Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Kedi Türleri Kategorisi

  • Okunma: 2306 defa

Asil ve Güzel Chinchilla

 

İran kedi ırkı ailesinin gümüş renk tüyleri ve yuvarlak yüz hatlarına sahip bir üyesi olan Chinchilla, kendisine şaşkın bir ifade sunan yeşil sürmeli gözleri ile, çarpıcı derecede güzel bir kedidir. Kalın gümüşi beyaz kürkü ile çok gösterişlidir. Çok çekici kedi olmalarının yanı sıra, Chinchilla’lar, oyun oynamaktan hoşlanırlar, insan odaklı bir yapıları vardır. Sevgilerini ve ilgilerini çok coşkulu göstermeseler de, canları istediğinde kucağınıza atlayarak, kendilerini sevdirirler. Diğer kedi ve köpeklerle iyi anlaşırlar, ancak evde lider kedi olmak şartıyla…

Tüylerinin taranma ritüeli ve bakım süreci biraz zaman almasına rağmen, evde bulunması mutluluk verici kedilerdendir Chinchilla. Kendilerini bir veya iki kişiye bağlı hisseden, sadık kedilerdir. Yabancılara karşı temkinli ve mesafelidirler. Evde olmaktan, sakin yaşamaktan mutluluk duyarlar. Kontrolünüz altında iken dışarıya çıkmasına izin verirseniz hoşuna gider.

Chinchilla yavrularının o sevimli suratlarına karşı koymak neredeyse imkansızdır. Bir Chinchilla’yı evlat edinmeden önce, günlük tüy bakımına ihtiyaç duyduğunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Tüy bakımı, sadece tüylerinin taranmasından ibaret değildir. Günlük olarak, patilerinin, kulaklarının ve gözlerinin kontrol edilmesi, gerekiyorsa temizlenmesi en uygunudur.

Taranma işlemini, günlük bir rutine ve alışkanlık haline getirmek, her ikiniz için de en güzeli olacaktır. Kedinizi tararken, acıtmamaya, bu işlemi acı ile özdeşleştirmemesine dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde, kediniz tarağı elinize aldığınızda, direkt sizden kaçacaktır. Tarak olarak, teflon kaplama tarakları tercih edebilirsiniz. Tarağın dişlerinin, kedinizin derisini incitecek kadar keskin olmaması, gür tüylerinin arasına girecek kadar uzun olmasına dikkat etmeniz önemlidir. Günlük olarak taranması durumunda, Chincilla kedinizde kıtık oluşmayacaktır. Ayrıca, haftada bir kere kedinizin tüylerine uygulayacağınız bebek pudrası, kuru şampuan gibi görev yapacaktır ve kedinizin tüylerindeki doğal yağ ile birleşerek, tüylerinin daha kabarık ve güzel olmasını sağlayacaktır. Tarama esnasında, arka bacaklar, göğüs, kulak arkası ve çenenin altındaki sorunlu bölgelere ayrı bir önem göstermeniz gerekmektedir. Buraların ihmal edilmemesi önemlidir. Tüylerin, ters istikamete taranması, ölü tüylerin daha kolay toplanmasını sağlar.

Chinchilla kedilerin göz bakımı da önemlidir. Gözlerinde akıntı olması normaldir ve bunun gün aşırı temizlenmesi gerekir. Bembeyaz tüylerinde, en ufak bir kir bile göze çarpacağı için, temizlik bu kediler için çok önemlidir.

Chinchilla kedilerde en sık görülen hastalık polikistik böbrek hastalığıdır. Genetik olarak şanslıdırlar, kalıtsal hastalıklardan muzdarip değillerdir. Hassas sindirime sahip oldukları ve mamaya karşı seçici davrandıkları için, mamalarının çok sık değiştirilmemesi önerilir.

Chinchilla ile yaşayanlar bilir, 1 tane Chinchilla asla yeterli değildir, devamı gelir, 2,3,4….

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler