Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Kediler Kategorisi

  • Okunma: 4939 defa

Kediler Sevgilerini Nasıl Gösterir?

 

Kedilerin de bizi, bizim onları sevdiğimiz kadar sevdiğine şüphe yok. Tüylü bir kedinin sevgisine nail olamamış insanlar, buna inanmakta güçlük çekebilir, çünkü kediler sevgilerini biz insanlardan çok daha farklı şekillerde ifade eder. Aslında kedilerin kafa karıştıran, sinir eden hatta rahatsızlık veren bazı davranışları, sonsuz sevgilerini gösterebilmelerinin bir yolu.

1. Kedi mırıltıları: Kedinizin mırıltıları memnuniyetten tutun da kaygı ifadesine kadar çok fazla şey anlatabilir. Kedi mırıltılarının şiddetine göre verdiği mesajlar değişmektedir. Sizin yanınızda mırıldadığında, size olan sevgisini ifade ettiğinden emin olabilirsiniz.

2. Kedi yuvarlanmaları: Kediniz kendini yere atıp yuvarlanmaya başladığında, bunu sevgi gösterisi ve ilgi beklentisi olarak kabul edin. Yuvarlanma anında kediniz savunmasız bir pozisyonda olacaktır. Bu nedenle, kediler genellikle gerçekten sevdikleri insanların yanında yuvarlanırlar.

3. Kedilerde Tos Vurma: Kediniz size yanaklarını sürüyorsa, kafasını tosluyorsa ya da size abanıyorsa, sizin üzerinize kokusunu bırakıyor demektir. Bu davranışlar, kedilerin diğer kedilere, en sevdikleri insanlara sevgi gösterme ifadeleridir.

4. Kedi Tırmalaması: Koku bırakma gibi, tırmalama da sahiplik belirten kokulu ve görsel işaretlerdir. Kedinizin en çok nereleri tırmaladığına dikkat edin. Kediler için en önemli alanlar sahipleriyle birlikte oldukları alanlardır. Örneğin, oturduğunuz favori koltuğunuz…

5. Kedilerde Yoğurma Hareketi: Ön ayaklarıyla yaptıkları bu çiğneme hareketi kedilerin yavruluk dönemlerine ait bir harekettir. Kediler, daha fazla süt salgılanabilmesi için patileriyle annelerinin göğsünü yoğurur. Yetişkin kediler bu davranışa kendilerini çok rahat, çok mutlu ve çok sevilmiş hissettiklerinde devam ederler. Genellikle sahiplerinin kucaklarında sevildiklerinde bu hareketi yaparlar. Yoğurma hareketi açık bir sevgi ifadesidir.

6. Kedilerin hediye getirmesi: İddialı avcılar olan kediler oyuncaktan tutun böcek, fare ya da kurbağaya kadar her şeyi yakalarlar. Genellikle bu ödüllerini sevdikleriyle paylaşırlar. Size böyle bir ödül sunan kedi övgüye layıktır. Sizi çok sevmese bu özel hediyeleri size getirmezdi.

7. Kedilerin Oyun Oynaması: Kediler saf bir eğlenceyle oyun oynarlar. Çoğu kedi oyun zamanına sığamaz. Kedilerin en favori oyun arkadaşları en güvendikleri ve en sevdikleri kişilerdir.

8. Kedilerin Uyuması: Konu uyku olunca, kedilerin günde 16 saate kadar uyuduğunu belirtmek isteriz. Uyku esnasında oldukça savunmasız olduklarından, kedinizin uyumak için seçeceği yer en güvenli gördüğü yer olmalıdır. Kedinizin uyumak için sizin kucağınızı tercih etmesinden daha büyük bir sevgi gösterisi olamaz.

9.Kedi Gözleri: Kedilerin gözleri orantısal açıdan oldukça büyüktür—eğer insanların gözleri de yüzüne göre aynı orantıda olsaydı, 20 cm’i bulurdu! Hayatta kalmak için önemli bir varlık olan gözleri aynı zamanda çok savunmasızdır. Kedilerin bir insan yanında gözlerini kocaman açmaları güven ve sevgi göstergesidir. Yavaşça göz kırpmalarını ise kedi öpücüğü olarak kabul edebilirsiniz.

10. Kedilerin Kuyrukları: Kedinizin dikleştirdiği kuyruğu sizi özel ilgi göstermeye çağırıyor demektir. Kediler size dik kuyruklarıyla yaklaştığında, bunu sevgi ifadesi olarak kabul edebilirsiniz. Yavru kediler bu hareketi annelerini selamlamak için kullanırlar—yetişkin kediler ise bir anne gibi sevdikleri favori kişilerde bu hareketi devam ettirirler.

11. Kedi Miyavlaması: Kediler genellikle diğer kedilerle değil insanlarla iletişim kurmak için miyavlarlar. Sevmediğiniz insanlarla konuşur musunuz? Kediler konuşmazlar! Eğer kediniz miyavlamalarıyla sizi bunaltıyorsa bilin ki size sevgisini göstermek istiyor.

12. Kedilerde Yalanma: Kediler vakitlerinin çoğunu kendilerini yalayarak geçirirler. Ayrıca birbirlerini de yalarlar ama bunu sadece sevdikleri kedilere yaparlar. Teninizi ya da saçlarınızı yalayan hatta giysilerinizi emen bir kedi size büyük bir sevgi gösteriyor demektir. Bu yolla size kokusunu bırakıyor ve sizi ailesinin önemli bir parçası olarak işaretliyordur.

13. Kedilerin İdrar Püskürtmesi: Olamaz dediğinizi duyar gibiyiz! Ama bu doğru bir bilgi—eğer kediniz yatağınızı ya da diğer eşyalarınızı idrarıyla işaretlemek isterse, bunu kinayeli bir sevgi ifadesi olarak kabul edebilirsiniz. Kediler kokularını kendilerini sakinleştirmek için kullanırlar. Ayrılık endişesi ya da diğer sorunların yarattığı üzüntü sonucunda, kediler sahiplerinin kokusuna en fazla sahip olan yerleri hedef alırlar… mesela yataklarını.

14. Kedinin Arkasını Dönmesi: Bu da başka bir sevgi ifadesidir. Kediler bunu en güvendikleri ve en sevdikleri insanlara yaparlar. Kediler birbirlerini kokularından tanırlar, birbirlerinin popolarını koklamaları insanlardaki el sıkışmaya eş değerdir. Kediniz kucağınıza atlayıp size poposunu döndüğünde, gösterdiği çağrı açıktır. 

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler