Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Kedi Türleri Kategorisi

  • Okunma: 1283 defa

Javanese Kedileri

Bu kez size görüntüde Siyam Kedilsi'ne çok benzeyen Javanese Kedisi'nden bahsedeceğiz.

Oriental Shorthair (Oryantal Kısa Tüylü) veya Balinese kediler gibi bir görünüme sahip olsalar da, bu iki cinse göre tüyleri oldukça uzun olan Javanese Kedilerin anavatanı Amerika Birleşik Devletleridir.

Amerikalı cins üreticileri Uzun Tüylü Siyam kedisi olarakta bilinen Balinese kedileri üretmeye çalışırken ortaya çıkan Oriental Uzun Tüylü kedi cinsini Javanese Kedi olarak tanıtmaya başladılar. Kedilerle ilgili birlikleride Javanese Kedi cinsini basit bir Balinese kedi türü veya yeni bir cins olarak gören iki ayrı görüş vardır.

F.I.F.E. uzunca tüylü oryantal cins özelliğindeki yoğun tüylü ve yeşil gözlü cinsi tanımaktadır. C.F.A. ise Javanese katılan Balinese kedilerin basit bir başka cinsi olarak görmekte ve dört ana rengi olan kedileri tanımaktadır. (Seal (Fok Rengi), Mavi, Çikolata Kahverengi ve Lila Benekli) Javanese kediler koyu mavi gözleri ile Siyam kedilerine benzerler. Avrupada çok nadir bulunurlar.

Javanese Kedilerinin Görünüş ve Vücut Yapısı:

Siyamlara benzer uzun, orta boy ve vücuduyla orantılı bir baş yapısına sahiptir. Geniş ve yassı olan kafatası öne doğru hafif çıkıntılıdır. Burun uzun ve oldukça geniştir. Kulaklar ise geniş ve dışa doğru eğimlidir.
Badem şeklindeki gözler iri ve burna doğru eğiktir. İnce ve narin görünmesine rağmen kas yapıları oldukça gelişmiştir. Kuyruk uzun, ince ve tüyleri bu bölgede oldukça yoğunlaşmıştr. Bacakları uzun ve patileri ovaldir.

Kişilik

Hayata, sevecen ve meraklı tavırlarla bakan bu ırk kediler; hem kendini hem de sahibini her zaman mutlu etmeyi başarır. Sahiplerine oldukça bağlıdırlar.

Siyam ile Java kedisi tüy uzunluğu ve rengi açısından farklı olsa da derinin altında tamamen aynıdır. Java kedileri kendi türlerine çok düşkündürler. Yardımsever olmayı severler ve sizi takip ederek her hareketinizde yanınızda olur. Oturduğunuz zaman, kucağınıza yerleşir ve geceleri örtünün altında başını yastığa koyarak yanınızda yatmayı sever. Sürekli etrafınızda olduğu için bacaklarında sıkıntı olan veya baston kullanan kişiler için uygun değildir.

Java kedisi, akrabası olan Siyam kadar sesli bir kedidir. Ne düşündüğünü size anlatabilir, ilginizi bekler ve söyledikleriniz yapar. Oldukça zeki, çevik ve atletik yapılıdır, oyun oynamayı sever. Zekasını kullanabileceği yap boz oyuncaklarla meşgul olması ve egzersiz yapması için büyük bir tırmanma alanı yaratmayı unutmayın. Yakalama oyunu oynamayı sever, hileleri kolayca öğrenebilir. Konuşkan bir yaratığın etrafınızda olmasını sevmiyorsanız bu kedi iyi bir tercih olmayabilir. Diğer bir yandan gün boyunca konuşmak istediğiniz birine ihtiyaç duyuyorsanız, Java kedisi sizin en iyi arkadaşınız olabilir. Sadece talepkar ve sosyal bu kedi için zamanınız olduğuna emin olun. Evde tek başına zaman geçirebilir fakat eve döndüğünüzde ilgilenmenizi ister.

Javanese Kedilerinin Tüy Bakımı:

Diğer uzun tüylere sahip ırk kedilerden daha az bakım gerektirir. Sık sık banyo yapmaları gerekmez. Sert lastik fırça yada fırça tarakla taranması iyi bir görünüm kazanması için yeterlidir.

Sağlık

Safkan ve melez kedilerin her ikisi de doğada genetik olarak gözlemlenen bir çok çeşit sağlık problemine sahiptir. Siyam kedilerinde görülen hastalıkla aynı şekilde bu türde de ortaya çıkabilir.

Amiloidoz, amiloid adı verilen bir çeşit proteinin organlarda birikimi sonucunda oluşan bir hastalık,
Astım ve bronşiyal hastalıklar,
Konjenital kalp defektleri,
Çapraz göz,
Gastrointestinal hastalıklar,
Hiperestezi sendromu, tüy dökülmesi gibi sonuçları olabilecek nörolojik problemler,
Lenfoma,
Nistagmus gibi istemsiz göz hareketlerine sebep olabilen nörolojik hastalıklar,
Genetik testlerle ortaya konulabilen, ilerleyen retina atrofisi.

Bakım:

Javanese’nin güzel ve ipeksi tüylerinin bakımı oldukça kolaydır. Haftalık tarama ya da fırçalama ölü tüylerden arındırmaya yeterli olacaktır. Banyo nadiren gereklidir. Diş eti hastalıklarına karşı dişler fırçalanmalıdır. Günlük ağız bakımı en iyisidir ama haftalık bakım da hiç yapmamaktan iyidir. Tırnaklar iki haftada bir kesilmelidir.
Göz kenarları herhangi bir akıntıya karşı silinmelidir. Bu işlemi yaparken yumuşak bir bez ve iki göz için bezin farklı tarafı kullanılmalıdır. Böylece iki göz arasında olası bir enfeksiyon yayılmasının önüne geçebilirsiniz.

Kulaklar haftada bir kez kontrol edilmelidi. Eğer kirli görünüyorlarsa biraz pamuk ve yarı yarıya hazırlanmış elma sirkesi ve su karışımı kullanılarak temizlenmelidir. . Lütfen kulak çubuklarını kullanmaktan kaçının, kalıcı zarar verebilirsiniz.

Kum kabını günlük olarak temizlemeli ve ona hijyenik bir tuvalet sunmayı ihmal etmemelisiniz.

Diğer kedilerden bulaşabilecek hastalıklardan, köpek ve diğer hayvnaların saldırılarından araba çarpmalarından ve ev kedilerinin başına gelebilecek diğer tehlikelerden korumak adına kedinizi sadece kapalı alanlarda tutmanızı öneririz.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Çocuklu ve kedilerle anlaşabilen köpekleri olan aileler için mükemmel bir tercihtir. Kendilerine kibar ve saygılı davranan çocuklarla oynamayı, ilgiyi, hile öğrenmeyi, yakalama oyunu oynamayı sever. Diğer hayvanlarla tanıştırırken kontrollü bir şekilde yavaşça tanıştırmalısınız.

Javanese Kedilerinin Kökeni:

Balinese ırkına benzer özellikler taşırlar. Tek farkları Balinese'lerin yalnızca dört renklerinin olmasıdır. Javanese ırkının ise 16'ya yakın rengi vardır. İlk olarak 1940 yılının ortalarında görülen bu ırk ancak 1987 yılında Kedi Gönüllüleri Kuruluşu tarafından tam olarak belirlenmiştir.

Siyam, Colorpoint ve Bali kedileri’nden oluşan vakıf tarafından geliştirilmiştir. Aslen Java’dan gelmemektedir fakat ilginç bir şekilde adını Java, Bali’ye yakın bir ada olduğu için almaktadır. İlk olarak Kedi Severler Derneği tarafından ayrı bir tür olarak kategorize edilmiştir. Bali kedilerinden renk olarak 2008 yılından ayrılarak kabul edilmiştir. Uluslararası Kedi Birliği tarafından Siyam grubu içerisinde Bali kedisi çeşidi olarak yer almaktadır. Bu tür, Bali, siyam, Colorpoint kısa tüylü ve Doğu uzun tüylü kedilerinin çaprazlanması sonucunda oluşturulmuştur.

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler