Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Genel Bilgiler Kategorisi

  • Okunma: 7338 defa

Kedi ve Köpekleri Traş Ederken Dikkat

Kedi ve köpeklerin fiziksel sağlığını korumak amacıyla, belli dönemlerde, bölgesel olarak tüylerin kısaltılması gerekir. Tüyler ne zaman, hangi koşullarda ve nasıl kısaltılmalıdır konusuna dair tüm detaylar bu yazıda bulabilirsiniz.

Kedi ve köpeklerde tüylerin tıraş edilmesi konusunda, tüylerin neden çok önemli olduğu ve belli koşullar haricinde ( alerjilerin , açık yaraların tedavisi, hijyeni vb ) tıraş edilmemesi gerektiğinden 
daha önce bahsetmiştik..

Yüzyıllar boyunca genetik yapılarıyla oynadığımız köpeklerde, doğanın normalde hata kabul edeceği özellikler, sırf insanın estetik anlayışı nedeniyle ön plana çıkartılmış. Çok uzun tüyleri kesilmediği takdirde sağlıklı bir hayat sürmesi mümkün olmayan köpek ırkları ortaya çıkmıştır.

Kediler ve köpeklerde mevsime, hayvanın sağlık durumuna ve aktivitelerine bağlı olarak tüylerin bölgesel olarak ya da genel olarak kesilmesi gerekilik haline gelebilmektedir.

Kedi ve köpeklerin tüylerinin tıraş edilmesine neden olan en yaygın yanlış bilgiler:

YANLIŞ! Tüylerin Tıraş Edilmesi Serinlemelerine Yardım Eder
YANLIŞ! Uzun Tüylü ve Çift Mantolu Köpekler ve Kediler Tıraş Edilmelidir
YANLIŞ! Tıraş Etmek Tüy Dökülmesini Önler / Azaltır
YANLIŞ! Tüyleri Tekrar Uzar , Daha Sağlıklı Olur
YANLIŞ! Tüylerin Kokmasını Önler

Kedi ve Köpeklerde Tüylerin Önemi ve Tıraş Etmenin Zararları

Amerika ve Avrupa’daki Veteriner Fakülteleri ve ASPCA ( Amerika Hayvanlara İşkenceyi Önleme Topluluğu), petlerin tıraş edilmesinin hayvanların fiziksel ve psikolojik sağlığına verdiği zararlara dikkat çekiyor. Kedi ve köpeklerimizin tüylerinin önemi ve tıraşın neden olduğu zararlara şöyle bir göz atalım.

DOĞRU: Tıraş Etmek Vücudun Doğal Isı İzolasyonunu Bozar.

ASPCA, Başkan Yardımcısı Dr. Louise Murray, web sitesinde köpeklerin tüylerini evinizdeki izolasyon sistemine benzeterek şu açıklamayı yapıyor. “ Evinizdeki izolosyon kışın evinizi çok soğumaktan, yazın ise aşırı ısınmaktan korur. Köpeğinizin tüyleri de aynı işlemi görür.

Wendy C. Fries Web.MD sitesinde yayınlanan makalesindeyse kedilerin traş edilmesi konusunda , Teksas A&M Üniversitesi Veterinerlik Bölümünde Doçent olan Veteriner Mark. J. Stickney’in açıklamasına yer veriyor. “ Kediler özellikle vücut ısılarını dengelemekte çok iyiler. Tüylerinin kesilmesinin onlara hiç bir faydası yoktur. “
http:/ownedbyahusky.ca

Çift mantolu ve uzun tüylü köpeklerin ( Chow Chow, husky, alaska malamut vb. yine çift mantolu ya da uzun tüylü kedilerin Rusya Mavisi , Norveç Orman Kedisi vb. ) tıraş edilmesinin, onu nasıl sıcağa ve soğuğa karşı savunmasız kıldığını göstermektedir. Hava, tüylerin arasından geçerek, serinlemeye yardım ederken, tüyler güneşin zararlı etkilerine karşı kalkan vazifesini görmektedir.

Sonuç olarak, tüylerin tıraş edilmesi köpeğinizin ve kedinizin terlemesini, aşırı ısınmasını engellemeyeceği gibi aksine onun doğal ısı dengesini bozarak yazın daha fazla ısınmasına, kışın ise daha fazla üşümesine neden olur.

DOĞRU! Tıraş Etmek Güneşin Zararlı Etkilerine Maruz Bırakır.

Yazın tüylerin tıraş edilmesi, sizin Ağustos sıcağında tüm gün boyunca korumasız olarak güneşlenmenize benzer. Güneşin size vereceği zararla, köpeğinizin, kedinizin yazın 20 dakika bile olsa güneş altında korunmasız kalması aynı sonuçları doğurur.

DOĞRU! Kansere Neden Olur.

Tüyleri tıraş edilen köpek ve kedilerde zararlı UV ışınlarına maruz kalma nedeniyle, cilt kanseri başta olmak üzere kanser riski artmaktadır.

DOĞRU! Güneş Yanıklarına ve Güneş Çarpmasına Neden Olur.

Tüylerin tıraş edilmesi köpek ve kedilerin ciltlerinde güneş yanıklarının oluşmasına neden olur. Ayrıca vücudun doğal ısı regülasyonu bozulduğu için vücudun ısısını düşürememesine ve güneş çarpmasına neden olur.

DOĞRU! Tüylerin ve Cildin Yapısını Bozar, Tüy Dökülmesine Neden Olur.

Kedi ve köpeklerin tıraş edilmesi onların daha az tüy dökmesini sağlamaz, sadece daha kısa olan tüyler, daha az göze görünür. Ancak tüy temizlemekten yorulduğunuz için aldığınız bencil karar, uzun vadede sizin daha fazla tüy temizlemenize neden olabilir. 

Genelde tıraş sonrası uzayan tüyler, köpeğin tıraş öncesindeki tüy sağlığı ve kalitesiyle aynı nitelikte olmaz. Çoğu zaman yeni uzayan tüyler daha sağlıksız olduğu için, traş edilen köpeklerin tüy dökme oranı, tıraş edilmeyenlere göre daha fazla artmaktadır.

Tıraş sonrası kimi köpek ve kedilerde tüyler bölgesel olarak hiç uzamamaktadır.

DOĞRU! Çift Mantolu / Uzun Tüylüleri Tıraş Etmek Çok Daha Zararlı

MedHelp.Org’da yayınlanan makalede, veteriner Dr. Aleda Cheng özellikle Sibirya Husky , Samoyet gibi kuzey ırklarının ve Alman Çoban Köpeği gibi çift mantılu köpeklerin tıraş edilmesinin tüylerde geri dönüşü mümkün olmayan zararlara neden olduğunu, Shetland çoban köpeği uzun tüylü köpeklerin tüylerinin tekrar uzamasının kimi zaman yıllar aldığunu vurgulamakta.

Kimi çift mantolu köpek ve kedilerde özellikle alt mantonun tıraş sonrası tekrar yerine gelmemesi sık rastlanan bir durumdır. Alt mantonun kaybedilmesi, bu hayvanların sıcak ve soğuğa karşı korunmalarında hayatı önem taşıyan izolasyon sisteminin yok edilmesi anlamına gelmektedir.

DOĞRU! Alopecia ( tüy çıkmaması- uzamaması) Durumuna Neden Olur.

Veteriner Dr. Eric Maddon, pomeranian üzerinde yaptığı çalışma size tıraş sonrası tüy kalitesi hakkında bilgi verecektir. Maddon bu çalışma için Pomeranian köpeği yaz için traş etti. Bir ay sonra köpeğin muhteşem güzellikteki tüyleri tekrar çıkmaya başladı. Sonraki yaz maddon köpeği tekrar traşi etti bu kez köpeğin tüyleri tekrar uzamadı. Bunun üzerine Dr. Maddon köpeğin bir başka fiziksel sorununun olması ihtimaline karşı troid testi yaptı. Köpeğin troidi yoktu. Sonuçta pomerian tüylerin tıraş edilmesi nedeniyle alopecia ( tüylerin tekrar uzamaması ) durumu geliştirdiği sonucuna varıldı.

Muller ve Kirk Ufak Hayvanlar Dermotogy 7 kitabında ameliyat sonrası hayvanların tüylerinde yapılan gözlemlerde, tüyleri tıraş edilen hayvanların Alopecia geliştirdikleri gözlemlenmekte.

DOĞRU! Traş Nedeniyle Tüy ve Cilt Sağlığı Bozulan Hayvanlar Daha Çok Kokar

Tüylerinin ve cildinin doğal dengesi traş edilerek bozulan kediler ve köpekler, doğal tüy ve cilt dengesi korunmuş, sağlıklı ve cilde tüylere sahip hayvanlara göre daha çok kokarlar.

DOĞRU! Savunma ve iletişim Aracı Tüylerin Kaybedilmesi Strese ve Davranış Problemlerine Neden Olur.

Tüylerin tıraş edilmesi özellikle kedilerde ve kimi köpeklerde davranış problemlerine neden olur. Kediler ve köpekler kendilerini tehlikede hissettikleri anda tüylerini kabartırlar. Tüyler onlar için temel kendini savunma ve iletişim aracıdır. Bu aracın ellerinden alınması, strese ve korkuya neden olur.

Tüyleri tıraş edildiği için sürekli stres ve korku halinde olan kedi ve köpeklerin davranış problemleri geliştirmeleri kaçınılmazdır. Bu problemler saldırganlık, aşırı korku ve endişe hali, kendine zarar verme vb. şekillerde görülebilir.

DOĞRU! Tüyler Dış Objelere ve Diğer Hayvanlara Karşı Cildi Korur.

Duruma uygun bir eldiven giymeden dikenli bir gülü, dikenli bir teli avucunuzda tutmanızı istesem ya da ısırılmaya karşı gerekli vücut koruyucusu olmadan bir köpeğe saldır emrini versem, beni size işkenceyle suçlarsınız. Köpeğinizin, kedinizin tüylerini keserek ona yaptığınız işkence çok farklı değil.

Tüyler, özellikle ense tüyleri diğer hayvanlar tarafından ısırılmaya, tırmalanmaya karşı kedilerin ve köpeklerin koruyucu zırhı niteliğindedir. Hayvan yine dikenli bitkilerden, dallardan tüyleri sayesinde korunur.

DOĞRU! Onlar Tüyleriyle Daha Güzel. 

Sanırım bunu tartışmaya bile gerek yok. Sonuçta hayatımızı kedilerimiz ve köpeklerimizle paylaşmaya karar verirken onların sevgi dolu, yumuşacık, tüylü güzellikleriydi bizi hayran bırakan.

Kedi ve Köpeklerin Tüylerinin Tıraş Edilmesi Gereken Durumlar:

Köpeğin vücudu taranarak açılamayacak nitelikte tüy kıtıkları ve matleriyle dolduğunda, köpeğin temizlenebilmesi için tüyler tıraş edilir. Burada tıraşın amacı pire, kene, mantar gibi zararlı parazit ve bakterilerden köpeğin vücunun arındırılması ve yeni ve sağlıklı tüylerin çıkmasını imkan sağlamak içindir.
Uyuz, myiasis gibi kimi cilt hastalıklarının tedavi sürecinde tüyler tıraş edilir.
Alerjilerden, yaralanmalardan ve diğer hastalıklar nedeniyle ciltte açık yaralar oluşmuşsa, bu bölüm hijyenik nedenlerden ötürü tıraş edilerek, mikroplardan korunması sağlanır.
Ameliyatlarda köpeğin ya da kedinin ameliyat olacağı alan yine hijyenik nedenlerden ötürü bölgesel olarak tıraş edilir.
Ayrıca ultrason gibi uygulamalar öncesinde köpeklerin ve kedilerin tüyleri bölgesel olarak traş edilir.

Yazının hazırlanmasında kullanılan kaynaklar:

Muller and Kirk’s Small Animal Dermatology7: Muller and Kirk’s Small Animal Dermatology , William Howard Miller, Craig E. Griffin, Karen L. Campbell, George H. Muller, Elsevier Health Sciences, 2013
Dog Grooming For Dummies, Margaret H. Bonham, John Wiley & Sons, 3 Mar 2011
http://www.aspca.org/
http://pets.webmd.com/
http://healthypets.com/
http://www.webvet.com/
http://www.friendlypets.ca/

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler