Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Kediler Kategorisi

 • Okunma: 7630 defa

Kedilerde Dişeti İltihabı

 

Diş eti iltihabı, periodontal hastalıkların en erken evresidir. Bu evre, iyi bir bakımla tersine çevrilebilir. Diş eti iltihabının erken dönemlerinde, bir miktar plak mevcuttur ve diş etinde hafif bir kızarıklık vardır ancak diş eti bölgesi pürüzsüzdür.

Diş taşı, kalsiyum fosfat ve karbonat karışımıdır. İleri derecede diş eti iltihabında, diş eti altında plak ve taşlar, hafiften şiddetliye doğru diş eti kızarıklığı ve pürüzlü diş eti bölgesine neden olur.

Plak, gıda, kalıntı, bakteri, ölü deri hücreleri ve mukusun birikmesinin sonucudur. Temiz diş bölgesinde 24 saat içerisinde oluşur. Diş eti, plağa, diş eti damarlarının inflamasyonu, diş eti şişmesi ve diş etlerinde kolajen kaybı ile karşılık vermektedir.

Diş eti oluğu ya da diş eti cebi, diş etinin iç duvarı ile diş arasındaki dar alandır. Diş eti iltihabı oluştuğunda, bu ceplerde mevcut olan bakteri değişir, diş eti dokusuna zarar veren toksinler salgılar.

3 yaş ve üzeri evcil hayvanların %80'inden fazlasında diş eti iltihabının bazı formları görülmektedir.

Semptomları ve Türleri

 • Kırmızı ya da şişmiş diş etleri, özellikle diş etinin iç yanağa dönük olan bölümünde
 • Ağız kokusu/ kötü kokan nefes
 • Diş yüzeyinde çok miktarda plak ve diş taşı

Nedenler

Plak Birikimi, hem kedilerde hem de köpeklerde diş eti iltihabına yol açan temel nedenlerden bir tanesidir. Diş eti iltihabını tetikleyen faktörler şunlardır:

 • Yaşlılık
 • Çapraşık dişler
 • Yumuşak gıdalar
 • Ağız açıkken nefes alma
 • Yanlış çiğneme alışkanlıkları
 • Ağız bakımı eksikliği
 • Üremi ya da diyabet
 • Otoimmün hastalıklar
 • Kedi Lösemisi
 • FIV

Teşhis

Veterineriniz kedinize fiziksel muayene uygulayacaktır. Semptomların geçmişini ve bu duruma yol açabilecek olası koşulları göz önünde bulunduracaktır. Kedinizin sağlık geçmişini ve semptomlarının başlangıcını veterinerinerinize iletmeniz gerekecektir. Kedinizin ağız kokusunun ne zaman başladığı, kedinizin genelde ne yediği, kedinizin yeme/çiğneme sorunu olup olmadığı, kedinizin önceden sağlık sorunu yaşayıp yaşamadığı gibi bilgileri veterineriniz sizden isteyecektir. Ayrıca kedinizin dişlerini temiz tutmak için uyguladığınız rutini, kullandığınız diş bakım ürünlerini de veterineriniz ile paylaşmalısınız.

Fiziksel muayene, durumu tanımlamak için kedinizin ağız içinin yakından muayenesini içermektedir. Daha sonra, veterineriniz dental muayene için kedinizi yanınızda getirmeniz için bir randevu verecektir. Dental muayene esnasında, kedinize anestezi verilecektir. Veterineriniz diş eti ceplerinin derinliğini, diş eti yüzeyindeki plak ve bakteri miktarını kontrol edecek ve çürük ya da çok çapraşık olan diş ya da dişleri çekecektir. Plak ve diş taşlarının tümü özel dental ekipmanlar ile gerçekleştirilen diş taşı temizliği işlemi kullanılarak temizlenir. Gerek duyulursa, kök yüzeyi düzleştirmesi uygulanır. Diş yüzeyleri cilalanır ve dişler temizlendikten sonra tekrar muayene edilecektir.

Dişler aşırı derecede çarpıksa ya da yetişkin kedinizde halen süt dişleri mevcutsa, veterineriniz süt dişlerinin (geçici dişler)bir kısmını çekecektir. Ayrıca, veterineriniz kedinizin dişlerini nasıl temizleyeceğiniz konusunda size bilgi verecektir.  Takip muayeneleri için de bir randevu zamanı belirleyecektir. Dental muayenenin ve bakımın sıklığı, kedinizde teşhis edilen periodontal hastalığın evresine bağlıdır. Yılda bir kez olabildiği gibi, kedinizin hastalığının ciddiyetine göre daha sık da gerçekleştirilebilir.

Tedavi Sonrası Yaşam

Kedinizin diş sağlığını, kedinizin dişlerini günde bir kez ya da en az haftada iki kez evcil hayvanlar için özel diş macunu ile fırçalayarak ya da özel bir parmak pedi ile silerek koruyabilirsiniz. Ayrıca veterineriniz, kedinizde oluşmuş olan plakları yok etmek için dişlerine sıkmanız için evcil hayvanlara özel anti bakteriyel bir solüsyon verebilir. Bazı gıda takviyeleri, özel yiyecekler ya da çiğneme oyuncakları da dental sağlığın korunmasına katkıda bulunabilir. Kediniz için en doğru yöntemi bulabilmek için veterineriniz ile iletişime geçiniz.

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


 • bilgi@petsinlife.com
 • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
  Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
  34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler