Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Kedi Türleri Kategorisi

  • Okunma: 7998 defa

Çocuklar İçin En Muhteşem 10 Kedi Irkı

 

Kediler ile çocuklar arasında özel bir bağ olduğuna hiç şüphe yok. Bazı çocuklar, bir evcil hayvana sahip olma, onlarla oynama hatta onlara daha yakın olma şansına sahip olamayabiliyorlar. Kediler, çocuklar için en uygun evcil hayvanlardan bir tanesidir. Köpeklerle karşılaştırıldığında, daha az bakıma gereksinim duyarlar, çünkü tuvalet ihtiyaçları için dışarı çıkarılmalarına gerek yoktur. Ayrıca, köpeklere oranla düşük enerji seviyeleri sayesinde, ev içerisinde rahatlıkla beslenebilirler.

Ancak, tüm kedi ırkları çocuklar için uygun değildir. Bazı kediler yalnız kalmayı ve oyun oynamamayı tercih eder; bazıları ise fazla bakım gerektirir. Bu nedenle, kedi almaya karar vermeden önce, ırkların özelliklerini iyice araştırmak çok önemlidir.

Eve kedi aldığınızda, kediyle çocuğunuz arasında gelişen ilk etkileşimi gözlemleyin. Kedi, ilk başlarda çekingen davranabilir, özellikle de çevresinde çok sayıda insan varken. Bu yüzden saklanmaya, ısırmaya ya da tırmalamaya kalkışabilir. Onu çocuğunuzla tanıştırmadan önce, sizin yanınızda rahat olabilmesi için ona biraz zaman tanıyın. Ve çocuğunuza kedinizi kızdırmaması, ona bir şeyler fırlatmaması ve kedinizi patilerinden çekiştirmemesi konusunda iyice uyarın. Çocuğunuzun yaşına göre, kedinizin nasıl besleneceği, bakımının nasıl gerçekleşeceği konusunda da çocuğunuza bilgiler aktarabilirsiniz.

Kedi ırklarının oyun, bakım, aktivite ve arkadaşlık gibi özelliklerini göz önünde bulundurarak, çocuklarınız için en uygun olabilecek 10 kedi ırkını sizler için listeledik:

10. Abyssinian (Habeş) Kedisi

Abyssinian kedileri uzun, zayıf ve kaslı bir yapıya sahiptir. Abyssinian kedisinin kökeniyle ilgili belirsizlikler vardır ancak son yapılan çalışmalar kökeninin Güney Asya’ya dayandığı yönündedir.

Abyssinian kedileri, büyük yaşta ve enerjik çocuklar için iyi bir seçim olacaktır. Bu kediler, dışarıda olmayı severler ve çocukları mümkün olduğunca çimenlik alanlara çekmeyi başarırlar. Abyssinianlar oyun oynamaya bayılırlar ve kedi dünyasının palyaçoları olarak kabul edilirler. Maskaralıkları ile sizi eğlendireceklerdir. Ancak bu kediler, dışarıda kendi başlarına oyun oynayacak kadar erişkin olmayan bebekler ve çocuklar için iyi bir başlangıç olmayacaktır.

Abyssinian kedileri, kendileri ile ilgilenilmediği zaman yaygaracılık yapabilirler. Yeni insanlarla kolaylıkla kaynaşabilirler. Çocuklar, yeni evcil hayvanlarını tanıyana kadar sabırlı davranmalıdırlar. Ama bu kediler çocuklarla ilişki kurdukları zaman, son derece sadık olacaklardır. Abyssinian kedilerini, yavruyken almak ilişkinin daha kolay kurulması açısından iyi bir seçim olacaktır.

Hem yetişkin hem de yavru kediler muhteşem aile kedileri olabilirler. Ancak, eğer yavru kedi almayı düşünüyorsanız, kedi almak için en doğru zaman 2-3. aylar arası olacaktır. Bu aylar arasında, kediler” öğrenme evresi”ne girerler, kimin arkadaşları kimin düşmanları olduğuna karar verirler, daha çok oynar daha az uyurlar. Ancak bu dönemde pençelerinin keskinleştiğini de unutmamak lazım. Ayrıca çocuklarla olan etkileşimleri de gözlemlenmelidir.

9. American Shorthair (Amerikan Kedisi)

“Çalışan kedi” olarak bilinen American Shorthair, kaslı, kısa tüylü bir vücuda sahiptir. Uzun süren oyunlara dayanıklıdır. Bu ırk zengin bir tarihe sahiptir. American shorthair ırkı 20. yüzyıla kadar resmi olarak tanınmamış olsa da, 1600’lü yıllarda orijinal 13 koloninin cadde ve çiftliklerinde dolaşıyorlardı. 400 yıl fare yakaladıktan sonra, aynı görevi evlerde sürdürmeye başladılar.

Orta dereceli aktivite seviyesine sahiplerdir ve oyun oynamayı severler. Sakin bir mizaca sahip olmalarının yanı sıra, sadakatleri ile de bilinirler ve tüm aile ile derin bir ilişki geliştirebilirler. Çocuklarla ve evcil hayvanlarla iyi arkadaşlık kurarlar. Tüyleri fazla bakım gerektirmez ancak tüylerini taramanız hoşuna gidecektir.

8. Birman Kedisi

Siyam ile İran kedisinin kırması olan Birman kedileri yumuşacık tüylere sahiptir. Yüzlerinde, patilerinde ve kuyruklarındaki tüyler diğer bölgelerindeki tüylerden daha koyudur. Uzun tüylere sahiptir.

Birmanlar oldukça uysal kedilerdir. Uzun süre boyunca oturabilirler. Tüylerinin bakımı biraz zaman alacağından bu iyi bir özelliktir. Tüylerinin birbirine karışmasını önlemek için düzenli olarak tüylerini taramak ya da fırçalamak gerekir. Aktif çocuklar rahat davranışlar sergileyen Birmanlarla pek iyi anlaşamaz. Ancak uyuşuk yapılarına rağmen çok güzel bir arkadaşlık kurabilirler. Birman kedisini daha sakin ya da daha küçük çocuklar için tercih edebilirsiniz. Kedileri okşamayı çok seven bir çocuğunuz varsa, Birman çocuğunuza mırlamalarıyla karşılık verecektir.

7. Manx Kedisi

Kökenleri Man Adası’na dayanmaktadır. Kuyruksuz kediler olarak bilinen Manx kedilerinin aslında küçük de olsa bir kuyrukları vardır. Manx kedilerinin uzun kuyruklusu da, kısa kuyruklusu da bulunmaktadır. Dolgun, yuvarlak bir yüze, kısa ön ayaklara ve uzun arka ayaklara sahiplerdir. Manx kedileri bazen ayaklarını havaya doğru kaldırırlar. Bu hareket, saldırmaya hazır olduğunu gösterir. Ama Manx kedileri arkadaş canlısı kedilerdir.

Uzun arka ayakları yükseklere zıplayabilmelerini sağlamaktadır. Oyun oynamayı oldukça fazla severler. Yüksek etkileşim seviyeleri ile bilinirler. Oyuncakları gömmekten zevk alırlar. Bu özellikleri köpeklere benzemektedir. Çoğu Manx kedisi sahiplerine ya da ailelerine çok bağlıdır. İlişkilerini kurduktan sonra, bu kedilerin başkalarına verilmesi mümkün değildir. Ancak, diğer Manx kedileri aileleri dışındaki insanlar da dahil olmak üzere herkese yakınlık gösterebilir.

Manx kedileri ev içerisinde beslenmelidir.

6. Maine Coon

Oyun oynamayı aşırı seven başka bir ırk da Maine Coon kedileridir. Dışarıda vakit geçirmeyi çok severler. Uzun süre boyunca özgürce dolaşabilecekleri alanlar gerekmektedir. Miyavlamaktan ziyade kuşlar gibi cıvıldarlar. Harika karakterleri ile ev halkını eğlendirirler. Ayrıca suyu çok severler. Bu kediler ailelerine karşı son derece sadıktır.

Maine Coon ile ilgili bilinmesi gereken bir özellik ise huzursuz uyku alışkanlıklarıdır. Çocuklarınız Maine Coon kedisinin maskaralıklarıyla çok eğlenceli anlar geçirebilirler. Maine Coon fazla sağlık problemine sahip olmayan, sağlıklı bir ırktır. Ayrıca ağırlıkları fazla olan bir ırktır. Erkek olanları ortalama 5-8 kg arası ağırlığa sahip olmaktadır. Kalın ve gösterişli tüyleri haftada iki kez taranmayı gerektirir. Bazıları patilerinin arasında bile tüylere sahiptir.

5. İran Kedisi

İnanılmaz derecede uysal kedilerdir. Düz bir yüz yapısına sahiplerdir. Pofuduk ve parlak tüyleri ile çocuğunuzun onu oyuncak kedi sanması mümkündür. Aktivite seviyeleri düşüktür. Fazla aktif kedilere ihtiyaç duymayan küçük çocuklar için iyi bir başlangıç olacaktır. İran kedisi küçük çocuğunuza oyun ve temel evcil hayvan ihtiyaçları konusunda bir şeyler öğretebilir.

İran kedisi evin içerisinde sizin peşinizden koşmayacaktır. Ancak yakınlık kurmayı severler. Genellikle ev içerisinde beslenir. İran kedileri dışarıda tutulmamalıdır. Çünkü tüyleri kir ve tozları toplayacaktır.

Tüylerinin dolaşmasını engellemek için düzenli olarak taranması gerekmektedir. Bunun haricinde çok fazla bakım gerektirmezler.

4. Ragdoll

Bir Ragdoll kedisini kucağınıza aldığınızda, tüm kasları gevşer ve kucağınızda kalakalır. Bu kedilerin kucağa alındığında neden bu şekilde davrandıkları açıklanamamıştır. Bir hikayaye göre, bir kediye araba çarpmıştır ve bu kedinin tüm çocukları kendilerini savunma mekanizması olarak bu gevşeklikle doğmuşlardır. Yani bu durum genetik bir durumdur.

Bu ilginç özelliklerine rağmen, bu kediler dayanıklı kedilerdir. Biraz hareketsiz bir ırktır. Ev içerisinde beslemek için çok uygun kedilerdir. Evin içinde peşinizden gelecektir. Çocuklarla ve köpeklerle iyi anlaşırlar. Bir şeyi gidip getirme ya da ölü taklidi yapma gibi oyunlar öğrenebilir ve bu oyunlarıyla çocukları eğlendirebilirler. Eğer çocuğunuz aktif bir kedi istiyorsa, Ragdoll kedisini tercih etmemelisiniz.

Not: Bu kedinin en gürültülü olduğu an yemek saatinin geldiği anlardır. Yemek yemeyi sever ve acıktığını dile getirmekten hiç çekinmez.

3. Siyam Kedisi

Uzun, zayıf boyunlu olan bu kediler oldukça kısa tüylere sahiplerdir. Cılız bir yapıdadırlar. Asil bir duruşları vardır. Kibirli bir mizaca sahip olsalar da iyi bir aile kedisi olabilirler. İlk başta büyük kulakları gözünüze çarpabilir ancak badem şekli masmavi gözleri bunun önüne geçecektir.

Amerika’nın en popüler kısa tüylü kedi ırkı olan Siyam kedileri zayıf vücutlarını çeşitli jest ve yüz ifadelerini iletmek için kullanırlar. Siyam ırkı, sahipleriyle miyavlamalarıyla anlaşma konusunda efsanedirler. Aynı zamanda ilgi meraklısı olan Siyam kedileri, aile üyeleriyle güçlü ve sadık bir ilişki kurarlar. Bazen çekingen davranabilen bu kedilerin kendilerini rahat hissedebilmesi biraz zaman alabilir.

Siyam kedileri meraklı bir ırktır. Dışarıda olmayı seven çoğu kedi gibi, Siyam kedileri de çocuğunuzun aktivite seviyesini yükseltecektir. Ayrıca ilgi için olan iştahı, yemek yemek için de geçerli olacaktır.

2. British Shorthair

British Shorthair ırkı, akraba ırkı olan American Shorthair’ın çoğu özelliğini taşımaktadır. Kaslı vücudu taranmaya fazla ihtiyaç duymamaktadır. Elde tutulmaya ve sevilmeye dayanabilirler. Çocuklarla ve yetişkinlerle güzel bir bağ kurabilirler. Bu kediler Eski Roma günlerinde insanlara sadakatleri ve avcılık yetenekleriyle anılırlardı. British Shorthair aynı zamanda oyun oynamayı çok seven bir ırktır.

Arkadaş canlısı olmalarıyla bilinen bu kediler hastalıklara karşı diğer kedi ırklarına oranla daha zayıftır. Tüm British Shorthair kedileri güneş yanıklarına karşı duyarlıdır. Genellikle beyaz olanlarında tümör riski daha fazladır. Mavi gözlü olan beyaz British Shorthair kedilerinde ise sağırlık riski daha fazladır.

1. Tiffany

Chantilly olarak da bilinen Tiffany kedileri orta uzunlukta ve pırıl pırıl tüylere sahiptir. Dolgun, çıkık elmacık kemikleri ve tüylü, yuvarlak bir yüzü vardır. Çoğu Tiffany kedisinin ağırlığı 2,5 kg ila 3,5 kg arasında değişmektedir. Dişi olanlarının ağırlığı daha azdır. Tüyleri ipeksi bir yumuşaklığa sahiptir. Estetik çekiciliklerine rağmen, halen kedi şovlarında yer almaları onaylanmamıştır. Tiffany ırkının kökeni, 1976 yılında, New Yorklu bir kadının evine iki adet kedi almasına dayanmaktadır. Irkları bilinmeyen çikolata renkli bu kediler çiftleştirilmiştir.

Tiffany ırkı dengeli, ideal ve ılımlı bir karaktere sahiptir. Aktif kedilerdir ancak, sakin zamanları da kabul edebilirler. Meraklılardır, ama işinize agresif bir biçimde burunlarını sokmazlar ya da çok fazla yaramazlık etmezler. Çocuklarla çok güzel arkadaşlıklar kurup oyunlar oynayabilirler ama onları aşırı enerji seviyesiyle yıpratmazlar.

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler