Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Kedi Türleri Kategorisi

  • Okunma: 8351 defa

Maine Coon Irkının Muhteşem Özellikleri

Büyük bir vücuda ve sosyal bir yapıya sahip, en büyük evcil kedi ırklarından biri olan Maine Coon ile ilgili 12 özelliği sizler için derledik:

  1. İri Cüsseli Kedilerdir

Bu ırkın dişileri 4-7 Kg, erkekleri ise 6-8 Kg arasındadır. Maine Coon ırkı bazıları tarafından en büyük kedi ırkı olarak bilinir, ancak Norveç Orman Kedisi 8 Kg üzerinde, Ragdoll kedisi ise 9 Kg üzerinde ağırlığa sahiptir.

     2. Renkli Bir Geçmişe Sahiptirler

İsimlerinden de anlaşılacağı üzere, Maine Coon ırkının kökeni ABD’nin Maine eyaletine dayanmaktadır. Kahverengi tüyleri ve gür kuyruklarının nereden geldiği konusunda teoriler mevcuttur. Bir teori yarı yabanî ve evcil kedilerin rakunlarla çiftleşmesini içermektedir. Başka bir teori ise Queen Marie Antoinette’in Wiscasset’e gemi yoluyla gönderdiği altı evcil kedinin soyundan geldikleri yönündedir. Bu teoriye göre, planı Fransız İhtilali süresince bu ırkı Fransa’dan kaçırmaktır.

En az ilgi çekeni, ancak akla en yatkın olanı ise, bu tüylü dostlarımızın kısa tüylü evcil kedi ırklarının, uzun tüylü kedi ırklarıyla birleşmesinden oluştuğunu anlatan hikâyedir. Bu hikâyeye göre, bu ırk Amerika’ya, New England’a demirleyen Vikingler ya da Avrupalı gemiciler tarafından getirilmiştir. Genetik test göstergeleri Maine Coon’un Norveç Orman Kedisi ve nesli tükenmiş olan, bilinmeyen bir evcil ırkın kökünden geldiğini göstermektedir.

     3. Kış İçin Hazırlıklıdırlar

Kara kışa karşı kendilerini korumaları için büyük ve püsküllü patileri kar ayakkabısı görevi görmektedir. Ayrıca kalın, gür kuyruğu üşüdüklerinde vücutlarını sarmalayarak üşümelerine engel olmaktadır.

Yoğun ve suya karşı koruyan tüyleri karın, boyun ve yan bölgelerinde daha uzundur. Bol tüyleri sayesinde buzda ya da karda oturduklarında ya da yürüdüklerinde vücut sıcaklıklarını koruyabilmektedirler. Tüyleri omuz bölgesinde daha kısadır. Bu sayede dallara ve çalılara takılmadan ağaçlarda rahatlıkla hareket edebilmektedirler.

     4. Tüm Maine Coon Kedileri Kahverengi Değildir

Maine Coon kedileri, genellikle, rakunlara benzer, kahverengi tüyleriyle anılırlar. Ancak duman, krem, uskumru ve kaplumbağa kabuğu gibi farklı renk ve desenlerde de görülebilirler. Ancak Maine Coon sahipleri lila, çikolata ya da Seal Point Siamese renklerinde kedileri tercih etmezler. Çünkü Kedi Severler Birliği, melezleme göstergesi olduğunu öne sürerek, bu renkleri diskalifiye eder.

     5. Amerika'nın En Popüler Yarışmasını Kazandılar

Amerika’nın en bilinen kedi şovlarından biri 1895 yılında New York’ta Madison Square Garden’da düzenlenmiştir. Bu şovda, Cosie isimli kahverengi tekir bir Maine Coon “En İyi Kedi” ödülünü kazanmıştır. Günümüzde, Cosie’nin kazandığı gümüş tasma ve madalya Ohio, Alliance’da Kedi Severler Birliği’nin merkezinde sergilenmektedir.

İran kedilerinin revaçta olmalarından önce, Maine Coon kedileri en çok istenen kedi ırkıydı. Daha sonra, kedi severler ödüllü Maine Coon ırkını üretmeyi durdurdular. Maine Coon Yetiştiricileri ve Severleri Birliği 1968 yılında bu ırkın karanlıktan kurtulması için kurulmuştur. 1976 yılında, Maine Coon CFA tarafından şampiyonluk statüsüne kabul edildi.

      6. Her Yerde Popülerdirler

Kökenleri Maine’e dayansa da, Maine Coonlar tüm Amerika’da kedi severler tarafından benimsenmiştir. CFA istatistiklerine göre, 2015 yılında, Maine Coon Amerika’nın en popüler üç kedi ırkı arasında yer almıştır. Bu ırk Japonya ve Avrupa’da da değer görmektedir.

      7. Harry Potter Filmlerinde Bir Maine Coon Yıldız Oldu

Harry Potter filmlerinde Pebbles isimli dişi Maine Coon kedisini hatırlıyor musunuz? Anlatıldığına göre, kompleks eğitime filmin diğer kedi aktörleri kadar cevap vermiyordu ancak, set içerisinde yürüyüşü ve komuta göre durması muhteşemdi.

      8. Ticari Olarak Klonlanmıştır

2004 yılında, Little Nicky isimli Maine Coon klonlanan ilk evcil hayvan oldu. Little Nicky 17 yaşında öldükten sonra, sahibi Julie kedisinin dokularını gen bankasında korudu. Little Nicky’nin DNA’sını yumurta hücresine naklettiler. Taşıyıcı bir anne kedi embriyoyu taşıdı ve Julie’nin kedisinin karakteri ve görünümüyle aynı olan bir kedi dünyaya getirdi.

      9. Dünyanın En büyük Kedisi Ünvanını Aldı

8 yaşındaki Stewie, Dünya’nın en büyük evcil kedisi olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Tamamen esnediği zaman, Stewie burun ucundan kuyruk ucuna kadar 1,23 metre uzunluğuna sahipti.

      10. Dünyanın En Yaşlı Kedisi Ünvanını Aldı

Corduroy isimli Maine Coon Dünya’nın en yaşlı kedisi olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Corduroy öldüğünde, tam tamına 26 yaşındaydı.

      11. Suyu Sevmeleri ile Meşhurlar

Belki de sık ve su geçirmez tüyleri yüzünden Maine Coon ırkı suyu çok sever. Diğer kediler küvetten uzak dururken, Maine Coon küvete seve seve atlayacaktır.

      12. Bazı Maine Coon'lar 6 Parmağa Sahiptir

Maine Coon kedileri bazen altı parmağa sahip olabilirler. Bazı uzmanların değerlendirmesine göre, erken doğan Maine Coon'ların yaklaşık %40’ı bu karakteristiğe sahiptir. Bazılarına göre bunun nedeni genetik bir mutasyondur. Bu mutasyon,  kedilerin patilerini soğuk Maine kışlarında “doğal kar ayakkabısı” olarak kullanabilmelerine yardımcı olmaktadır.

Kedi severler birliğinin altı parmaklı kedileri safkan olmaktan diskalifiye etmesi yüzünden, kedi sahipleri altı parmaklı Maine Coonların üretilmelerini durdurmuştur. Bu nedenle, 6 parmaklı kedilerin sayısı gün geçtikçe azalmıştır.

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler