Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Kedi Türleri Kategorisi

  • Okunma: 5566 defa

FIP Hastalığı İçin İlaç Umudu

FIP (Kedilerin Enfeksiyöz Peritonitisi) korkunç bir teşhistir. Veterinerler FIP'li kedilere fazla öneride bulunamazlar. FIP tanısında, yapılacak en iyi şey, ölmeden önce sahip oldukları kısa süre içerisinde kedileri rahat ettirmektir.

Ama belki de bu ölümcül FIP hastalığının tedavisinde, bir dönüm noktasının eşiğine gelmiş olabiliriz.

Biraz FIP’in geçmişine gidelim. FIP hastalığına bir koronavirüs neden olmaktadır. Bu özel virüs, çoğu kediye bulaşmakta ve kedide genellikle sadece hafif bir ishale neden olmaktadır. Bu ishal küçük bir tedaviyle, ya da tedavisiz bir şekilde geçmektedir. Çoğu kedi için, bu virüs bir daha asla görülmez. Ancak bazı kedilerde, virüs, FIP olarak adlandırdığımız felakete neden olmadan önce, kedilerin vücutlarında belirli bir süre uykuda bekler.

Eğer kediler FIP’e neden olan virüsle savaşamazsa, ateş, uyuşukluk, depresyon, iştahsızlık ve kilo kaybı gibi spesifik olmayan bir dizi belirtiler göstermeye başlarlar. FIP hastalığının “ıslak” formunda karın ve göğüs bölgesinde sıvı birikmesi görülür. Eğer sıvı birikimine ait herhangi bir bulguya rastlanmıyorsa, kedinin “kuru” FIP hastası olduğu söylenebilir. Nörolojik anomaliler, nefes darlığı ve göz problemleri de FIP hastalığında görülmesi mümkün belirtilerdir.

Kedilere FIP tanısı koymak kolay değildir. İmmünolojik testler mevcuttur, ancak bu testler virüsün ishale neden olan formunu taşıyan kedilerle, FIP hastalığına sahip kediler arasında ayırım yapmak için yeterli değillerdir.

Islak FIP’li kedilerde, genellikle sıvı oldukça karakteristiktir, yüksek miktarda protein içerir. Kedinin semptomlarının bu yönde seyretmesi, FIP tanısının konması için yeterli olabilmektedir.

FIP’in kuru formunda genellikle veteriner FIP olasılığını göz önünde bulundurmaz. Kedinin semptomlarının diğer potansiyel nedenlerini araştırır. En sonunda kedinin büyük ihtimalle FIP hastalığına yakalandığını söyler. Kesin teşhis istendiğinde, doku biyopsileri mevcuttur.

Kediye FIP teşhisi konduğunda, sahibi kedinin semptomlarının azalması için, hafifletici bakım alternatiflerini seçmek zorunda kalacaktır.

Araştırmacılar 8 kediye FIP virüsü verdiler. Bu kedilerin semptomları, normal şartlar altında ölümle sonuçlanacak kadar kötü bir seviyeye ulaştığında (bu aşamada kedilerden bazılarına rahatlatma amaçlı ilaç ve sıvı tedavisi yapıldı) GC376 isimli deneysel, antiviral proteaz inhibitörlü bir tedavi başlatıldı. Bu kedilere günde iki kez deri altı enjeksiyon uygulandı. Ne yazık ki, iki kediye, durumları kaldırılamayacak bir seviyeye geldiğinden, ötenazi yapıldı. Ancak diğer 6 kedi mucizevî bir iyileşme gösterdi. Araştırmacıların açıklamalarına göre;

Kalan 6 kedinin tümünün durumunda hızlı bir gelişme ve ateşlerinde düşme gözlendi. Antiviral tedavisinden önce tüm kedilerde yoğun miktarda gözlenen lenfosit (enfeksiyonla savaşan, düşük miktarda bulunan bir tür kan hücresi) oranının bir hafta sonra yapılan tahlilde normal seviyeye döndüğü saptandı. Ayrıca kilo kaybının durduğu ve normal gelişimlerine kavuştukları görüldü. Antiviral tedaviden bir hafta sonra peritonitis göstergesi olan skrotal şişkinlik ve sıvıda (karında oluşan) gittikçe inme gözlendi. 14 ila 20 gün antiviral tedavisi gören tüm kediler klinik gözlemler ve laboratuar testlerinde normal bir durum sergiledi. Bu deneyler, tedavi, FIP hastalığının ileri klinik aşamasında başlatıldığında, proteaz inhibitörünün hastalığın gelişmesinde gerileme sağladığını göstermektedir.

Gelecek çalışmalar bu ilacın FIP’e karşı etkili olduğunu doğrularsa, bu hastalık artık virüslü kediler için bir ölüm nedeni olmaktan çıkacaktır.

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler