Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Kediler Kategorisi

  • Okunma: 1405 defa

Kedilerde Gıda Takviyeleri

 

Birçok kedi sahibi, kedilerinin bağışıklık sistemini güçlendirmek için çeşitli takviyeler kullanırlar, çünkü bağışıklık sistemini güçlendirmenin kedilerin sağlığında etkili olduğunu düşünürler. Çoğu veteriner, bu amaç için kedi ve köpeklerin balık yağı ya da farklı yağ asidi kaynaklarını ve diğer takviyeleri kullanmalarını önermektedir.

Çalışmalar ve Sonuçları- Takviyeler Etkili mi?

Öncelikli olarak, bu çalışmada beş haftalık bir süre boyunca 43 sağlıklı kedi izlenmiştir. Kediler, kendi içerisinde farklı diyetlerle beslenen sekiz ya da dokuz gruba ayrılmıştır. Kontrol diyeti az proteinli bir diyettir. Farklı bir grup sulu ve yumuşak besinlerden oluşan temel bir ticari diyet kullanılarak beslenmiştir. Diğer gruplar, maya türevli nükleotit, somon yağı ya da l-arginin ile desteklenmiş kontrol diyeti almıştır. Makalede sunulan bilgilere göre, düşük proteinli diyetler yağ ve nişasta eklenmiş sulu ve yumuşak besinlerden oluşan temel bir ticari diyet kullanılarak, su ile birlikte ve serbest miktarda besleme şekliyle formüle edilmiştir.

Araştırmacılar, bu diyetleri alan kedilerin beş hafta boyunca bağışıklık fonksiyonunun çeşitli göstergelerini takip etmiştir.

Çalışma, arginin takviyelerinin, T-hücresi PHA mitojenine verilen lenfosit proliferatif yanıtları güçlü bir şekilde arttırdığını göstermiştir. Ayrıca nükleotit ya da somon yağı takviyelerinin de aynı yanıtın kaydadeğer bir şekilde artmasına neden olduğu sonucuna varmıştır. Bu çalışmada, arginin, nükleotit ya da somon yağı içeren beslenme diyetlerinin kanda lökosit fagositik aktiviteyi arttırdığını ortaya koymuştur.

Çalışmanın sonucu şudur: "Bazı beslenme içerikleri sağlıklı kedilerin bağışıklık sisteminde değişikliklere yol açarak enfeksiyon ve hastalıklara karşı savaşma güçlerini arttırabilir.

Kedinizin Diyetine İlave Besinler Eklemeli misiniz?

Bu takviyelerin kullanımı özellikle kedinin bağışıklık sisteminin sorunlu olabildiği durumlarda şüphesiz oldukça destekleyicidir. Ancak takviyelerin kullanımı konusunda dikkate alınması gereken kısıtlamalar mevcuttur.

Hepimizin bildiği gibi, iyi beslenme kedinin sağlığı için önemli bir faktördür. İlavelerin yeri büyüktür ancak kedi sağlığının en iyi kurtarıcısı kedinizin yaşına ve bireysel ihtiyaçlarına uygun olan dengeli ve kapsamlı bir beslenmedir. İlaveye duyulacak gereksinim kedinizin genel sağlığına ve beslenme düzenine bağlıdır. Kedinize rasgele vereceğiniz takviyelerle kaş yapayım derken göz çıkarabilirsiniz. Kedinizin diyetini değiştirmeye karar verdiğinizde, veterinerinizle iletişime geçmeniz daima iyi bir fikir olacaktır.

Bahsetmeye değer diğer bir nokta, bu çalışmanın 43 sağlıklı kediyi içerdiğidir. Bir veteriner çalışması için 43 hatrısayılır bir çalışmadır. Ancak her biri 8-9 kedi içeren gruplar halen küçük olarak kabul edilmektedir. Küçük deney grupları veteriner çalışmalarında alışıldık değildir. Çünkü 8 ya da 9 tane kedinin spesifik bir diyete ya da takviyeye tepki vermesi sizin kedinizin de aynı şekilde tepki vereceğini garanti etmez. Ayrıca bu çalışmadaki kedilerin sağlıklı kediler olduğunu da unutmamak gerekir. Eğer sizin kediniz hasta ya da stresliyse, farklı yanıtlar ortaya çıkabilir.

Tabii ki kedinize takviyeler vermemeniz gerektiğini söylemiyoruz. İlavelerin, veterinerlikte önemli bir yere sahip olduğunu düşünüyoruz. Ve bu çalışma takviyelerin etkili olabildiğine dair bize bazı kanıtlar sunmuştur. Ancak, bu takviyeler doğru bir şekilde seçilmelidir. Kedinize neyi, neden verdiğinizi bilmeli ve vereceğiniz takviyeleri kedinizin diyetine uygun miktarda eklemeye dikkat etmelisiniz.

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler