Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Kedi Türleri Kategorisi

 • Okunma: 1785 defa

Kedilerin Tuvalet Problemleri

Kediler, yüzyıllardır hoşnut mırıltılarının yarattığı titreşimlerle, mutlu patilerinin ritmik masajlarıyla, gür tüylerinin kadifemsi yumuşaklığıyla, insanları mest etmişlerdir.

Ancak bir de kedi tuvaleti gerçeği var. Bu sorun, kedi seven kişileri alt üst etmektedir. Kedilerin davranış problemlerinin yaklaşık %50’sinin, kedilerin kedi tuvaleti kullanmayı reddetmelerine dayandığı tahmin ediliyor.

Tuvalet ihtiyaçlarını haftada bir kez kedi tuvaletinin dışında karşılayan kedilerin insanlar tarafından terk edilme olasılığı dört kat daha fazla. Eğer bu sorun her gün tekrar ederse, bu kedilerin kendilerini yeni bir ev ararken bulmaları kaçınılmaz.

Kedi tuvaleti problemlerini önlemek ya da bu problemler yeni ortaya çıkmaya başladığında bu problemleri gidermek için yapabileceğiniz çok şey var. Tıbbi nedenleri araştırmaktan, doğru kedi tuvaleti yeri seçimine kadar her türlü detaya dikkat etmek kedinizle yıllarca sürecek olan ilişkinizi korumanızda yardımcı olabilir.

Şimdi sizler için en sık görülen kedi tuvaleti sorunlarını sıralayacağız:

 1. Hastalık Durumunda:

Hasta kediler her zaman hasta görünmez. Aslında çoğu zaman iyiymiş gibi görünürler. Ancak kediniz birdenbire kendi tuvaletini kullanmaktan vazgeçtiyse, gerçekleştireceğiniz ilk adım, muhtemel tıbbi sorunları araştırmak olacaktır. Bu durumda araştırılması gereken hastalıklar arasında şunlar yer alabilir:

İdrar yolları enfeksiyonu: Kediniz kedi tuvaletine rahatsız edecek derecede sık giriyorsa, idrarını yaparken bağırıyorsa ya da idrarını evin her hangi bir köşesine yapıyorsa, bu durumun suçlusu sancılı bir idrar yolu enfeksiyonu olabilir. Bazen, hatta enfeksiyon tedavi edildikten sonra bile, kedi tuvaletini kullanmayı istemeyebilir, çünkü kedi tuvaleti ona yaşadığı acıyı hatırlatacaktır.

Böbrek taşları: Böbrek taşları kediler için acılı ve ciddi bir problem olabilir. Semptomları, idrar yolları enfeksiyonunun belirtileri ile benzerlik göstermektedir, ancak kedinin şişmiş olan karnına dokunulduğunda acıyla geri çekilmesine neden olabilir.

İnterstisyel sistit: Bu hastalığın temelinde nörolojik nedenler yatıyor olsa da, semptomları arasında sık ve zor idrara çıkma vardır. İdrara çıkan ya da idrarında kan mevcut olan kedinin, kendisini obsesif olarak yalaması da başka bir belirtidir. Acı ve sık sık idrara çıkma dürtüsü kedinin tuvalet ihtiyacını kedi tuvaletinden farklı yerlerde gidermesine neden olmaktadır.

Eğer bu semptomlar kedinizde bulunuyorsa, veterinerinizle iletişime geçin. Bu hastalıklar sadece kedinizin huzursuz olmasına neden olmayacaktır. İnterstisyel sistit durumunda, bu hastalıklar hayati risk içerebilirler.

      2. Kısırlaştırılmamış Kedilerde:

Kedinizin dikey yüzeyler üzerine bir miktar idrar püskürtmesi normal bir davranıştır, ancak sahipleri için bu durum oldukça can sıkıcı olabilir. Kediler bölgelerini tanımlamak, egemenlik için rekabet etmek ya da cinsel açıdan hazır olduklarını bildirmek amacıyla idrar püskürtürler. Bu davranış özellikle kısırlaştırılmamış erkek kedilerde yaygın görülür.

İdrar püskürtme sorunu ile başa çıkmak zor olabilir, hele de evinizde birden fazla kedi varsa. Öncelikle hangi kedinin idrar püskürttüğünü belirlemek için kedilerinizi birbirlerinden ayırın. Ya da veterinerinizin rehberliğinde, hangi idrar püskürtüsünün hangi kediye ait olduğunu tanımlamak için boya testine başvurabilirsiniz. Bu testte, kediniz, siyah ışık altında idrarını görünür kılacak olan fluorescein maddesi içeren bir hap içecektir.

Kediyi kısırlaştırmak idrar püskürtme dürtüsünü bloke etmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, ev kedisinin dışarıdaki kedileri görebileceği pencerelere erişimi sınırlandırmak gerekmektedir. Böylelikle ev kedisi dışarıdaki kedilerle rekabet etmek zorunda kalmayacak ve bölgesini işaretleme isteği önlenmiş olacaktır. Kedinize özel alanlar temin etmeye çalışın. Saltanatını yukarıdan gözlemleyebileceği kedi oyun evi ya da yüksek bir raf gibi kedi malzemelerini tercih edebilirsiniz. Ya da kedi feromonunu taklit eden yatıştırıcı spreyler kullanabilirsiniz. Bu yöntem, idrar püskürterek hâkimiyet kurma dürtüsünü ve stresini azaltmak için etkilidir.

   3.  Kedi Tuvaletinin Konumunun Beğenilmemesi Durumunda:

Kedi tuvaletini az kullandığınız bir odanın görünmeyen bir köşesine koymak ideal bir çözüm gibi görünüyor değil mi? Ne yazık ki, kediniz bu görüşünüze katılmıyor. olabilir. 

Bir emlakçı gibi düşünme vaktiniz geldi: konum, konum, konum. Eğer kedi tuvaleti ulaşılması zor bir yerdeyse, kediniz onu kullanmak istemeyecektir. Gecenin bir yarısı tuvalete gitmek için zahmet çekmek ister miydiniz? Ayrıca, kedi tuvaletinin çamaşır ya da kurutma makinesi gibi gürültülü bir makinenin yanında olması da, kedinizin tuvalete çıkmasını zorlaştıracaktır.

Kedi tuvaleti için mükemmel konumu bulmak için, şu maddeler aklınızda bulundurmalısınız:

 • Kedi tuvaletini, kedi mamasının ve suyunun yanına koymayın.
 • Çok katlı bir evde yaşıyorsanız her kata bir kedi tuvaleti yerleştirin.
 • Kedi tuvaletini gizli ama kediniz için elverişli bir konuma yerleştirin. Eğer tuvaleti ya da banyoyu tercih ederseniz, kedinizin giriş çıkışını kolaylaştıracak imkânların bulunduğundan emin olun, ya da bir kedi kapısı takın.
 • Çok sayıda kediniz varsa, her bir kedi için en az bir tane kedi tuvaleti yerleştirin.

Kedi tuvaletinin türü de önemlidir. Bazı kediler kapalı kedi tuvaletlerini sevmezken, bazıları ise bu tür kedi tuvaletlerini daha konforlu bulur. Kapalı kedi tuvaletleri kokuları içeride hapsettiği için, temizlik konusunda dikkatli olmak gerekmektedir. Eğer kedi tuvaletinin içinde kedi pisliği fazla birikmişse, kediniz hem bu birikintiden, hem de kokudan uzak durmak isteyecektir. Sonuç olarak da tuvalet ihtiyacı için evin başka bölgelerini kullanacaktır.

   2.   Kedi Tuvaletinin veya Kumunun Sevilmemesi Durumunda: 

Sizin için önemli gibi görünmeyebilir ama satın aldığınız kedi tuvaleti, kedinizin tuvalet alışkanlığını bozabilir.

Kediniz kedi tuvaletini sevmiyorsa, kedi tuvaletinden olabildiğince uzak bir yerde tuvalet ihtiyacını gidermek isteyebilir. Ayrıca kedi tuvaletini kullanıyorsa bile, içerisinde çok az vakit geçirebilir. Bu da eşeleme gibi önemli ve tatmin edici işleri, yapamamasına neden olabilir. Kedi tuvaletinin dokusu da hoşuna gitmiyor olabilir. Parfümlü kedi kumu kedinizi rahatsız ediyor olabilir. Böyle bir durumda parfümsüz kedi kumu tercih edebilir ve kokuları kontrol altına almak için kedi kumuna biraz karbonat serpebilirsiniz.

Kedi kumunun miktarına dikkat edin, çünkü kediniz ediyor. Kedi kumu miktarı aşırı fazla ya da aşırı az olursa, bu durum kedinizi strese sokabilir ve kediniz tuvalet için başka alanlar aramaya başlayabilir. İdeal kedi kumu seviyesi 2.5 ila 5 cm arası olmalıdır.

 1. Kedinizin Kendini Tehdit Altında Hissetmesi Durumunda:

Bir kedi genellikle diğer kedi ve köpeklerin varlığını tolere etse de, ev ortamında bu birliktelik stresli olabilir. Ve bu stres de kedi tuvaleti problemlerini de beraberinde getirebilir.

Diğer kedi ya da köpeklerle aynı ortamda olduklarında, kediler çok sayıda bölgeyi içeren bir sosyal hiyerarşi kurmak isteyecektir. Örneğin, bir kedi yemek ve suyun bulunduğu bölgeye egemen olursa bir başka kedi, kedi tuvaleti bölgesine egemen olmak isteyebilir. Bu karmaşık ilişki, kedilerin, dominant kedinin yörüngesiyle kesişmeyecek yollar yaratmaya gereksinim duymasına neden olur. Kedi tuvaleti bölgesinde hüküm süren kedi, kedi tuvaleti yolunun tam merkezinde uzun bir şekerleme yapmaya karar verdiğinde, bu durum diğer kedilerin ev içerisinde farklı alanlarda tuvalet ihtiyacını karşılamalarıyla sonuçlanacaktır.

Huzuru sağlamak için, erişilmesi kolay olan yerlere birden fazla kedi tuvaleti yerleştirebilirsiniz. Ayrıca dominant kedinin boynuna bir zil takarak, diğer kedilerin onun geldiğini duymasını sağlayabilirsiniz. Gerilimi azaltmak için, dikey dinlenme noktaları da kurabilirsiniz. Yüksek raflar, kedi ağaçları vb. çözümlerle kediler arasındaki asabi ilişkileri azaltabilirsiniz.

 

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


 • bilgi@petsinlife.com
 • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
  Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
  34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler