Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Kediler Kategorisi

  • Okunma: 3727 defa

Kedilerde Kalp Krizi

 

Kalp krizi, kan akışının kalp kasının bir bölümüne erişmesi engellediğinde oluşur ve kalıcı olarak kalbe zarar verir. Kalp krizi tipik olarak koroner arterlerin iç duvarlarında plak oluşumuyla gelişen koroner arter hastalığından kaynaklanır. Koroner arterler kalbe kan ve besin öğeleri sağlar. Bir kedinin kalbinin çevresindeki damarların yayılımı bir insanınkinden farklıdır. Kediler nadiren (belki de hiç) gerçek bir kalp krizi geçirir. Ancak kalp hastalığına yakalanabilir ve bu nedenle ölebilirler.

Kardiyomiyopati

Eğer bir evcil hayvan sahibine kedisinin kalp krizi geçirdiği ya da kalp krizinden öldüğü söylenirse, bu çoğu kez kardiyomiyopatiye sahip bir hayvan için veterinerlik mesleğinden olmayan birinin kullandığı ifadedir. Kardiyomiyopati tam olarak “kalp kası bozukluğu” olarak ifade edilir. Bu otoimmün hastalık kalp kasını iltihaplandırır ve normal bir şekilde kasılmasını engelleyerek ve pompalama kalitesini etkiler.

Kardiyomiyopati Türleri

Kardiyomiyopatinin üç ana türü vardır: dilate, hipertrofik ve restriktif. Kedilerde en yaygın olarak hipertrofik kardiyomiyopati görülür.

Hipertrofik kardiyomiyopati kalp kasında anormal bir kalınlaşmaya neden olur. Bu da kalbin vücuda kan pompalamasına engel olur. Ayrıca elektriksel aktiviteyi de etkileyerek aritmiye neden olabilir.

Dilate kardiyomiyopati kalp odacıklarının genişlemesini kapsar ve kalbin pompalama kapasitesini etkiler.

Restriktif kardiyomiyopatide ise kalp duvarları skar dokusu nedeniyle sertleşir, kasın esnemesini ve kanla dolmasını engeller.

Belirtiler

Klinik belirtiler bazen kalp hırıltısını ve 200’den fazla nabız sayısını içerir. Kalp hırıltısı kalp atışı sırasındaki ekstra ya da olağandışı seslerdir.  Kedinizin sahip olduğu kardiyomiyopati türü mevcut olabilecek diğer semptomları belirleyecektir.

Dilate kardiyomiyopati belirtileri, ödeme bağlı karın şişkinliği, öksürük, kesik kesik nefes alma ya da solunum güçlüğü, kilo kaybı ve yorgunluk olabilir.

Hipertrofik kardiyomiyopatili kedilerin çoğunda semptom görülmez ya da hafif semptomlar görülür. Eğer kedide semptomlar görülüyorsa, dispne(solunum güçlüğü, kesik kesik nefes alma, ağzı açık nefes alma), iştah azalması, kusma, egzersiz intoleransı, kan pıhtıları nedeniyle arka bacaklarda görülen aşırı acıya neden olan felç bu semptomlar arasında yer alabilir. Bazı kedilerde ise tek semptom ani kardiyak ölümdür.

Restriktif kardiyomiyopatili kediler ise tembellik ve dispne yaşayabilir.

Nedenleri

Kalp hastalıkları kedilerde 3 aylıkken görülebileceği gibi 19 yaşındayken de görülebilir. 5-7 yaşında orta yaşlı bir erkek kedi riske en fazla sahip gruptadır. Genellikle genetiktir. Ancak kalp hastalıklarının edinilmiş formları da mevcuttur. Örneğin, hipertrofik kardiyomiyopati genellikle hipotiroidizm (tiroid fonksiyonu yavaşlaması) ile bağlantılıdır. Taurin eksikliği, dilate kardiyomiyopatinin ana nedeni olarak kabul edilir. Günümüzde ticari kedi mamalarına taurin eklendiğinden, dilate kardiyomiyopati seyrektir ve sadece yaşlı erkek kedilerde görülür. Restriktif kardiyomiyopati çoğunlukla yaşlı erkek kedilerde görülmektedir (10 yaş civarı).

Prognoz

Kalp hastalığına sahip kediler için prognoz çeşitlilik gösterir. Hangi tür kalp hastalığı olduğuna ve teşhis edildiğinde hangi seviyede olduğuna bağlıdır. Bununla birlikte, kedilerde kalp hastalıklarını teşhis etmek zordur çünkü kediler belirtileri maskelemek için alışkanlıklarını değiştirmeye meyillidirler. Bazı durumlarda, hiçbir belirti görülmeyebilir. Bazı kediler teşhis edilmemiş kalp hastalığıyla 6 yıla kadar yaşayabilirler. Çoğu zaman, kedi sahipleri ani kardiyak ölümü meydana gelene kadar ve bu durum ölüm sonrası keşfedilene kadar kedilerinin kalp hastası olduğunu bilmezler.

Dilate kardiyomiyopati ciddi bir hastalıktır ve tedavi edilmiş vakalarda bile ölüm oranı oldukça yüksektir. Taurin eksikliğine bağlı olmayan durumlarda hayatta kalma oranı ortalama olarak yaklaşık iki haftadır. Bununla birlikte, taurin eksikliğine bağlı dilate kardiyomiyopati için, eğer kedi taurin takviyelerinin etkili olabilmesi için gerekli sürede sağ kalabilirse (iki ya da üç hafta), prognoz daha iyi olacaktır.

Eğer kedinizde, kedilerde görülen kalp hastalıklarının tüm formlarıyla ilişkili genel bir komplikasyon olan aortik tromboembolizm gelişirse, ortalama hayatta kalma süresi 61 gündür. Tromboz kan pıhtılaşmasıdır. Pıhtı, damar içinde kalırsa embolizm meydana gelir. Kalp hastalığına sahip kediler için ortalama hayatta kalma süresi 92 gündür. Dinlenikken kalp atış hızı 200’den az olan kediler, 200’den fazla olan kedilerden daha uzun yaşarlar.

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler