Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Kediler Kategorisi

  • Okunma: 1562 defa

Kediler İçin Aşı Programı

 

Uzmanlar genellikle kediler için temel olan aşılar konusunda hemfikirlerdir. Her kedi ırkına yapılması gereken temel aşılar ve sadece bazı kedi ırklarına yapılması gereken temel olmayan aşılar bellidir. Temel olmayan aşılar kedinin yaşı, ırkı ve sağlık durumu gibi özelliklere bağlıdır.

Kediler için önerilen temel aşılar feline panleukopenia (kedi gençlik hastalığı), feline viral rhinotracheitis (bulaşıcı kedi nezlesi), feline calicivirus (kedilerin viral solunum yolu enfeksiyonu) ve kuduz aşılarıdır.

Amerikan Kedi Hekimleri Birliği feline panleukopenia, feline viral rhinotracheitis ve feline calicivirus aşılarının her üç yılda bir yapılmasını önermektedir. Ancak bu hastalıklara maruz kalma riski yüksek olan kedilere ise daha sık aşı yaptırılmasını önermektedir. Kediniz için en uygun olan aşı aralığını belirlemek için veterinerinize danışın.

Temel olmayan aşılar feline leukemia (kedi lösemisi), feline infectious peritonitis (kedilerin bulaşıcı peritonitisi), Bordetella ve Chlamydophila (Chlamydia) aşılarıdır. Amerikan Kedi Hekimleri Birliği, feline leukemia aşılarının diğer kedilerle temas halinde olmayan tamamen ev kedisi olan yetişkin kediler için önermektedir. Daha hassas oldukları ve yaşam tarzları değişebileceği için yavru kedilere feline leukemia aşı serisinin yapılmasını önermektedir. Feline infectious peritonitis ve Giyardiya aşıları önerilmemektedir. Chlamydophila aşısını tercihi hastalığın yaygınlığına ve yetiştirme koşullarına bağlı olmaktadır.

Genellikle, modifiye canlı virüs (MLV) aşıları öldürülmüş mikroplu aşılara göre daha fazla tercih edilmektedir. Çünkü bağışıklığın daha hızlı çalışmasını ve daha dayanıklı olmasını teşvik etmektedir.

Kediler İçin Aşı Tavsiyeleri

Bileşen Sınıf Etkinlik Bağışıklık Süresi Yan Etkilerin Riski/Yoğunluğu Yorum
Panleukopenia Temel Yüksek > 1 yaş Düşükten Orta Seviyeye  
Rhinotracheitis Temel Yüksek; hastalığın şiddetini ve süresini azaltır ancak hastalığı ve taşıyıcılık durumunu önlemez > 1 yaş Düşük; modifiye canlı aşı verilen kedilerde aksırma görülebilir Daha hızlı koruma için burun içi aşı kullanın
Calicivirus Temel Değişir; hastalığın şiddetini ve süresini azaltır ancak hastalığı ve taşıyıcılık durumunu önlemez > 1 yaş Düşük; modifiye canlı aşı verilen kedilerde aksırma görülebilir  
Kuduz Temel Yüksek Aşının türüne bağlıdır Düşükten Orta Seviyeye; rekombinant aşılarda düşük  
Feline Leukemia Tamamen ya da kısmen dışarıda yaşayan, ya da tamamen evde yaşayan ancak dışarıdaki kedilerle teması olan tüm kediler için önerilmektedir. Ayrıca tüm yavru kediler için önerilmektedir. Değişir Risk altındaki kediler için her yıl tekrar aşılama Öldürülmüş mikroplu (adjuvanlı) aşılar, aşı ile ilişkili sarkomlar geliştirebilir Düşük riske sahip ya da riske sahip olmayan kediler için özellikle de 4 aylıktan büyük kediler için önerilmemektedir; aşıdan önce kan testi gereklidir
Chlamydophila Temel Olmayan Düşük; hastalığın şiddetini ve süresini azaltır ancak hastalığı ve taşıyıcılık durumunu önlemez < 1 yaş Yüksek Düşük riske sahip ya da riske sahip olmayan kediler için önerilmemektedir.
Feline Infectious Peritonitis Temel Olmayan Düşük     Tavsiye edilmemektedir
Bordetella Temel Olmayan Düşük Kısa Yavru kedilerde daha şiddetli olabilir  
Giardia Yorum için yeterli bilgi mevcut değildir—tavsiye edilmemektedir.
Feline Immunodeficiency Virus(KEDİ AIDS’İ) Yorum için yeterli bilgi mevcut değildir – aşılanmış kediler tanımlanmalıdır çünkü FIV testi yapıldığında sonuç pozitif çıkacaktır.

 

Ev kedileri için hazırlanmış aşı programını aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

Kedi Aşı Programı
Yaş Aşı
6-7 hafta Karma Aşı*
10 hafta

Karma Aşı

Chlamydophila (Zatürre): Karma aşıya dâhil edilir

12 hafta ve sonrası Kuduz: Yerel veteriner tarafından verilir (aşı yaşı yerel kanunlara göre değişebilir)
13 hafta Karma Aşı
Chlamydophila (Zatürre): Karma aşıya dâhil edilir
Feline Leukemia (FeLV): Feline leukemia virüsüne maruz kalma riskine sahip yavru kediler için
16 & 19 hafta Karma Aşı
FeLV: Feline leukemia virüsüne maruz kalma riskine sahip yavru kediler için
Yetişkin (destekleyiciler)** Karma Aşı
Chlamydophila (Zatürre): Karma aşıya dâhil edilir.
FeLV: Feline leukemia virüsüne maruz kalma riskine sahip yavru kediler için
Kuduz: Yerel veteriner tarafından verilir (zaman aralığı kanunlara göre değişebilir)

* Karma aşı feline panleukopenia, rhinotracheitis ve calicivirus aşılarını içermektedir. Bazıları Chlamydophila aşısını da içermektedir.

**Amerikan Veterinerler Medikal Birliği ve Amerikan Kedi Hekimleri Birliği’ne göre, hastalık maruziyeti riski düşük olan kedilerin, çoğu hastalık için yıllık olarak bağışıklıklarının arttırılması gerekmeyebilir. Kediniz için en uygun aşı programını belirlemek için yerel veterinerinizle iletişime geçin. Unutmayın, aşı ile ilgili verilen öneriler kedinin yaşı, ırkı ve sağlık durumu, hastalığa maruz kalma potansiyeli, aşı türü, kedinin yavrulama için kullanılıp kullanılmadığı ve kedinin yaşadığı ya da gezindiği coğrafi bölgeler gibi özelliklere bağlı olarak çeşitlilik göstermektedir.

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler