Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Kedi Türleri Kategorisi

  • Okunma: 1986 defa

Bombay Kedileri Hakkında

Kendine güvenen bir kedi cinsidir. Bombay Kedileri; meraklı, oyuncu ve atletik kedilerdir. Mükemmel bir avcıdırlar. Sosyal yanı olan kedi arkadaşlık yapmaktan hoşlanır. Evcil köpeklerle anlaşsa dahi diğer kedilerle yalnız bırakılmamalıdır. Sahiplerine karşı naziktir. Burmesse Kedilerinden daha az konuşkandır ve sesleri boğuktur. Bombay kedileri uysal, sahibinde bağlı, sahibiyle oynamayı seven sadık kedilerdir. Sakin bir görünüşe sahip olmasına rağmen ev ortamını gözlem yetenekleri ve uyumlu tepkileri dikkat çekicidir.

Bombay kedileri tasma takarak dolaştırılabilecek kadar uysal ve zeki hayvanlardır. Tepkileri tartarak cevap verme yetenekleri oldukça yüksektir.

Görünüş ve Vücut Yapısı : Bombay kedilerinin en önemli noktalarından birisi vücudu tamamen kaplayan simsiyah, saten görünümünde, ışıltılı ve sağlıklı tüyleridir. Orta uzunluktaki tüyleri çok yoğun bakıma ihtiyaç duymamalarını sağlar. Aynı zamanda, Bombay kedilerinin panniculus (basma yastığ kısımları ) ve burun uçları da siyah renklidir. Bombay kedilerinin baş yapısı hafifçe basık ve yassıdır. Buna uyumlu olarak iri ve yuvarlak gözleri ve yuvarlak bir ağzı vardır. Burun sert ve köşeli olmasına rağmen yüzün siyah rengi sebebiyle çok dikkat çekmez. Gözler dikkat çekici parlaklığa sahip sarı, altın ya da karamel rengindedir. Bacakları ve vücut geneli hafif uzundur. Orta büyüklükte bir vücuda sahip oldukları için mükemmel oturmuş kas yapıları ve vücut kondüsyonları çok belli olmasa da gerinirken vücudun uzunluğu ve yerleşimi oldukça belli olur. Erkekleri dişilerinden daha iri olan Bombay ırkının yuvarlak patileri ve dümdüz bir kuyruğu vardır. Bu ırkın kedileri yassı bir kafatasına ve bu kafatasına uygun yuvarlak göz ve ağza sahiptir. Mat siyah renkleri nedeniyle yüzlerindeki küçük ama keskin hatlı burunları çok dikkat çekmez. Orta ölçülerdeki vücut yapıları nedeniyle oldukça gelişmiş kasları pek farkedilmez, dişilerine göre daha güçlü olan erkek kediler bile yapılı görünmez. Yuvarlak patileri, bacakları, düz kuyruğu ve sateni andıran kısa parlak tüyleriyle Bombaylar kusursuz bir vücuda sahiptir.

Tüy Bakımı: Tüyleri ve güzelliği ile göz kamaştıracak, sizinle birlikte huzur bulacak bir kedi arıyorsanız, yahut, "köpek sahibi olmak isteyip kedi almak" istiyorsanız, Bombay kedisi size istediğinizin fazlasını sunacaktır. Mümkün olursa haftada bir yıkanmalı ve fırçalanmalıdır.

Kökeni : Bombay Kedisi; Bakır gözleri ile siyah bir panterdir. Anavatanı Amerika Birleşik Devletleridir. Bombay Kedi cinsi 1958 yılında Amerika’nın Kentucky eyaletinde Siyah Burmesse Kedisi ile Bakır renkli gözlü Siyah Amerikan Kısatüylü (Amerikan Shorthair) kedisinin eşleştirilmesi sonucu Minyatür bir siyah Panter olarak meydana gelmiştir. 1976 yılında C.F.A. ve 1979 yılında da T.I.C.A. bu cinsi tanımıstır. Opium adında ilk dişi Bombay kedisi 1989 yılında Fransa’ya ihraç edilmiştir. Amerika’da çok populer olan Bombay Kedileri Avrupa’da pek bilinmemektedir. Bombaylar; parlak kışkırtıcı tüyleri nedeniyle Melanistik Afrika leoparına benzetilmiş ve bu isimle anılmıştır. Parlak ve çekici gözleriyle diğer ırklardan oldukça farklı olan Bombaylar, ırkın güvenliği ve başarılarıyla diğer ırklar arasında çabuk yer edinmiş ve hemen kedi severlerin beğenisini kazanmayı başarmıştır.

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler