığında aldığı tepkiden, kuyruğuna bastığında aldığı tepkiden, kendi davranışlarını şekillendirir.

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler