Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Kediler Kategorisi

  • Okunma: 2274 defa

Kedi Dilinin Özellikleri

 

Kedi dilinin en önemli özelliği antiseptik olmasıdır. Aslında, bu özellik dilin yapısında değil tükürükte bulunur. Ancak dilin tarak yapısında olmasından dolayı, kedi kendini yaladığında bu antiseptik tükürük sayesinde vücudunu bir nevi dezenfekte etmiş olur. Kedi dostlarımızın bu mükemmel özelliğini kullanabilmeleri için günlük su ihtiyacını almaları gerekmektedir.

Eğer bir kedi tarafından yalandıysanız çok iyi bilirsiniz ki, kedi dili üzeri pütürlü bir yapıya sahiptir. Bunun nedeni dil üzerinde küçük ve fazla sayıda bulunan filiform papillalardan oluşmasıdır. Oluşumlarının temel maddesi tırnaklarımızı oluşturan madde ile aynı olan keratindir. Bu papillalar boğaza kadar devam etmekte ve kedilerin hem mamayı almalarını hem de onları yutmalarını kolaylaştırmaktadır.

Kediler kendilerini yalarken dilleri sayesinde hem tarama hem de ölü tüyleri tıraşlama işlemi gerçekleştirmiş olurlar. Topladıkları bu ölü tüyleri yuttukları için, ilerde mide sorunu ile karşılaşabilirler. Bu yüzden özellikle uzun tüylü bir kediniz varsa her gün taramalısınız. Yuttukları tüyleri hairball olarak çıkarmaları için, özel macunlardan alıp kedinize yedirebilirsiniz.

Kediler, dilleriyle sadece tat almazlar, ayrıca dilleri sayesinde mamayı güzelce kavrarlar, sularını içerler. 

Kediler, dilleri sayesinde, mamaların soğuk mu yoksa sıcak mı olduğunu da anlarlar.

Kedi dilinin önemli özelliklerinden biri de vücut ısısını korumasıdır. Kediler, kendilerini yalayarak vücut nemini dengede tutar.

Dişi kedilerin yavrusu ile kurduğu bağın en önemli kısmı onları yalamasıdır. Kediler bizlerle de aynı şekilde yalayarak bir iletişim kurabilirler. Eğer sizi yalayan bir kediniz varsa çok şanslısınız. Çünkü sizi çok seviyor demektir.

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler